"Świerszczykowe wierszyki" - nagrody przyznane
Blisko 600 dzieci z 47 gmin wzięło udział w dwóch konkursach Wojewódzkiego Ekologicznego Dnia Dziecka z Literaturą i Sztuką – "Świerszczykowe wierszyki".
Na tegoroczną edycję "Świerszczykowych wierszyków" złożyły się dwa konkursy o tematyce ekologicznej: recytatorski i plastyczny. Do udziału w nim zaproszono dzieci z całego województwa. Chętnych do zmierzenia się z tematyką ekologiczną w literaturze i sztuce nie brakowało, zgłoszono dwukrotnie więcej dzieci niż w ubiegłym roku. Znamy już nazwiska najlepszych z tych, którzy spotkali się 31 maja w Łódzkim Domu Kultury na Wojewódzkim Ekologicznym Dniu Dziecka z Literaturą i Sztuką – "Świerszczykowe wierszyki".
W konkursach udział wzięły dzieci z 47 miejscowości województwa łódzkiego.
Grand Prix i tytuł Mistrza Słowa otrzymali: Maja Tomczyk ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi za recytację wiersza "Ptasie radio" Juliana Tuwima, Szymon Maciejewski ze Szkoły Podstawowej nr 205 w Łodzi za wiersz "Hipopotam" Wandy Chotomskiej, Oliwia Leńko ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Oświatowego „Edukacja” w Łodzi, która zaprezentowała "Entliczek-pentliczek" Jana Brzechwy, Sandra Konopińska ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zgierzu za "Kwokę" Jana Brzechwy i Małgorzata Miklaszewska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Skierniewicach, która przygotowała wiersz "Jola i złota rybka" Leszka Sulimy Ciundziewickiego.
W konkursie plastycznym przyznano 74 nagrody, z których 8 pierwszych miejsc otrzymali: Jan Gwarda ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi, Bartosz Pietras ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi, Bartłomiej Bartoszcze ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łodzi, Zuzanna Wesołowska z Gminnego Ośrodka Kultury w Klonowej, Stanisław Kantorek ze Szkoły Podstawowej w Głownie, Maria Wojniak z Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim, Karolina Rakoczy z Ośrodka Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim oraz Błażej Płaczkowski ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi, który jako jedyny otrzymał nagrodę główną: jego praca zostanie wykorzystana na plakacie przyszłorocznej edycji!
Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.