Festiwal filmowy „Nakręceni”
WERDYKT JURY VIII FESTIWALU FILMOWEGO „NAKRĘCENI”
W dniach 21 i 22 listopada bieżącego roku odbyły się w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie pokazy konkursowe VIII Festiwalu Filmowego „NAKRĘCENI”.
Do konkursu zgłoszono 53 filmy zrealizowane przez amatorów, twórców niezależnych i profesjonalistów (studentów szkół filmowych), należące do różnych gatunków: filmy animowane, eksperymentalne, dokumentalne i fabularne.
Jury Festiwalu, w składzie:
Józef Romasz – operator i reżyser filmowy, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi,
Krzysztof Jajko – kulturoznawca i filmoznawca,
Jacek Schmidt – scenarzysta, reżyser i producent filmowy,
po zapoznaniu się z dziełami biorącymi udział w konkursie festiwalowym i analitycznej dyskusji, zdecydowało jednomyślnie o następującym podziale nagród VIII Festiwalu Filmowego „NAKRĘCENI”:
GRAND PRIX - „VANITAS” scen. i reż. : Kamila Grzybowska-Sosnowska i Mirosław Sosnowski, zdjęcia – Mirosław Sosnowski (Kraków) – twórcy niezależni; film animowany
WYRÓŻNIENIA:
„BAZA AZYLU” scen. i reż.: Paulina Zając, zdj.: Mikołaj Miętek, Maja Zawierzeniec, Aleksandra Sadokierska, Paulina Zając (Warszawa) – amator; film dokumentalny
„OSTATNIA WYSPA” scen., reż., zdj.: Daniel Zagórski (Łódź) – amator; film animowany
„LUDZIE ZE STALI” scen., reż, zdj.: Rafał Makolądra (Warszawa) – student – Akademia Filmu i TV; film dokumentalny
„LAMENT PARANOIKA” scen., reż, zdj.: Dariusz Kocurek (Katowice) – twórca niezależny; film fabularny
Jury, korzystając z uprawnień określonych w Regulaminie Festiwalu (§ 5, art.5), zdecydowało o innym podziale nagród niż zakładany w Regulaminie. Decyzja o zwiększeniu ilości Wyróżnień jest wynikiem faktu, że na tegoroczny Festiwal zgłoszono wyjątkowo dużą ilość prac, wśród których było wiele obrazów o wysokiej jakości artystycznej. Ograniczenie wyróżnień do dwóch, nie pozwoliłoby na oddanie sprawiedliwości wszystkim filmom odznaczającym się wybitnymi walorami.
Z tej samej przyczyny – znacznej ilości bardzo wartościowych filmów – Jury pragnie wymienić w treści swego werdyktu także i te filmy, które, choć nie znalazły się wśród laureatów, zasługują – zdaniem członków Jury – na uznanie i uwagę widzów:
„AKT TWORZENIA” scen., reż, zdj.: Maciej Sławuski (Wrocław) – amator; film animowany
„BOO” scen. i reż.: Mateusz „MatMot” Motyka (Przybędza) – amator; film animowany
„GLISTA LUCKA” scen., reż., zdj.: Tomasz Pawlak (Warszawa) – twórca niezależny; film animowany
„WSTOMPIENIE” scen. i reż.: Marcin Banoch i Szymon Smarzoch, zdj.: Marcin Banoch (Świętochłowice) – twórcy niezależni; film eksperymentalny
„44” scen. i reż.: Aleksandra Górecka, zdj.: Miłosz Kokociński (Warszawa) – student; film fabularny
„ANATOMIA DŹWIĘKU” scen. i reż.: Anastazja Dąbrowska, zdj.: Józefina Gocman (Warszawa) – student; film fabularny
UZASADNIENIE WERDYKTU:
Ponieważ nadesłane na konkurs filmy realizowały różnorodne konwencje gatunkowe, a na dodatek ich twórcami byli zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, Jury już na samym wstępie obrad ustaliło, iż nie da się ocenić obejrzanych obrazów w oparciu o jeden, standardowy model ewaluacji. Dlatego też, każdy z filmów poddano z osobna wnikliwej analizie i interpretacji, by ostatecznie wytypować te utwory, których formę oraz treść cechuje najwyższy stopień oryginalności oraz artystycznej konsekwencji. Przedstawione poniżej krótkie "recenzje" nagrodzonych oraz wyróżnionych filmów, stanowią owoc owych wielogodzinnych narad.
Vanitas
Pomimo iż film odwołuje się do mocno wyeksploatowanego w sztuce zachodniej, pochodzącego z Księgi Koheleta ustępu "Marność nad marnościami, wszystko marność", autorom udało się stworzyć własną, jedyną w swoim rodzaju interpretację biblijnej maksymy. Wszystko dzięki niezwykle zmyślnemu połączeniu warstwy wizualnej ze ścieżką dźwiękową. W prezentowane na ekranie obrazy od początku wpisana jest pewna ambiwalencja. Wykonane w dalekich planach, prezentujące to samo miejsce ujęcia zdają się sugerować niezmienność sytuacji. Wrażenie to wzmacnia fakt, iż są dość długie i łączone za pomocą łagodnych, płynnych cięć montażowych. Tak naprawdę jednak nieubłagalny upływ czasu odciska swój ślad na tym, co rejestruje kamera. Stopniowo na poszczególnych rekwizytach pojawiają się kolejne oznaki przemijania, jak chociażby zabrudzenia wokół drzwiczek w piecu. Oczywiście najbardziej zmienia się główna bohaterka, która z młodej dziewczyny staje się dojrzałą kobietą a następnie staruszką. Fizycznej transformacji postaci towarzyszy rozwój wewnętrzny. Od początkowej tęsknoty za czymś, co umknęło, przechodzimy do fazy buntu, znajdującej swój wyraz w dążeniu bohaterki do opisania własnego doświadczenia, by na koniec kontemplować szlachetny stan pogodzenia z losem. Z tym niezwykle pojemnym znaczeniowo, bazującym na różnorakich niuansach wymiarem wizualnym filmu współgra równie znacząca ścieżka dźwiękowa. Miarowy odgłos tykającego zegara, stanowiący bezpośrednie odwołanie do malarskiej symboliki motywu vanitas, z jednej strony potęguje zawarty w obrazach stan zawieszenia, z drugiej jednak bezwzględnie przypomina o mijającym czasie. I choć bohaterka stara się go zagłuszyć za pomocą stukotu maszyny do pisania (faza buntu), to jednak nie jest w stanie oprzeć się jego przemożnej sile. Gdy w pewnym momencie zegar milknie, bohaterka niejako wbrew sobie wstaje od maszyny, by na nowo uruchomić mechanizm. Na poziomie dźwiękowym zbudowana zostaje także klamra kompozycyjna, na którą składają się powtórzone na początku i na końcu filmu odgłosy dzwonka roweru i trzaskających drzwi. Te dwa ulotne, zdawałoby się nieistotne w pierwszym momencie dźwięki, urastają ostatecznie do rangi symbolu. Czas mija, ściera z powierzchni wszystko co materialne (eksplikacją tego jest ostatnie ujęcie, gdzie w oparciu o chwyt przenikania usuwa się z kadru kolejne rekwizyty), jedyne co mu się opiera to ulotne chwile, których ekwiwalenty odkrywamy w innych sytuacjach.
Baza azylu
Film dokumentalny musi mieć dobrego bohatera. Bez niego trud rejestracji rzeczywistości, taką, jaką ona jest, traci sens. Twórca obrazu Baza azylu z pewnością zdaje sobie sprawę z tej prostej zasady. Od początku mamy pewność, że wybór bohatera filmu nie był dziełem przypadku, że reżyser miał jakiś konkretny powód, dla którego postanowił przybliżyć nam świat właśnie tego człowieka. Co jednak najważniejsze to przekonanie utrzymuje się w nas do ostatnich sekund projekcji. I tu spełniona zostaje przez twórcę druga zasada dobrego filmu dokumentalnego, zgodnie z którą wiedzę docierającą do widza należy odpowiednio dawkować, tak, aby nieustannie pozostawał on w stanie zaciekawienia i niepewności. Już sam fakt spełnienia tych dwóch kluczowych warunków znamionuje twórcę wielkiego kalibru. Ale w tym filmie jest coś jeszcze. Otóż od pierwszych minut reżyser w niezwykle sprawny sposób balansuje pomiędzy rejestracją a inscenizacją. Najpierw robi to wprost, zestawiając sceny stricte dokumentalne z ujęciami kreacyjnymi, prezentującymi przedstawienie teatralne. Później jednak sprawa się komplikuje. Jest w tym filmie wiele scen, kiedy widz zastanawia się, czy ma do czynienia z rejestracją czy inscenizacją. Tym samym pojawia się podstawowy problem filmu: co jest prawdą w sensie obiektywnym, a co jedynie zmyśleniem bohatera. A może wszystko jest jedną wielką fikcją?
Ostatnia wyspa
Trudno określić, jakie konwencje gatunkowe realizuje ten film. Biorąc pod uwagę jego niezwykłe walory wizualne, na czele z płynnymi ruchami kamery, gęstą kompozycją kadru oraz ujmującymi rozwiązaniami świetlnymi (osiągnięcie wszystkich tych efektów za pomocą grafiki komputerowej, gdzie świat przedstawiony tworzy się od podstaw, z pewnością musiało być niezwykle czasochłonne), wskazać należałoby na filmową impresję. Ale taka jednostronna klasyfikacja zupełnie pomija znaczeniowy potencjał dzieła. A to właśnie on sprawia, iż filmOstatnia wyspa jest czymś więcej aniżeli zbiorem ładnych obrazków. Zestawiane ze sobą z wielkim wyczuciem oraz pomysłowością cytaty z arcydzieł sztuki światowej sprawiają, iż nie tylko go oglądamy, ale także czytamy. Ten film to tak naprawdę esej albo, ujmując rzecz jeszcze bardziej trafnie, wielki traktat o naszej kulturze (rzecz jasna tej wysokiej), która pod naporem kultury masowej znajduje swój azyl na owej tytułowej ostatniej wyspie szczęśliwości. W rezultacie w filmie tym nieustannie pobrzmiewa kompozycyjny dysonans. Piękno obrazu zachwyca, jednak przebijający przezeń sens skłania do dość ponurych refleksji.
Ludzie ze stali
W tym dość prostym na poziomie formalnym filmie (zrealizowany jest niczym telewizyjny reportaż) ujmują trzy rzeczy. Przede wszystkim widać, że twórcy udało się nawiązać kontakt z bohaterami, a nawet wejść z nimi w bliskie relacje. Świadectwem tego jest swoboda, z jaką prezentowani pracownicy złomowiska rozmawiają i zachowują się w obecności rejestrującej wszystko kamery. Z pewnością wejście w tak specyficzny świat oraz zaaklimatyzowanie się w nim musiało być trudnym i długotrwałym procesem. Drugim atutem tego filmu są sami bohaterowie. Pomimo ciężkiej pracy, którą wykonują, a także licznych problemów życiowych nie popadają w cierpiętniczy ton, wręcz przeciwnie pogodnie przyjmują trud życia, stawiając mu mężnie czoła. I właśnie dlatego w pełni zasługują na użyte w tytule określenie "ludzie ze stali". Ale aby stworzyć takie pozytywne portrety filmowe, potrzeba dużego talentu i wyczucia. I tu wychodzi na jaw trzecia mocna strona filmu: odpowiednie podejście do tematu oraz nastawienie do bohaterów. Przy realizacji tego rodzaju filmu łatwo popaść w ton moralizatorski albo uciec się do sztampowej publicystyki. Na szczęście dzięki temu, że autor od początku darzy swych bohaterów ciepłymi uczuciami, w ostatecznym rozrachunku oglądamy pogłębiony psychologicznie film z dość intymną atmosferą pewnego zamkniętego, małego światka.
Lament paranoika
Film ten obficie czerpie z najlepszych tradycji kina noir. Opowieść rozwija się nieśpiesznie, w rytm ociężałego i flegmatycznego monologu głównego bohatera-narratora. Jak to zwykle bywa w przypadku kina noir, na plan pierwszy wysuwa się ekspresyjna warstwa wizualna. Jednak w Lamencie paranoika, dzięki realizacji zdjęć w typowo komiksowej stylistyce, ikonograficzny sztafaż czarnego kryminału (ciemne uliczki, puste, długie korytarze) działa na widza ze zdwojoną siłą. Mówiąc krótko, jest to film o niezwykłej, niepokojącej atmosferze, która z każdą minutą ulega spotęgowaniu i od której trudno się uwolnić nawet długo po zakończeniu projekcji.
Glista lucka
Dosadna satyra o zacięciu publicystycznym. Siła filmu tkwi w obrazie. Gruba, mocna kreska, za pomocą której przedstawiono bohaterów, skontrastowana zostaje z abstrakcyjnym tłem w postaci stron z codziennej prasy. Nadaje to warstwie wizualnej przejrzystości, a jednocześnie współgra z tematem filmu.
Wstompienie
Koncentrując się na samej historii (a raczej historyjce), film ten uznać można za niezobowiązujący żart. Jednak jego kompozycja, w której tyle samo czasu ile część główna zajmują tzw.making-ofs, sugeruje, iż mamy tu do czynienia z krytycznym komentarzem na temat lubującego się w zdradzaniu produkcyjnych sekretów kina hollywoodzkiego.
44
Solidnie zrealizowane kino obyczajowe z komediową nutką. Dobre dialogi, sprawnie poprowadzeni aktorzy, stylistyczna prostota w dobrym tego słowa znaczeniu.
Anatomia dźwięku
Film, który konsekwentnie zmierza ku końcowej puencie. Dobrze przemyślany na poziomie wizualnym i dźwiękowym, co pozwala autorowi zrezygnować z dialogów.
Boo
Ten krótki utwór urzeka swoją szlachetną formą, przekonującym przekazem filmowej, wycinankowej animacji.
Akt tworzenia
Spójność wizji plastycznej całego filmu, jego lekkość narracyjna, to walory tego kolejnego krótkiego filmu animowanego.
Filmy biorące udział w konkursie w VIII Festiwalu Filmowym „NAKRĘCENI” (informacje nt. filmów pochodzą od twórców):
ANIMACJA
(NEVER) ENDINGD POLAND
gatunek: video-art, animacja
długość (min:sek): 03:50
opis: Film inspirowany jest twórczością Jerzego Dudy-Gracza i dotyka tematów społecznych
reżyseria: Ena Kielska
scenariusz: Ena Kielska
zdjęcia: Anna Anrzejewska
AKT TWORZENIA
gatunek: animacja
długość (min:sek): 02:08
opis: Surrealistyczna historyjka o tym jak to pewna Unia weszła do Polski i co z tego wynikło. ReAnimacja obrazu olejnego wczesnego Slawusa Polonusa
reżyseria: Maciej Sławuski
scenariusz: Maciej Sławuski
zdjęcia: Maciej Sławuski
AROGANT
gatunek: animacja
długość (min:sek): 06:48
opis: Film opowiada historię młodego człowieka, który pragnie stać się dobrym człowiekiem i pomagać ludziom, Udaje mu się to, jednak z czasem sytuacja wymyka się spod kontroli
reżyseria: Maciej Juckiewicz
scenariusz: Maciej Juckiewicz
zdjęcia: Maciej Juckiewicz
BOO!
gatunek: animacja
długość (min:sek): 02:27
opis: Burza, domek w lesie, mały chłopczyk i... coś strasznego
reżyseria: Mateusz „MatMot” Motyka
scenariusz: Mateusz „MatMot” Motyka
zdjęcia: ---
CITYZENS
gatunek: video-art, animacja
długość (min:sek): 03:50
opis: Film jest składową pracy badawczej dotyczącej tożsamości i dotyczy rytuału związanego z przywdziewaniem maski społecznej oraz utratą cech indywidualnych jednostki.
reżyseria: Anna Anrzejewska
scenariusz: Anna Anrzejewska
zdjęcia: Anna Anrzejewska
GLISTA LUCKA
gatunek: animacja, film niezależny
długość (min:sek): 07:29
opis: Lucjan Poluśkiewicz jako świeżo upieczony absolwent wydziału biologii (specjalizacja wnętrzniaki) wchodzi w samodzielne życie. Jego plany zderzają się jednak z surową rzeczywistością - zostaje zaatakowany przez pasożyta. Czy zdobyta na uczelni wiedza wystarczy aby go pokonać?
reżyseria: Tomasz Pawlak
scenariusz: Tomasz Pawlak
zdjęcia: Tomasz Pawlak
KAUS MOBILUS
gatunek: animacja
długość (min:sek): 02:04
opis: Jest to reAnimacja odkrytego niedawno robaka z gatunku Kupiec, potocznie Kałowiec (z łac. Kaus Mobilus)
reżyseria: Maciej Sławuski
scenariusz: Maciej Sławuski
zdjęcia: Maciej Sławuski
OD UTRACENIA DO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
gatunek: animacja – pikselacja
długość (min:sek): 06:15
opis: Film nawiązujący do historii Polski, lata 1732-1918. W filmie występują uczniowie nauczyciele Społecznego Gimnazjum STO
reżyseria: Michał Kotschy
scenariusz: Michał Kotschy
zdjęcia: Maciej Lemke
OSTATNIA WYSPA
gatunek: animacja
długość (min:sek): 09:55
opis: Ostatnia wyspa wszystkich i wybranych.
reżyseria: Daniel Zagórski
scenariusz: Daniel Zagórski
zdjęcia: Daniel Zagórski
PERFECT BODY
gatunek: animacja
długość (min:sek): 05:36
opis: „Perfect body” to opowieść o bohaterze, który nie ma ciała. Jego twórca zostawił go zupełnie nagiego w pustym pokoju. Nasz bohater postanowił wykorzystać rzeczy, które znajdują się wokół niego do zbudowania swojego ciała. Rzeźbi różne formy i dopasowuje je do siebie. Eksperymentuje na sobie, ale też poszukuje swojej tożsamości. Nie wie kim jest, ani jak może wyglądać.
reżyseria: Michał Kucharski
scenariusz: Michał Kucharski
zdjęcia: Michał Kucharski
TOP!
gatunek: animacja
długość (min:sek): 05:03
opis: „TOP” to krótka satyra na współczesną modę podróżowania po górach, w której liczy się ilość polubień z wyprawy a nie jej cel
reżyseria: Mateusz „MatMot” Motyka
scenariusz: Mateusz „MatMot” Motyka
zdjęcia: ---
VANITAS
gatunek: animacja stop motion / lalkowa
długość (min:sek): 07:14
opis: Nadzieja, zatracenie, wspomnienie. Film Vanitas to symboliczna opowieść o trzech etapach życia człowieka
reżyseria: Kamila i Mirek Sosnowscy (Kamila Grzybowska-Sosnowska i Mirosław Sosnowski)
scenariusz: Kamila i Mirek Sosnowscy (Kamila Grzybowska-Sosnowska i Mirosław Sosnowski)
zdjęcia: Mirosław Sosnowski
ZŁOMUSY
gatunek: animacja
długość (min:sek): 02:28
opis: Krótka ale prawdziwa historia o dwóch takich co zbierali śmieci.
reżyseria: Maciej Sławuski
scenariusz: Maciej Sławuski
zdjęcia: Maciej Sławuski
EKSPERYMENT / TELEDYSK
MALFRED
gatunek: reportaż eksperymentalny
długość (min:sek): 29:00
opis: Malfred jest eksperymentalnym repoartażem traktującym o wcieleniu się autora w niezależną trupę teatralną
reżyseria: Paweł Kryza
scenariusz: Paweł Kryza
zdjęcia: Paweł Kryza
NIHIL QUEST – SPLENDID ISOLATION
gatunek: teledysk fabularny
długość (min:sek): 05:50
opis: Clip ilustruje historię zawartą w tekście utworu – bezdomnego degenerata, żyjącego tylko dla wprawiania się w stan „wspaniałej izolacji”, obdarzonego jednak niezwykle silnym instynktem przetrwania. „Splendid Isolation” jest trzecim teledyskiem do utworu z debiutanckiej płyty Nihil Quest.
reżyseria: Ian Giedrojć
scenariusz: Ian Giedrojć
zdjęcia: Ian Giedrojć
PSYCHOKINETIC
gatunek: eksperyment/video-art.
długość (min:sek): 05:11
opis: Ruch, emocja, abstrakcja - czyli wszystko to, co można przekazać bez użycia słów. Krótka etiuda eksperymentalna skupiająca się na teatrze ruchu ukazuje magię improwizacji oraz siłę impulsu, które mogą przerodzić się w (nie)logiczną formę.
reżyseria: Damian Gromala
scenariusz: Damian Gromala
zdjęcia: Damian Gromala
WSTOMPIENIE
gatunek: wideo eksperymentalne
długość (min:sek): 03:00
opis: „Wstompienie” to niszowa ekranizacja naszego pomysłu. W filmie można zobaczyć jak Wu (Szymon Smarzoch) za sprawą tajemniczej energii emanującej od obiektu rozbitego o ziemię, zostaje powiększony do rozmiarów kolasa. Wszystkie zdjęcia wykorzystane w filmie zostały zarejestrowane na Chropaczowie czyli jednej z dzielnic Świętochłowic (woj. Śląskie).
reżyseria: Marcin Banot/Szymon Smarzoch
scenariusz: Marcin Banot/Szymon Smarzoch
zdjęcia: Marcin Banot
ZABAWA DUŻYCH DZIECI
gatunek: eksperymentalny
długość (min:sek): 03:00
opis: Jak wygląda wojna oczami dziecka? Może to tylko zabawa żołnierzyków? Może to prawdziwi żołnierze bawią się kosztem cywilów? „Zabawa dużych dzieci” odpowiada na powyższe pytania i zmusza odbiorcę do głębszej refleksji.
reżyseria: Maja Górczak
scenariusz: Maja Górczak
zdjęcia: Maja Górczak
DOKUMENT
BAZA AZYLU
gatunek: dokument
długość (min:sek): 29:33
opis: Niepełnosprawny umysłowo Ryszard staje się głównym bohaterem spektaklu teatru amatorskiego opartego na własnym życiu – pełnym trudności, upokorzeń i braku rodzinnego ciepła. Gdy wydaje się, że nadchodzą lepsze czasy, w teatrze znajduje szczerych przyjaciół, angażuje się w toksyczny związek. Partner wykorzystuje dobre serce Ryszarda i bezlitośnie go naciąga. W trudnych chwilach Ryszard ucieka na „swoją” planetę ECHO, która towarzyszy mu od traumatycznych wydarzeń z dzieciństwa. Film o szukaniu swojego miejsca we wszechświecie oraz ciągłej wierze w człowieka i kolejny dzień.
reżyseria: Paulina Zając
scenariusz: Paulina Zając
zdjęcia: Mikołaj Miętek, Maja Zawierzeniec, Aleksandra Sadokierska, Paulina Zając
BIG MAN
gatunek: film dokumentalny
długość (min:sek): 19:16
opis: Ferico to mistrz Polski męskiego striptizu. Jest pracowity i ambitny, dużo czasu spędza tańcząc w nocnych klubach i na siłowni, gdzie poprawia swoją sylwetkę. Kolejne cel, który przed sobą postawił to ustatkowanie się i założenie rodziny. Najpierw jednak musi się porozumieć ze swoją dziewczyną, której nie podoba się styl życia tancerza erotycznego.
reżyseria: Jędrzej Michalak
scenariusz: Jędrzej Michalak
zdjęcia: Grzegorz Myjkowski
DO OSTATNIEJ KROPLI KRWI
gatunek: dokumentalny
długość (min:sek): 30:00
opis: W tzw. podziemiu istnieje świat muzyki obywający się bez telewizji, radia, ZAIKS-ów, dotacji państwowych i wynagrodzeń. Poza przyjemnością pasjonata, Radek „Fred” Giżyński znalazł w nim także sposób na powrót do życia.
reżyseria: Ian Giedrojć
scenariusz: Ian Giedrojć
zdjęcia: Ian Giedrojć
EMOCJE W KULTURZE – ROZŁĄCZENI?
gatunek: dokument
długość (min:sek): 10:41
opis: Felieton filmowy podejmujący problem wpływu internetu na emocjonalność współczesnej młodzieży. Uczniowie liceum otrzymują zadanie polegające na analizie i interpetacji wiersza Juliusza Słowackiego „Rozłączenie”. Wykorzystać mająw tym celu emotikony, czyli popularną w sieci graficzną formę wyrażania emocji. Kamera towarzyszy uczniom w trakcie tego eksperymentu, prowokując do refleksji na temat wrażliwości dzisiejszych młodych ludzi.
reżyseria: Radosław Osiński
scenariusz: Radosław Osiński
zdjęcia: Radosław Osiński
LUDZIE ZE STALI
gatunek: dokumentalny
długość (min:sek): 23:00
opis: Ludzie ze stali – to dokumentalna relacja jednego dnia z życia robotników pracujących na skupie złomu mieszczącym się w Pruszkowie. Film przedstawia sylwetki czterech bohaterów, których połączył wspólny los ciężkiej pracy na złomowisku.
reżyseria: Rafał Makolądra
scenariusz: Rafał Makolądra
zdjęcia: Rafał Makolądra
MIŁOŚĆ
gatunek: dokument
długość (min:sek): 03:22
opis: W filmie przedstawiłam postrzeganie miłości względem wieku, doświadczeń.
reżyseria: Aleksandra Szczerbicka
scenariusz: Aleksandra Szczerbicka
zdjęcia: Aleksandra Szczerbicka
MOJE MIASTO
gatunek: dokument
długość (min:sek): 13:33
opis: Film jest składową pracy badawczej dotyczącej tożsamości i dotyczy wypowiedzi kobiet na temat wybranych miejsc w miastach, z których pochodzą oraz emocji z nimi związanych
reżyseria: Ena Kielska
scenariusz: Anna Anrzejewska
zdjęcia: Nadina Wiórkiewicz
NOWE DYNASY
gatunek: dokument
długość (min:sek): 25:00
opis: Archiwalne nagrania i spotkania z byłymi kolarzami związanymi z torem RKS Orzeł stały się punktem wyjścia do powstania filmu dokumentalnego w ramach projektu Muzeum Społeczne Nowe Dynasy.
reżyseria: Katarzyna Krapacz
scenariusz: Katarzyna Krapacz
zdjęcia: Filip Madejski, Paweł Wyszomirski
OBECNOŚĆ
gatunek: film dokumentalny
długość (min:sek): 03:53
opis: „Obecność” jest refleksją na temat przemijania i kruchości egzystencji człowieka. Stary pies wprowadza widza w świat głównego bohatera. Kolejne pomieszczenia, w których jego pan przebywał oraz zasłyszana rozmowa jego wnuczek przybliżają widzowi postać bohatera.
reżyseria: Magda Strzyżyńska
scenariusz: Magda Strzyżyńska
zdjęcia: Magda Strzyżyńska
PANI LIDZIA
gatunek: dokument
długość (min:sek): 10:33
opis: Film jest portretem wielkiej osobowości , która od 16 lat wspiera licealistów w błahych, jak i ciężkich sprawach. Na co dzień chowa się za miotełka.
reżyseria: Kamila Dróżdż
scenariusz: Kamila Dróżdż
zdjęcia: Aleksander Krzystyniak, Maciej Kwaśniewski
PANI PARASOLKA
gatunek: dokumentalny
długość (min:sek): 05:00
opis: Pani Maria Pańczak ma 75 lat. Ukończyła 46 maratonów. Biegać zaczęła w wieku 60 lat.
reżyseria: Miłosz Latosi, Marcel Osiński, Michał Drygas – uczniowie Gimnazjum nr 2 w Lubomiu
scenariusz: Miłosz Latosi, Marcel Osiński, Michał Drygas
zdjęcia: Miłosz Latosi
POWRÓT DO NATURY
gatunek: dokumentalny / przyrodniczy
długość (min:sek): 01:10
opis: Krótki, jednoujęciowy film
reżyseria: Andrzej Grzanka
scenariusz: Andrzej Grzanka
zdjęcia: Andrzej Grzanka
TRANSGRESJE WŁADYSŁAWA WAŁĘGI
gatunek: dokument
długość (min:sek): 18:50
opis: Film prezentuje biografię i twórczość krakowskiego artysty, zaliczonego do kręgu twórców ArtBrut.
reżyseria: Ewa Toboła, Bartosz Toboła
scenariusz: Ewa Toboła, Bartosz Toboła
zdjęcia: Bartosz Toboła
TRZY GŁOSY
gatunek: dokument
długość (min:sek): 15:00
opis: Kim jest „Żyd”? Co to jest „być Żydem”? Czy jest coś takiego jak żydowskość? Trzy Polki w różnym wieku. Młoda Michal, która wraca do Izraela by odbyć służbę wojskową. Hanka, emigrantka w czasach PRLu, mieszkanka wyspy w Nowym Jorku, pracuje zajmując się starszymi Żydami. Pani Krysia, mieszkająca w mazowieckiej wsi, gdzie pamięta sąsiadujące miasteczko jako całkiem żydowski świat. Opowieść o nich, o ich subiektywnych punktach widzenia i o tym czy jest coś takiego jak „bycie Żydem”. O tym czym jest tożsamość. Film powstał w ramach projektu Polska.doc
reżyseria: Michalina Musielak
scenariusz: Michalina Musielak
zdjęcia: Hanna Linkowska, Agata Fischer
URSUS MOJEGO DZIADKA
gatunek: film dokumentalny
długość (min:sek): 12:51
opis: Krótka biografia dziadka traktująca o jego wspomnieniach po zniszczonym zakładzie „Ursus”
reżyseria: Kamil Różański
scenariusz: Kamil Różański
zdjęcia: Kamil Różański, Maciej Chwil
WIGILIA BYWA TYLKO RAZ W ROKU
gatunek: dokumentalny
długość (min:sek): 40:00
opis: W Polsce relacje rodzinne są najważniejsze i odżywają zwłaszcza w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Jednak nie wszyscy mają rodziny, nie każdy ma z kim spędzić ten rodzinny czas. Jest to dramatyczne zwłaszcza dla tych, którzy wiążą ten czas ze zbyt dużymi nadziejami.
reżyseria: Barbara Madejska
scenariusz: Barbara Madejska
zdjęcia: Barbara Madejska
ZASADY GRY
gatunek: dokument
długość (min:sek): 30:00
opis: Film „Zasady Gry” jest rejestracją życia pacjentów hospicjum oczekujących na śmierć . Jesteśmy świadkami ich codzienności - ich łez, bólu i cierpienia, również tych radosnych momentów. Bo wbrew pozorom hospicjum to nie miejsce, gdzie tylko się umiera.
reżyseria: Krzysztof Komander
scenariusz: Krzysztof Komander
zdjęcia: Szymon Kurzawa
ZAUFAŁA
gatunek: biografia
długość (min:sek): 25:00
opis: Film ukazuje historię bł. Karoliny Kózkównej, który powstał by uświadomić młodzież o jej świętości. Pierwsza część ukazuje jej codzienność, natomiast druga przedstawia jej męczeńską śmierć szesnastolatki.
reżyseria: Marta Kortas
scenariusz: Marta Kortas, Agnieszka Ruszczyńska, Jarosław Oszuścik
zdjęcia: Marta Kortas
FABUŁA
44
gatunek: film fabularny obyczajowy
długość (min:sek): 25:00
opis: To film, który w lekki i niezobowiązujący sposób przygląda się zmaganiom bohaterów, których wiek przekroczył czterdziestkę. W epizodach ich życia można dostrzec pragnienia, problemy, a także wyobrażenia o sobie i o innych, które w bolesny choć zabawny sposób, zderzają się z nieubłaganą rzeczywistością. Obserwujemy w nim to , co w ludziach niedoskonałe, śmieszne, smutne a jednocześnie najwspanialsze.
reżyseria: Aleksandra Górecka
scenariusz: Aleksandra Górecka
zdjęcia: Miłosz Kokociński
ALA
gatunek: fabuła
długość (min:sek): 09:00
opis: Samotna dziewczynka ucieka z domu dziecka. Włócząc się po mieście spotyka pewnego mężczyznę...
reżyseria: Tomasz Stachura
scenariusz: Tomasz Stachura
zdjęcia: Tomasz Stachura
ALCHEMIA NA SZKLE
gatunek: poetycka fabuła
długość (min:sek): 01:00
opis: Jest ilustracją mojego wiersza
reżyseria: Andrzej Jastrząb
scenariusz: Andrzej Jastrząb
zdjęcia: Andrzej Jastrząb
ANATOMIA DŹWIĘKU
gatunek: fabuła
długość (min:sek): 10:00
opis: Kompozytor muzyki klasycznej odkrywa w sobie postępującą głuchotę. Stara się odnaleźć w nowej sytuacji i to prowadzi go do odkrycia świata nowych dźwięków. Film odpowiedziany jedynie obrazem, bez dialogów.
reżyseria: Anastazja Dąbrowska
scenariusz: Anastazja Dąbrowska
zdjęcia: Józefina Gocman
CHODNIK
gatunek: komedia
długość (min:sek): 00:40
opis: Krótka historia wymijania się na chodniku
reżyseria: Michał Grabowski
scenariusz: Michał Grabowski
zdjęcia: Kamila Ciebień
CIEMNIA
gatunek: poetycka fabuła
długość (min:sek): 04:00
opis: Jest ilustracją mojego wiersza
reżyseria: Andrzej Jastrząb
scenariusz: Andrzej Jastrząb
zdjęcia: Andrzej Jastrząb
FALSE AWAKENING
gatunek: horror
długość (min:sek): 32:25
opis: Po przeprowadzeniu nieudanej operacji na córce szefa mafii wyrzuty sumienia i strach przed zemstą mafiosa sprawiają, ze dla dr Johna Beckera sen i jawa stają się jednym. Trudno powiedzieć co w tym mocno psychodelicznym horrorze okaże się dla niego gorsze
reżyseria: Tomir Dąbrowski
scenariusz: Tomir Dąbrowski
zdjęcia: Tomir Dąbrowski
J'ECOUTE
gatunek: dramat
długość (min:sek): 03:10
opis: Etiuda ta opowiada o spotkaniu, do którego nigdzie nie doszło, a które, wraz ze innymi następstwami, żyje w wyobraźni młodej dziewczyny.
reżyseria: Dorota Detlaf
scenariusz: Dorota Detlaf
zdjęcia: Dorota Detlaf
JEDEN MAŁY KROK
gatunek: dramat
długość (min:sek): 15:00
opis: Młody marzyciel postanawia zbudować własną rakietę i polecieć nią na Księżyc.
reżyseria: Paweł Piwowar
scenariusz: Paweł Piwowar
zdjęcia: Paweł Piwowar
LAMENT PARANOIKA
gatunek: horror/dramat
długość (min:sek): 10:12
opis: Główny bohater ukrywa się w pokoju. Wydaje mu się, że jest śledzony na każdym kroku. Całe dnie spędza przemykając jak najdalej od okien w obawie przed prześladwocami – ludźmi bez twarzy. Niekomercyjna, amatorska ekranizacja jednego z najmniej znanych opowiadań Stephena Kinga. Opowiadanie „Lament paranoika” pochodzi ze zbioru „Szkieletowa załoga”.
reżyseria: Dariusz Kocurek
scenariusz: Dariusz Kocurek
zdjęcia: Dariusz Kocurek
LISTA
gatunek: film akcji
długość (min:sek): 04:31
opis: Krótki film gangsterski z przymrużeniem oka. O porachunkach kobiet z mężczyznami z listy.
reżyseria: Radosław Kierepka, Bartosz Toboła
scenariusz: Radosław Kierepka, Bartosz Toboła
zdjęcia: Bartosz Toboła
NIESKOŃCZONOŚĆ
gatunek: poetycka fabuła
długość (min:sek): 04:00
opis: Jest ilustracją mojego wiersza:
falujące zasłony
szmer kroków
ciężki od potu oddech
w ciemności
pozostawia lodowate drżenie
na skórze
o dzieciństwo za późno
reżyseria: Andrzej Jastrząb
scenariusz: Andrzej Jastrząb
zdjęcia: Andrzej Jastrząb
SPISEK KAWIEGO ZIARNA
gatunek: komedia (parodia filmu noir)
długość (min:sek): 27:00
opis: Rok 1947. Trwa walka dzielnych policjantów z przemytnikami nielegalnej kawy. Wśród tych pierwszych działa agent Tony Rogers, który nie wie jak bardzo sprawy się nie długo skomplikują. Pierwotnie dwuczęściowa parodia.
reżyseria: Michał Grabowski
scenariusz: Michał Grabowski
zdjęcia: Martyna Grabowska, Filip Pędzik
SZLAK PAMIĘCI
gatunek: obyczajowy
długość (min:sek): 06:34
opis: Film przedstawia świat nauczyciela po utracie ukochanej żony.
reżyseria: Dawid Bania, Jakub Kolbusz
scenariusz: Dawid Bania, Jakub Kolbusz
zdjęcia: Dawid Bania, Jakub Kolbusz
WAŁENSA. POCZĄTEK
gatunek: tragikomedia
długość (min:sek): 30:00
opis: Opowieść o samotności schizofrenika, któremu wydaje się, iż jest legendarnym przywódcą Solidarności. Szaleństwo wielkiej historii znajduje odbicie w szaleństwie jednostki, dochodzi do tragedii, którą amatorskie środki filmowe zamieniają w tragikomedię. Film nie jest pozbawiony teorii spiskowych i kontrowersji narosłych wokół Lecha Wałęsy. Zyskują one jednak szerszy, uniwersalny wymiar, gdy stają się pretekstem do zobrazowania tożsamościowych problemów fikcyjnej postaci. Całą sytuację skomplikuje ideologiczna natura kina, która odegra swą „szatańską” rolę.
reżyseria: Tomasz Kowal
scenariusz: Tomasz Kowal
zdjęcia: Tomasz Kowal
ZŁY DZIEŃ
gatunek: komedia
długość (min:sek): 05:00
opis: Główny bohater od samego rana ma zły dzień – do tego dowiaduje się, że traci swój program w radiu.
reżyseria: Michał Grabowski
scenariusz: Michał Grabowski
zdjęcia: Martyna Grabowska
--------------------------------------------------------------
REGULAMIN
Termin i miejsce:
21 – 23.11. 2014, MCK Bełchatów
§1
- Celem Festiwalu jest promocja i popularyzacja kina głównie amatorskiego, prezentacja dorobku twórców filmów nieprofesjonalnych. Festiwal ma na celu także popularyzację tematyki filmowej wśród mieszkańców Bełchatowa oraz wsparcie działań służących promocji miasta.
- Festiwal będzie miał charakter konkursu z filmowymi imprezami towarzyszącymi.
§2
1. W konkursie mogą brać udział amatorzy i twórcy niezależni z Polski i z zagranicy oraz studenci szkół filmowych. Autorem filmu może być jedna lub więcej osób.
2. Zgłoszenie filmu jest bezpłatne.
3. Każdy Twórca może zgłosić do konkursu maksymalnie 3 własne produkcje.
4. Do konkursu można zgłaszać filmy zrealizowane po 31 grudnia 2012.
5. Do konkursu można zgłaszać wszystkie gatunki filmów.
6. Czas trwania zgłaszanych do konkursu filmów nie może przekraczać 40 minut.
7. Każdy film nadesłany na konkurs podlega wstępnej weryfikacji przeprowadzonej przez Organizatora.
8. Lista filmów zakwalifikowanych do konkursu ukaże się na stronie internetowej Organizatora (www.mckbel.eu) nie później niż do dnia 20.11.2014r.
9. Do konkursu nie zostaną dopuszczone filmy, które podlegały już ocenie jury Festiwalu Filmów „Nakręceni”.
10. Filmy nie mogą umyślnie obrażać uczuć, postaw czy poglądów osób bądź grup społecznych.
11. W przypadku zgłoszenia do udziału w Festiwalu filmu, który narusza prawa autorskie lub dobra osobiste osób trzecich Zgłaszający pokryje wszelkie koszty (w tym kary i odszkodowania) wynikające z ewentualnych roszczeń o naruszenie praw osób trzecich.
§3
- Twórca zgłaszając film wyraża zgodę na jego prezentację podczas projekcji konkursowych i oświadcza, że prawa autorskie filmu zgłaszanego na Festiwal nie są w żaden sposób ograniczone, nie naruszają dóbr osobistych osób trzecich.
- Zgłaszający oświadcza, że odstępuje od jakichkolwiek roszczeń do wynagrodzenia z tytułu publicznych emisji fragmentów lub całości swojego filmu w pokazach promujących Festiwal oraz w pokazach związanych z działalnością filmową prowadzoną przez Organizatora. Zgłoszona do konkursu kopia filmu staje się własnością Organizatora i nie podlega zwrotowi. Zgłaszający nie może rościć sobie praw do wynagrodzenia z tytułu pozostawienia nośnika z filmem w archiwum Organizatora.
- W przypadku zgłoszenia filmu przez niepełnoletniego twórcę, warunkiem udziału w konkursie jest dołączenie pisemnej zgody opiekunów prawnych na udział w konkursie na warunkach regulaminu.
- Ewentualne koszty dojazdu i pobytu ponosi uczestnik konkursu.
§4
1. Ostateczną datą wpływu filmu na konkurs jest 17.11.2014r. (tego dnia filmy muszą znaleźć się w siedzibie organizatora). Filmy wraz z Kartą Zgłoszenia należy nadesłać lub dostarczyć osobiście pod adres: Miejskie Centrum Kultury, pl. Narutowicza 1a, 97 – 400 Bełchatów z dopiskiem Festiwal Filmowy „NAKRĘCENI” 2014.
2. Filmy zgłoszone po wyznaczonym terminie nie zostaną dopuszczone do udziału w części konkursowej Festiwalu, chyba że Organizator ze względu na szczególne okoliczności postanowi inaczej.
3. Podpisanie Karty Zgłoszenia oznacza akceptację regulaminu oraz stanowi zgodę uczestnika na gromadzenie, przetwarzanie i wykorzystywanie jego danych osobowych w związku z udziałem w konkursie, na zasadach określonych obowiązującymi przepisami prawa, a w szczególności ustawą z dnia 29.08.1977r. o Ochronie Danych Osobowych.
§5
1. Filmy zakwalifikowane do konkursu zostaną ocenione i nagrodzone przez powołane przez Organizatora Jury. Decyzje Jury są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie. Przewidziane nagrody to:
- Grand Prix dla najlepszego filmu.
- wyróżnienia przyznane w 2 głównych kategoriach:
* dla filmu profesjonalnego/szkolnego
* dla filmu amatorskiego/niezależnego
- Nagroda Publiczności.
2. Nagroda Publiczności przyznawana jest na podstawie głosów oddanych przez publiczność zgromadzoną na projekcjach filmów konkursowych.
3. Nagrody finansowe zostaną przekazane na konto bankowe wskazane przez laureatów, po potrąceniu należnego według prawa podatku.
4. Organizator prześle laureatom drogą pocztową dyplomy oraz werdykt Jury.
5. Jury ma prawo dowolnego podziału puli nagród.
§6
Warunki techniczne:
1. Na nośniku może być nagrany tylko jeden film zgłoszony na Festiwal i dokładnie opisany w karcie zgłoszenia filmu. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za złą jakość techniczną filmu oraz za ewentualne uszkodzenia nośnika podczas przesyłki.
2. Twórcy filmów obcojęzycznych zobowiązani są dołączyć do produkcji listę dialogową w języku polskim lub angielskim. Filmy muszą być nadesłane na nośnikach CD, dvd nagrane w dowolnym popularnym formacie. Nie będą przyjmowane filmy na kasetach VHS.
3. Filmy mogą być zrealizowane kamerą filmową, aparatem fotograficznym, telefonem komórkowym, komputerowo itp.
Postanowienia końcowe:
Dyrektor MCK ma decydujący głos w sprawach nieobjętych Regulaminem lub wymagających jego interpretacji.