MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Wystawa prac Maksymiliana Kreutz-Majewskiego „Malarstwo-rzeźba”

Maksymilian Aleksander Kreutz-Majewski o swoich pracach:

Prace zaprezentowane w Galerii MCK powstały w latach 2022-24, są to obrazy i rzeźby. Pierwszy powstał cykl obrazów zatytułowany „black-yellow”, który z czasem zaczął się powiększać o kolejne prace. Inspiracją do powstania tego cyklu był element prostokątny z zaokrąglonymi kątami. W moich pracach element ten ma bardzo wielkie znaczenie, gdyż przez powtarzalność tworzy on różne układy geometryczne, występuje on też w różnej skali. Takie konfiguracje tworzą wewnętrzną przestrzeń obrazu. Eksperymentuję z formą, kompozycją i kolorem, często też używam różnych farb olejnych, akrylowych czy emulsyjnych. Proces powstawania tych prac pod względem konstrukcji jest bardzo złożony i przemyślany. W obrazach tych używam specjalnych faktur, które w połączeniu z gładką powierzchnią przypominają formę płaskorzeźby.

Rzeźby, które przedstawiam, to postacie – torsy. Powstały one w procesie poszukiwania cech charakteru człowieka. W swoich pracach rzeźbiarskich wykorzystuje różne materiały: żywicę, tworzywa sztuczne, drewno, styropian i gips. Dodatkowo maluję je, używając farb matowych i z połyskiem, uzyskując w ten sposób sztuczne załamanie światła. Często używam czarnego koloru, ma on w moich pracach duże znaczenie, ma też wiele przeciwstawnych znaczeń, może kojarzyć się ze smutkiem lub z żałobą, ale jest też kolorem wyrażającym elegancję, niezależność, jak i władzę. Pragnę, aby w tych postaciach była tajemniczość i mrok. Uważam, że zestawienie tych dwóch form plastycznych będzie miało dużą siłę oddziaływania na widza i zostanie na dłuższy czas w jego pamięci.

Maksymilian Aleksander Kreutz-Majewski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest sukcesorem rodzinnych tradycji malarskich. Swoje scenograficzne umiejętności doskonalił w okresie stażu w pracowni prof. Andrzeja Kreutz Majewskiego, jako jego długoletni asystent. Zadebiutował w warszawskim Teatrze Wielkim, projektując dekoracje i kostiumy do baletów „La Caprice du sort” i „Synowie Ziemi” do muzyki W. A . Mozart. Kolejną realizacją była scenografia do dramatu Michaela Hacetta w Teatrze Dramatycznym w Warszawie . Po tym sukcesie ponownie podjął współprace z teatrem wielkim, projektując imponującą liczbę kostiumów (400) do widowiskowej inscenizacji „Nabucco” G. Verdiego w reżyserii M. Weiss Grzesiński. Następną realizację „Nabucco” podjął w teatrze Wielkim w Poznaniu. W 1995 r. w Operze Narodowej współpracował przy realizacji scenografii „Wyrywacz Serc” E. Sikory, reżyserii M. Trelińskiego. Twórczość artystyczna Maksymiliana zaowocowała współpracą z Teatrem Telewizji przy opracowaniu dekoracji do „Don Juana” Moliera w reżyserii L. Wosiewicza. Pracując dla teatru, nie porzucił twórczości malarskiej uczestnicząc w wystawach i aukcjach dzieł sztuki, wśród których wymienić można słynną aukcję „Fundacji na rzecz dializy” Wojciecha Fibaka w Katowicach, prowadzoną przez Wiesława Ochmana.

W 1998r. Podjął współprace z Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanym, projektując scenografie do „Tragedii Szkockiej” wg „Makbeta” , reżyser B. Wyszomirski. W maju tegoż roku z okazji 13 rocznicy teatru w Galerii Teatru miał wystawę prac graficznych i malarskich.

Maksymilian zajmuje się twórczością w zakresie scenografii, malarstwa i rzeźby, biorąc czynny udział w wystawach, w kraju i za granicą. Kurator kilkunastu wystaw, członek jury w konkursach krajowych i międzynarodowych. Od 2014r.do2017 Wice Prezesem ZPAP/ OŁ. Współzałożyciel grupy ,,Powidoki’’. Odznaczony Złotą Odznaką ZPAP. W latach 2018-2022 Sekretarz Zarządu Głównego ZPAP, Członek Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Plastyków i Kapituły Przyznania Złotej Odznaki ZPAP.

W 2021 został uhonorowany brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Organizator

Miasto Bełchatów