Wystawa malarska Joanny Samborskiej
Serdecznie zapraszamy do Galerii Miejskiego Centrum Kultury na wystawę malarską Pani Joanny Samborskiej. Wystawa będzie prezentowana w dniach 26.03-8.04.2014 r.
Joanna Agnieszka Samborska
Urodziła się w Rozprzy k/ Piotrkowa Trybunalskiego. W Zelowie mieszka, od 1958 roku, aż do dziś. Z miastem i regionem związała całe swoje życie zawodowe, aktywność społeczną, twórczość i działalność kulturalną.
Jako pedagog, całe życie zawodowe poświęciła szkolnictwu i pracy z młodzieżą. Artystka do dziś na spotkaniach z młodzieżą szkolną, innymi twórcami oraz gośćmi wystaw, aktywnie przekazuje swą wiedzę plastyczną i swój sposób widzenia świata.
Zawsze interesował Panią Joannę rysunek i malarstwo, ale dopiero na emeryturze znalazła czas na rozwijanie swojej pasji, której, poza pracami w ogrodzie, oddaje się całkowicie. Spojrzenie na prace artystki ukazuje, czego można dokonać farbami i pędzlem, mając talent i będąc wrażliwym na uroki i piękno otaczającego świata, otoczenia i przyrody.
Te właśnie cechy zostały zauważone i docenione w wielu edycjach konkursu „Ocalić od zapomnienia”.
Prace Pani Joanny oraz pomysłowość Artystki w prezentowaniu ciekawych technik plastycznych i doborze nieszablonowych materiałów, jako nośników prac, to najlepszy dowód na to, że farby i pędzel w ręku artysty, oraz niezwykła pracowitość, mogą stworzyć sztukę daleko wykraczającą poza nasze o niej wyobrażenia.
Pani Joanna Agnieszka Samborska uprawia malarstwo realistyczne. Tworzy w oleju i pastelu.
Ulubione tematy prac, to pejzaże, martwa natura, portret, sceny rodzajowe z życia ludzi i zwierząt a także malarstwo sakralne. Artystka wciąż doskonali swój warsztat i stale podnosi poprzeczkę dla swych zdolności. Pani Joanna cały czas doskonali swoje umiejętności w różnych stylach malarstwa, dlatego Jej obrazy mają tak różną tematykę.
W pracach Joanny Samborskiej oglądający dostrzegają spokojną tematykę, a patrząc odczuwają pozytywną, podnoszącą na duchu, energię dającą patrzącemu odczucie ciepła i spokoju.
Wśród prac Joanny Samborskiej były też takie, które dotykały tematów ważkich w szerszym rozumieniu, jak na przykład, obraz przedstawiający księdza Jerzego Popiełuszkę, czy „naszego” Papieża Jana Pawła II.
Malarstwo, jak mówi Artystka, daje Pani Joannie szczególną możliwość kreowania lepszej rzeczywistości nie tylko samej Artystce, ale i dla nas, patrzących. Jej sztuka ociepla i czyni piękniejszym ten nasz otaczający świat.
Dzięki życzliwemu i ciepłemu oglądowi świata Artystka sprawia, że i my, oglądający Jej prace, doznajemy pozytywnych wrażeń, i widzimy jak świat malarski Pani Joanny jest kolorowy, radosny i wypełniony po brzegi pozytywnymi energiami piękna i spokoju. Obrazy niosą spokój wraz z inspiracją do lepszego życia, budują pozytywne nastawienie, poczucie wartości, odzwierciedlają piękno kolorów i światła, wigoru, sensu istnienia, ciepła i miłości.
Joanna Samborska w swoich obrazach chce uchwycić piękno otaczającego świata. Chce zatrzymać dla patrzącego, na dłużej, mijający ulotny nastrój i piękne urokliwe chwile.
Pani Joanna Samborska uczestniczyła w licznych plenerach malarskich. Brała udział w wystawach i konkursach. Jej prace wystawiane były również za granicą i tam również prace były wyróżniane i nagradzane.
Artystka Joanna Agnieszka Samborska od lat należy do Klubu Twórców Kultury w Bełchatowie. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
Była uczestniczką licznych plenerów malarskich pozwalających doskonalić Jej twórczy artystyczny warsztat.
W 2002 roku za swoją działalność artystyczną została wyróżniona przez Ministra Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.
Można wymienić udział Artystki w wielu krajowych i regionalnych przedsięwzięciach kulturalnych i artystycznych.
Począwszy od roku 1987 i następnie już w kolejnych latach, aż do chwil obecnych, Joanna Agnieszka Samborska wystawiała swe prace wielu ośrodkach kultury: w Bełchatowie, Zelowie, Radomsku, Skierniewicach, Tomaszowie Mazowieckim, Tarnowie, Lublinie, Piotrkowie Trybunalskim, Łasku i nawet niemieckim Neuenhaus.