162. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Uroczystości rocznicowe rozpoczną się od występu uczniów Szkoły Podstawowej nr 5. O godz. 9:45 w kościele w Grocholicach młodzież zaprezentuje montaż słowno-muzyczny oparty na utworach o tematyce patriotycznej. Tym samym uczniowie wprowadzą uczestników miejskich obchodów w klimat walk z rosyjskim zaborcą w 1863 roku.
Podczas miejskich uroczystości uczcijmy pamięć o powstańcach z 1863 roku
Punktualnie o godz. 10:00 odprawiona zostanie msza święta w intencji poległych Powstańców Styczniowych. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na cmentarz przy ul. Wojska Polskiego. Tam pod pomnikiem Powstańców Styczniowych delegacje złożą wiązanki kwiatów, będzie też czas na okolicznościowe przemówienia.
Uroczystości styczniowe – wydarzenia towarzyszące
Tradycyjnie już oficjalnym miejskim obchodom 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego będzie towarzyszyć kilka wydarzeń. W sobotę 1 lutego będzie można wziąć udział w zawodach strzeleckich „O szablę Józefa Turczynowicza”. Będzie to już właściwie dziesiąta edycja wydarzenia, które organizuje Sekcja Strzelectwa Sportowego „Iglica”. Turniej, który patronatem honorowym objął prezydent Bełchatowa Patryk Marjan, odbędzie się w strzelnicy „Iglica” przy ul. Czyżewskiego 7, a konkretnie w siedzibie PGM-u . Udział w zawodach może wziąć natomiast każdy, kto czuje się na siłach. Początek zmagań o godz. 9:00.
Natomiast w niedzielę 16 lutego przejdzie XXV Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców 1863 r. im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Chętni będą mieć do wyboru dwie trasy. Krótsza – 10 km – będzie prowadzić przez Bełchatów, Grocholice i Oleśnik. Z kolei dłuższa, licząca 14 km, przez Parzno, Kluki i Kaszewice.
O Powstaniu Styczniowym słów kilka
Powstanie Styczniowe, uznawane przez historyków za największy zbrojny polski zryw przeciwko rosyjskiemu zaborcy, rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku od Manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego. Walki trwały ponad rok, a swoim zasięgiem objęły cały zabór rosyjski terenów dawnej I Rzeczypospolitej. W czasie powstania miało miejsce nawet 1200 bitew i potyczek. Do najbardziej znanych należą zaś te stoczone pod Węgrowem na Podlasiu oraz Siemiatyczami (w ówczesnym woj. grodzieńskim). Historycy wyliczają, że w ruch powstańczy zaangażowanych było nawet 350 tys. osób. Mimo początkowych sukcesów, powstanie zakończyło się przegraną powstańców w październiku 1864 roku. W walkach poległo ok. 10-20 tys. powstańców, blisko 1 tys. stracono, ok. 38 tys. skazano zesłano na Sybir, a ok. 10 tys. zdecydowało się na emigrację.