161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
22 stycznia 1863 roku rozpoczęło się Powstanie Styczniowe. W opinii historyków jedno z najważniejszych dziewiętnastowiecznych polskich powstań. Od tych wydarzeń mija właśnie 161 lat. Bełchatowianie tradycyjnie uczczą pamięć tych, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Główne obchody miasto zaplanowało na niedzielę 21 stycznia. Uroczystości tradycyjnie odbędą się w Grocholicach. Najpierw w parafii pw. Wszystkich Świętych, a później na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego.
Od godz. 9:45 społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 zaprezentuje okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. O godz. 10:00 rozpocznie się msza św., której przewodniczyć będzie kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Nabożeństwo odprawione zostanie w intencji poległych powstańców styczniowych. Później mieszkańcy przejdą na cmentarz przy ul. Wojska Polskiego, a dokładnie pod pomnik powstańców styczniowych. Tam uroczystości rozpoczną się o godz. 11:30. W programie są okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów pod wspomnianym już pomnikiem powstańców styczniowych. Organizatorzy – prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska i proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach Dariusz Piwowar – do udziału w obchodach tych zapraszają wszystkich mieszkańców, a także poczty sztandarowe szkół, stowarzyszeń, związków zawodowych oraz zakładów pracy.
Wieczorem zaś w parafii pw. Wszystkich Świętych będzie można posłuchać koncertu międzypokoleniowego pt. „Wolność piosenką wyśpiewana”. Koncert rozpocznie się o godz. 18:00.
Powstanie Styczniowe. Miejskie obchody to także wydarzenia towarzyszące
Miejskie obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego to także wydarzenia towarzyszące. 25 stycznia w Muzeum Regionalnym będzie można posłuchać wykładu dr. Łukasza Politańskiego. Historyk opowie o regionalnych aspektach powstania z 1863 roku. Wykład zatytułowany „Gdy Polacy-kosynierzy postawali rzędem. Powstanie Styczniowe w Bełchatowie i okolicy” dotyczyć będzie trzech postaci. Mowa o Józefie Turczynowiczu – właścicielu Dobiecina nierozerwalnie związanego z kwestiami organizacji powstania na ziemi piotrkowskiej, Józefie Oxińskim i Franciszku Kopernickim, czyli organizatorach i dowódcach oddziałów powstańczych operujących w okolicach Bełchatowa. Wstęp na spotkanie jest bezpłatne. Początek o godz. 18:00.
Kolejne wydarzenie, tym razem sportowe, zaplanowane jest na 17 lutego. Po raz dziewiąty już odbędą się zawody strzeleckie o „Szablę Józefa Turczynowicza”. Turniej jak zawsze odbędzie się na strzelnicy „Sokolik” (ul. Czyżewskiego 7, siedziba PGM-u). Start przewidziany jest na godz. 8:00. Udział w zawodach mogą wziąć dzieci, młodzież, a także dorośli.