MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Zapraszamy na spektakle w wykonaniu grupy teatralnej BAT-PodTekst

Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska zaprasza na spektakle pt. „Możesz umrzeć w butach, które masz na sobie” oraz „W imię ojca” w wykonaniu grupy teatralnej BAT-PodTekst. Wydarzenie odbędzie się 6 listopada br. o godzinie 18:00 w sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy.

„Możesz umrzeć w butach, które masz na sobie” to opowieść o dziewczynce, która postanawia popełnić samobójstwo. Jej zamiar skonfrontowany jest z wizerunkiem samobójcy w mediach – Dziennikarze w groteskowy sposób prowadzą program telewizyjny na ten temat, wyliczając powody, dla których młodzież decyduje się na taki krok. Czarna konsekwentnie jednak nie formułuje konkretnego powodu myśli samobójczych poza metaforycznym obrazem wielkiego, czarnego pająka. Następnie zostaje skonfrontowana z manifestacją zwolenników samodzielnego decydowania o zakończeniu życia. Ironicznie przedstawionej grupce mrocznej młodzieży przewodzi chłopak, który prowadzi reality show o samobójcach. Czarna napotyka także religijnie motywowaną grupę obrońców życia. Przewodnicząca jej Maria jest dewotką i jednocześnie hipokrytką, która próbuje podporządkować decyzję dziewczyny swoim interesom ideologicznym. Ostatnia scena to szczera rozmowa Czarnej z Przyjacielem, w której bez groteskowego dystansu wobec bohaterów autorka ujawnia autentyczne, melancholijne usposobienie nastolatki, dla której myśli samobójcze są formą autoekspresji i nie muszą prowadzić do popełnienia czynu ostatecznego.

„W imię ojca” to sztuka, której tekst powołuje postaci realne i uwewnętrznione, których status nie jest do końca jasny, a także przestrzenie metafizyczne – górska przepaść, pola bitew i rewolucji, które toczą się na oczach bohaterki. W pierwszej scenie Kobieta symbolizująca śmierć lub wyrocznię oznajmia bohaterce, że jej ojciec nie żyje. W kolejnej dziewczyna jednak rozmawia z nim (lub z jego wyobrażeniem) na temat zła wpisanego w świat i każdego człowieka. Następnie Ojciec odziera bohaterkę z wiary w moc lektur (padają nazwiska klasyków literatury, głównie polskiej), które są dla niej ucieczką w lepszy świat; podrzuca jej podręcznik od matematyki. Obraz kolejny ukazuje groteskowo Matkę, ubraną w strój ludowy, z którą dziewczyna nie jest w stanie nawiązać dialogu (padają automatyczne pytania i odpowiedzi). Dziewczyna inscenizuje przy pomocy manekina randkę z chłopakiem – tym razem Ojciec odbiera jej pewność siebie jako kobiety, obnaża jej niedojrzałość. Ostatni obraz jest metaforycznym zmaganiem się bohaterki z wyborem siebie – jako dziewczyny idealnej bądź jako niedoskonałej, żałosnej córeczki tatusia. Walka ta rozgrywa się nad przepaścią, a figury Ojca i Dziewczyny toczą swego rodzaju bój o duszę bohaterki.

Spektakle przeznaczony dla widzów od 13 roku życia.

Serdecznie zapraszamy.

Darmowe wejściówki do odbioru w kasach MCK.

Mecenasem Kultury oraz Sponsorem Jesiennych Spotkań Teatralnych jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.

 

Organizator

Miasto Bełchatów