MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Uroczystości wrześniowe

Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska, wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych ks. Dariusz Piwowar oraz Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego JS 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego zapraszają na Uroczystości Wrześniowe. 

Rokrocznie w pierwszy weekend września mieszkańcy Bełchatowa oddają hołd żołnierzom zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego oraz wszystkim walczącym w II wojnie światowej. Uczcijmy wspólnie bohaterów kampanii z września 1939 roku. Bełchatowskie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej zaplanowane są na dwa dni. W sobotę 2 września o godz. 17:00 w parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach odprawiona zostanie msza św. Zaraz po niej, o godz. 18:15, uczestnicy uroczystości przejdą na cmentarz parafialny przy ul. Tylnej, gdzie spoczywają obrońcy Gór Borowskich. Tam o godz. 18:30 rozpocznie się część patriotyczna. Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny – to główne punkty programu. Nie zabraknie również okolicznościowych przemówień. 

Dzień później natomiast, w niedzielę 3 września obchody przeniosą się na Góry Borowskie. Uroczystości przy pomniku Obrońców Gór Borowskich rozpoczną się o godz. 10:00. Będzie polowa msza św., salwa honorowa i Apel Poległych. W planach są również okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów.

Uczcijmy wspólnie bohaterów września

Do udziału w obchodach, zarówno tych w Grocholicach, jak i w miejscowości Borowa, organizatorzy zachęcają poczty sztandarowe zakładów pracy, związków zawodowych oraz stowarzyszeń.

Bitwa pod Borowską Górą

Zacięte walki pod Borowską Górą trwały dokładnie od 2 do 5 września 1939 roku. Po przerwaniu obrony polskiej pod Częstochową, obszar ten miały zabezpieczyć wybrane jednostki Armii Łódź, aby chronić inne jednostki operacyjne głównej armii. Do obrony tego ważnego punktu strategicznego wyznaczono 2 pułk piechoty Legionów (płk Ludwika Czyżewskiego) i 301. batalion czołgów (majora Edmunda Karpowa). Jak się później okazało rejon ten był kluczowym węzłem oporu na lewym skrzydle głównej pozycji obrony Armii Łódź.

3 września na odcinku Rozprza – Borowska Góra – Księży Młyn pojawiły się polskie jednostki. Niestety, dzień wcześniej, rejon ten zajmowały już jednostki niemieckiej 4 dywizji pancernej (generalobersta Georga-Hansa Reinharda). Wywiązały się pierwsze starcia. Jeszcze przed wieczorem, polskim oddziałom udało się opanować wyznaczony obszar i wyprzeć przeciwnika z zajmowanego rejonu.

4 września polskie szeregi wzmocnił 7. baon ckm z GO Piotrków (gen. bry. Wiktor Thommée). Rankiem następnego dnia, gdy nasze jednostki zostały przegrupowane nastąpił atak (wypartej kilka dni wcześniej) 4 dywizji pancernej, wspierany artylerią i lotnictwem. Po silnym ostrzale z dział, piechota wspierana czołgami ruszyła na polskie pozycje. Wywiązały się zaciekłe walki, a szczyt przechodził kilkakrotnie z rąk do rąk. Dochodziło do starć na bagnety, a obie strony poniosły spore straty. Liczebność polskich kompanii zmniejszyła się do ok. 50 żołnierzy. Około godziny 19:30 oddziały Reinhardta zajęły Borową Górę, ale pomimo to nasze jednostki broniły się nadal, ostrzeliwując wroga ze stoków wzniesienia. Wymiana ognia trwała do około godziny 22. Polacy wycofali się dopiero po otrzymaniu rozkazu.

Podsumowując, polskie oddziały straciły około 700-800 żołnierzy, w tym co najmniej 16 oficerów. Niestety nie znamy straty wśród jednostek przeciwnika, choć wiadomo, ze były one także znaczne.

Organizator

Miasto Bełchatów