Imprezy charytatywne na rzecz Julii
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zaprasza na wydarzenia charytatywne na rzecz chorej na padaczkę lekooporną Julii Spalińskiej. Podczas spektakli teatralnych grupy BAT – PKP oraz koncertu Open Stage vol. 2, będzie prowadzona zbiórka na leczenie Julii. Wydarzenia odbywać się będą w dniach od 23 marca do 12 kwietnia.
Julia Spalińska to młoda, pogodna osoba, która od ponad 6 lat musi mierzyć się z uprzykrzająca Jej życie lekooporną padaczką. I chociaż Julia dzielnie znosi następstwa podstępnej choroby, to wreszcie chciałaby ją pokonać i zwalczyć do końca. Już na zawsze, aby nie musieć bać się o siebie każdego dnia.
Na szczęście można Julii w tej walce pomóc! W dniach od 23 marca do 12 kwietnia, w Miejskim Centrum Kultury odbywać się będą bezpłatne wydarzenia, podczas których zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na leczenie Julii. Pierwszą okazją do pomocy będzie koncert z cyklu Open Stage, podczas którego zagrają zespoły: Messenger, Sleepwalker oraz Co z Tego (23.03, godzina: 19:00). Następnie, zapraszamy na spektakle w wykonaniu grupy BAT-PKP: „8 Kobiet” (24.03, godzina: 17:00), „ONY” (25.03, godzina: 17:00), „Spotkania” (7.04, godzina: 17:00) oraz „Rzecz o wyćwiertalaniu” (12.04, godzina: 18:00).
Młodzi aktorzy z grupy BAT-PKP przypomną swoje trzy ostatnie spektakle a także zaprezentują premierową sztukę, pt. „Spotkania”.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Opisy spektakli:
„ONY”
To taka nie-bajka dla dorosłej młodzieży. Niezwykle prosta metafora dojrzewania, swoistego przejścia ze świata dziecięcego w dojrzałość i starość. Tytułowy Ony to nie do końca on. To też nie ona. Ani ono, bo przecież przestaje być dzieckiem. To ktoś niedookreślony – porzucony, zagubiony. Widz poznaje postać podczas spektaklu. Tu i teraz. Bohater stopniowo dorasta do uczciwego spojrzenia na siebie i otaczający go świat. Na swej drodze spotyka różne postaci, które dookreślają świat rzeczywisty przepuszczony przez naiwną i dziecięcą optykę. Tułaczka Onego trwa aż do przemiany w starca. Po drodze spotka całą galerię baśniowych postaci, które wpływają na jego wybory i postrzeganie rzeczy.
Spektakl powstał w oparciu o sztukę Marty Guśniowskiej, pt. "Ony".
„8 Kobiet”
W domu pełnym kobiet, zostaje popełnione morderstwo. Ginie pan domu (Seweryn Stefaniak). Każda z ośmiu kobiet jest podejrzana o ten czyn. Tylko która z nich tego dokonała? Żyjące na łasce pana domu – Starsza pani (Eliza Sukiennik) lub Paulina (Natalia Urban)? Wyrachowana i zimna jak góra lodowa żona – Gabriela (Dominika Wyczachowska)? A może córeczki – nieco szalona i egzaltowana Zuza (Maria Zakrzewska) czy dziecinna i zwariowana Katarzyna (Aleksandra Bożek)? W kręgu podejrzanych pozostają jeszcze: siostra pana domu – Klaudia (Maja Wieczorkiewicz), czyli tancerka o artystycznej duszy i bujnej przeszłości a także służące – stonowana Anna (Weronika Sznabel) oraz frywolna Lusia (Karolina Wojtasik). Każda z tych ośmiu kobiet ma motyw, ale czy każda ma również alibi?
"Spotkania"
On i Ona spotykają się w piaskownicy. Tu wiele się wydarzy. On w „swojej” piaskownicy bawi się Batmanem tworząc męski świat wojen. Ona z lalką szmacianką narusza „jego” terytorium. Czy to tylko zabawa w dorosłych? Czy też początek uczucia?
On i Ona czekają na nocny autobus. Choć dużo rozmawiają, nie potrafią się ze sobą porozumieć. Rozmowa jest grą, schematyczną wymianą zdań o niczym.
Najnowsza premiera grupy teatralnej BAT – PKP „Spotkania” inspirowana tekstami Michała Walczaka „Piaskownica” i „Nocny autobus” jest próbą odpowiedzi na pytanie: „Jacy jesteśmy w relacjach z innymi?”.
„Rzecz o wyćwiertalaniu”
Sztuka powstała na podstawie tekstów Maliny Prześlugi „Dziób w dziób” oraz Freda Apke „Adonis ma gościa”. Ptasie historie zostały pokazane w szerszym, humanistycznym wymiarze, dzięki czemu skłaniają do refleksji nad tym, co nas łączy, a co dzieli. Dostarczają też wielu okazji zarówno do śmiechu, jak i wzruszenia.