Od czego zacząć filmowanie?
Trwa nabór na najbliższą edycję „Nakręconych” przeznaczoną dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Czekamy na filmy nagrane dowolnymi urządzeniami: kamerami, aparatami fotograficznymi czy telefonami. Ale czy telefonem można nagrać świetny film? Oczywiście! Dowodem może być „Sugar Man” nagrodzony Oscarem w 2013 roku.
W jaki sposób zrealizować film za pomocą telefonu? Co w filmie jest naprawdę istotne? Podajemy kilka rad od znakomitego operatora filmowego Sławomira Idziaka, nominowanego do Oscara za zdjęcia do filmu „Helikopter w ogniu”:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL347FE37D8A6D2135
Jak skonstruować opowieść filmową? Jak napisać scenariusz? Kilka dobrych podpowiedzi poniżej:
https://www.nhef.pl/edukacja/pliki/eduwgrane2010/file/film_na_horyzoncie/fnh_jak_napisac_scenariusz.pdf
Znakomity tekst Piotra Wereśniaka o pisaniu scenariusza:
http://www.efix.pl/archiwum-efix/za-biurkiem/14-alchemia-scenariusza-filmowego.html?showall=1
Dla niecierpliwych nieco bardziej streszczone podpowiedzi ;) :
http://www.ceo.org.pl/sites/default/files/news-files/scenariusz_filmowy_jak_zaczac_i_skonczyc.pdf
Czym zmontować film po nakręceniu? Obok znajdującego się w niemal każdym Windowsie programu Movie Maker, można użyć do montażu nieco bardziej zaawansowanego, ale i dającego większe możliwości, narzędzia: bezpłatnego programu HitFilm 4 Express (dla Windowsów 64 bit, wymaga rejestracji): https://hitfilm.com/express
Jak widać wszyscy mamy na co dzień dostęp do wystarczająco zaawansowanych urządzeń aby zrealizować ciekawe dzieło: Kamer, apartów forograficznych, telefonów - sprzętów za pomocą których można stworzyć film spełniający swoją najważniejszą rolę - wywołujący w nas, widzach, emocje. To one na naszym festiwalu odgrywają znacznie ważniejszą rolę niż jakość techniczna. Zdecydowanie bardziej cenimy ciekawa opowieść niż wysoką rozdzielczość.
Więc do dzieła! Czekamy na efekty :)