MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

WYCIECZKA DO MUZEUM KINEMATOGRAFII W ŁODZI

16.08.2016

 

W programie: 

11:15 - wyjazd z Bełchatowa – parking ul. Witosa (za budynkiem Megawat)

13:00 - 14:30 - zwiedzanie wystaw stałych

15:30 - 16:00 - powrót do Bełchatowa
 

Opis wystaw:

Pałac pełen bajek

Bohaterami wystawy są najbardziej znane postaci z polskich filmów animowanych dla dzieci.

Można wejść do budy Reksia i przysiąść na jego sankach, zajrzeć do igloo Pingwina Pik Poka, a na statku Bolka i Lolka wyposażonym w prawdziwe liny okrętowe i koło ratunkowe każde dziecko może pokręcić kołem sterowym. Dzięki green boxowi każdy zwiedzający może wejść do animacji Zaczarowany ołówek, a kilka kroków dalej usiąść w samochodzie Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka poszukującego Baltazara Gąbki pod czujnym okiem obserwującego sytuację z balonu szpiega z Krainy Deszczowców. W pokoju Uszatka czeka zaś historyczny Miś z bajki i jego współczesna niemal metrowa replika – przytulanka. W pełnej kwiatów Dolinie Muminków warto zrobić dzieciom zdjęcie z Muminkami większymi od nich.
 

Latająca maszyna

Wystawa dla miłośników filmów animowanych i zainteresowanych realizacją filmów „od kuchni”.

Latająca maszyna prezentuje fragmenty imponującej scenografii do filmu „Latająca maszyna” („The Flying Machine”) – najdroższego w historii polskiej animacji. Zdjęcia do tej ogromnej koprodukcji łączącej animację, grę aktorską i muzykę Fryderyka Chopina powstawały w Łodzi. Na wystawie można obejrzeć m.in. odtworzony XIX-wieczny Paryż, Latającą Maszynę stworzoną na potrzeby filmu, modele prezentujące warsztat tworzenia filmu animowanego, making of czy liczne fotosy.
 

Od negatywu do kopii

Zwiedzający wystawę mogą zapoznać się z historią montażu filmowego i obejrzeć rewolucyjne wynalazki.

Warto pamiętać, że w nieodległej przeszłości filmy montowano przy dużych stołach montażowych przy użyciu nożyczek, sklejarek i przeźroczystej taśmy klejącej. Na wystawie można zapoznać się z urządzeniami z tych właśnie czasów: w kolekcji znajdują się urządzenia z lat 50., 60. i 70. XX wieku, a wśród nich Acmiola, w której montuje się taśmę w pionie.

Prezentujemy również sylwetki ludzi, którzy wpadli na to, że kolejność ujęć można zamieniać oraz wspaniałą „Podróż na księżyc” Georgesa Mélièsa z 1901 roku. Goście Muzeum mają szansę sami opanować podstawy sztuki montażu. Cykl zajęć oraz elementy multimedialne ekspozycji pozwalają każdemu, bez względu na wiek i doświadczenie, poczuć się prawdziwym  montażystą.
 

Oryginalny fotoplastikon

Perłą muzealnej kolekcji jest ponad stuletni fotoplastikon pochodzący z wytwórni Augusta Fuhrmanna, wynalazcy urządzenia.

Jest jednym z zaledwie kilku zachowanych w całym  świecie. Może przy nim zasiąść jednocześnie 25 osób. Oglądają wyświetlane w trójwymiarze, nieruchome obrazy. W środku bębna jest 50 obrazków w serii.Wewnątrz fotoplastikonu znajdują się pochodzące z początku XX wieku przeźrocza. Diapozytywy były swego czasu czymś w rodzaju okna na świat. Można było przy ich pomocy oglądać aktualne wydarzenia polityczne, np. zarejestrowaną wizytę cara we Francji czy egzotyczne fotografie z Wietnamu lub Cejlonu. Te ostatnie można oglądać aktualnie w Muzeum.
 

Sekrety filmu

Tajemnice planu filmowego i Cud ożywionej fotografii

Wystawa prezentująca sekrety powstawania filmów od prapoczątków kinematografii do czasów współczesnych. Prezentowane są zarówno urządzenia typowe dla planu filmowego, dające amatorom wyobrażenie o pracy na planie filmowym, jak i takie, które zrewolucjonizowały technikę filmową. Na przykład słynną kamerę „Oko” wymyśloną przez Kazimierza Pruszyńskiego – polskiego pioniera kinematografii – na początku XX wieku, by spopularyzować kręcenie amatorskich filmów. Najnowsze urządzenia reprezentuje z kolei współczesna odmiana blue boxa, służąca wkopiowaniu sylwetki aktora w animowane tło, dzięki której zwiedzający mogą zobaczyć się w otoczeniu bohaterów kreskówek. Dumą kolekcji są także rewelacyjne magnetofony Nagra wymyślone przez Stefana Kudelskiego, polskiego wynalazcę i przedsiębiorcę, laureata Oscara, który po II wojnie światowej żył i pracował w Szwajcarii. W Muzeum można w kolejności chronologicznej podziwiać latarnie magiczne z przełomu XIX i XX w., służące do wyświetlania pojedynczych obrazów, pierwsze urządzenia przenośne wykorzystywane do projekcji domowych oraz stacjonarne projektory kinowe. W świat filmu niemego wprowadza działający projektor firmy Pathé z początku XX w. oraz multimedialna prezentacja pierwszych filmów braci Lumiere.

 

Cena: 25 zł/ osoba

Cena zawiera :

- transport

- opiekę wykwalifikowanych instruktorów

- zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem

 

UWAGA:

Zapisy na wycieczkę trwają do 10.08.2016 w Sekretariacie MCK (Plac Narutowicza 1a, tel/fax 044 635 00 48).

W przypadku nie zebrania się wystarczającej ilości osób organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wycieczki.

Wpłat za wycieczkę będzie można dokonywać do dnia 10.08.2016 w kasie kina Kultura, w kasie MCK PGE Giganty Mocy lub na konto bankowe.

Wycieczka przeznaczona dla dzieci od 6 roku życia i młodzieży.

 

WAŻNE:

Po dokonaniu wpłaty na konto, prosimy o przesłanie skanu potwierdzenia wykonania przelewu na adres mailowy jacek.olejnik@mck.belchatow.pl.

Oryginał potwierdzenia przelewu należy zabrać ze sobą w dniu wyjazdu.

Po dokonaniu wpłaty za wycieczkę w kasie kina lub MCK PGE GM, prosimy o dostarczenie potwierdzenia (w dniu zapłaty) do Sekretariatu MCK (pl. Narutowicza 1a).

W dniu wyjazdu prosimy o przyniesienie ze sobą dowodu wpłaty za udział w wycieczce.

Prosimy o zaopatrzenie dzieci w picie i jedzenie na czas podróży oraz okrycia wierzchnie.

Organizator

Miasto Bełchatów