MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Uniwersytet Trzeciego Wieku - Historia

Na naukę nigdy nie jest za późno. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bełchatowie jest najlepszym dowodem na to, że aktywność w życiu wcale nie kończy się wraz z ukończeniem pracy zawodowej.

Bełchatowski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2005 roku. Od 2006 roku UTW działał pod patronatem Bełchatowskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Od stycznia 2012 roku ideę Uniwersytetu kontynuuje Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie.

Program Uniwersytetu Trzeciego Wieku budowany jest w oparciu o zapotrzebowanie słuchaczy. Bogata oferta programowa ma na celu włączenie emerytów i rencistów do systemu kształcenia ustawicznego. Aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna wprowadza osoby starsze w nowy, a zarazem pełen wyzwań okres jesieni życia. Dlatego też bełchatowski UTW wychodzi naprzeciw słuchaczom, proponując ciekawą ofertę zajęć i wykładów.

Słuchacze mogą skorzystać z zajęć informatyki, psychologii, nauki języków obcych, rozwinąć swoją pasję podróżnika w sekcji turystycznej czy pośpiewać w chórze UTW. W trosce o sprawność fizyczną proponujemy basen, gimnastykę korekcyjną, jogę, taniec czy pilates. Zaś zdrowe samopoczucie zapewnia udział w zajęciach psychologii czy warsztatowej formy rozwoju osobistego. Słuchacze Uniwersytetu biorą także udział w wykładach o szerokiej tematyce. Dotyczą one zagadnień z dziedziny zdrowia, historii, kultury czy socjologii. Z myślą o słuchaczach przygotowywane są specjalne kursy i warsztaty. Wszystkie te formy aktywności są formą samorealizacji seniorów. Członkowie UTW biorą też udział w różnych projektach. W 2007/2008 został zrealizowany projekt ph. „Łączymy Pokolenia”. Środki finansowe UTW otrzymał od Fundacji Polsko-Amerykańskiej działającej przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Wspólnie z ZSP nr 4 w Bełchatowie realizowano ideę międzypokoleniowej wymiany doświadczeń w różnych dziedzinach życia. Zaś w 2012 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku wziął udział w projekcie „Integracja kobiet poprzez edukację dla dorosłych” w ramach programu Grundtvig. Gościliśmy też seniorki z Włoch i Bułgarii w ramach tego programu. Rok akademicki 2013/2014 obfitował w wiele ciekawych inicjatyw zrealizowanych dzięki Fundacji PGE m.in. „Międzypokoleniowy Wieczór Hiszpańsko-Włoski”, Warsztaty Stylizacji ph. ”Elegancja 50+” czy też Wieczór poetycko-muzyczny pt. „To jest najważniejsze”. Rok akademicki 2014/2015 był równie bogaty w ciekawe wydarzenia m.in. recital Jagi, artystki krakowskiej, która zaprezentowała piosenki z repertuaru francuskiej artystki Juliette Greco. Ten koncert mógł być zrealizowany w ramach dofinansowania z Fundacji PGE „Energia z serca”.

Kolejną ważna inicjatywą była realizacja projektu ph. Spotkanie Bożonarodzeniowe „Na góralską nutę”, który został dofinansowany przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S. A Oddział Kopalnia Bełchatów.
Uniwersytet Trzeciego Wieku stawia również na wymianę doświadczeń, stąd wizyta słuchaczy UTW z Piotrkowa Trybunalskiego ze sztuką pt. „Oburzające dropsy”, wizyta seniorek z Opoczna, które przedstawiły nam „Wigilię w tradycji opoczyńskiej” oraz odwiedziny Stowarzyszenia Twórców Ludowych z Łowicza, które zaprezentowało spektakl „Wilia u Ksinżoków”, wzbogacony o opowieści, przyśpiewki oraz wspaniałe łowickie rękodzieło. To również udział w Pikniku Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Sympozjum Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Organizacji Pozarządowych województwa łodzkiego.

Kolejne lata obfitowały w rozwój bełchatowskiego UTW. Spotkanie z mistrzem olimpijskim Władysławem Kozakiewiczem w ramach projektu „ Bądź w olimpijskiej formie” czy wspólne śpiewanie z Panią Haliną Kunicką były nie lada wydarzeniem dla studentów. Realizacja kolejnych projektów m.in. „ Nasza mała Ojczyzna – w poszukiwaniu utraconego czasu” pozwoliła przybliżyć słuchaczom Uniwersytetów Trzeciego Wieku tradycji związanych z historią poszczególnych regionów (bełchatowskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego i tomaszowskiego).
Wizytówkami artystycznymi naszego bełchatowskiego UTW jest chór Pasjonata oraz grupa taneczna Super Stars. Obie te grupy artystyczne reprezentują   Miejskie Centrum Kultury na zewnątrz, biorąc udział w licznych inicjatywach organizowanych w mieście i powiecie.
 Dumą naszego UTW jest rozwinięcie międzypokoleniowej inicjatywy wspólnego śpiewania.. Wspólnie ze szkołami, przedszkolami, różnymi grupami artystycznymi  działającymi w MCK Uniwersytet Trzeciego Wieku  podejmuje się wspaniałych przedsięwzięć.

W ten oto sposób narodziło  się  wiele inicjatyw m.in. koncerty czy spektakle międzypokoleniowe ph .” Na ludową nutę”, „ Międzypokoleniowe koncerty patriotyczne”,,
„ Szalone lata 60 i 70” ,  „ Rozmowy o wolności „ Kolory miłości”
„ Bajkowa i filmowa podróż muzyczna” czy udział w Międzynarodowym Dniu Tańca. Najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem UTW  jest” Kolędowanie z MCK”, które doczekało się już czterech edycji.

 Należy też dodać, że słuchacze UTW regularnie odwiedzają podopiecznych Domu Pomocy Społecznej  czy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bełchatowie. Wspierają wszelkie działania wolontarystyczne organizowane w naszym mieście.

W UTW prężnie działa  Rada Słuchaczy i Rada Naukowo – Programowa, które wraz z koordynatorem na bieżąco monitorują pracę placówki , a także przedstawiają propozycję wykładów, prelekcji czy spotkań. Opiekę merytoryczną nad bełchatowskim UTW podjęła Społeczna Akademia Nauk- Odział  w Bełchatowie. Współpracujemy również z Wydziałem Fiolologiczno-Historycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego  w Kielcach – filia w Piotrkowie Tryb. Uniwersytet na bieżąco współuczestniczy  w różnorodnych działaniach podejmowanych przez inne zaprzyjaźnione Uniwersytety  m.in. w Piotrkowie Tryb,. Opocznie, Radomsku czy Tomaszowie Maz. 
Nasz UTW został też zaproszony do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów oraz włączony do Fundacji Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku.


Słuchacze bełchatowskiego UTW są swoistymi Ambasadorami Miejskiego Centrum Kultury. Brać studencka  działając bardzo prężnie reprezentuje  też nasze miasto, udowadniając, że aktywność człowieka nie kończy się wraz z zakończeniem pracy zawodowej.
Kształcenie ustawiczne, nowe kontakty, wymiana doświadczeń z innymi placówkami skierowanymi do osób 55 +, międzypokoleniowe inicjatywy są dla Bełchatowskiego Uniwersytetu  wyzwaniem oraz ciągłym kierunkiem rozwoju.

 

 

 

 

 


 

 

 

Organizator

Miasto Bełchatów