MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

DICTAT na Salonie Poezji w Wiedniu

Projekt DICTAT na Salonie Poezji w Wiedniu

 

Wrześniowy wyjazd przedstawicieli Zarządu Głównego Stowarzyszenia Wychowanków AGH w tym pięcioosobowej grupy Koła Trybunalskiego do Wiednia, miejsca gdzie sto lat temu zapadła pierwotna decyzja o powołaniu Akademii Górniczej w Krakowie stworzyła szansę rozpropagowania Projektu DICTAT. Po całodziennym zwiedzaniu w dniu 20 września 2013 r. historycznego centrum, w czasie kolacji grupa zapoznała się z Pierwszym Sekretarzem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu mgr Janem Walkiewiczem, który omówił najważniejsze problemy obecnej współpracy Polsko-Austryjackiej. Bardziej zainteresowanym rozdał informator dla polskich przedsiębiorców. Po kolacji spokojnym spacerkiem cała grupa udała się na spotkanie do siedziby Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Wiedniu.
W piątkowy wieczór 20 września o godz.19,30 rozpoczął się  „Salon Poezji – Współcześni Poeci Krakowscy”.To wydarzenie kulturalne zrealizowano w ramach „XXII Dni Kultury Polskiej w Austrii” przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Gspodarzami  spotkania byli: mgr inż. Józef Buczak – Prezes SPIiT i jego żona Maria Buczak – Przewodnicząca Polsko - Austriackiego Towarzystwa Kultury „Takt”.  Konferansjerem był redaktor Jan Potrawa. Swoje utwory recytowali poeci: Józef Baran, Joanna Krupińska-Trzebiatowska, Kazimierz Swiegocki, Magdalena Węgrzynowicz-Pichta. A wielkiego ożywienia i uroku wniosła swoim wdziękiem i pięknie brzmiącym głosem śpiewając swoje utwory sopranistka Agnieszka Kuk.
Po otwarciu spotkania i wygłoszonych przemówieniach okolicznościowych zostaliśmy powitani i przedstawieni jako grupa absolwentów AGH, która uczestniczy w uroczystym wyjeździe do Wiednia z okazji 100-lecia wydania zgody przez cesarza Franciszka Józefa na utworzenie Akademii Górniczej w Krakowie. Z upoważnienia Zarządu Głównego Stowarzyszenia Wychowanków AGH podziękowaliśmy za zaproszenie na to spotkanie i wręczyliśmy upominki gospodarzom oraz rozdaliśmy materiały informacyjno-promujące regiony i zakłady z których przyjechaliśmy.
Prezentacja poszczególnych grup uczestników z prezentami spotkały się z uznaniem wszystkich uczestników uroczystości wyrażanych rzęsistymi brawami. Znakomite wprowadzenie nawiązujące do faktu powołania akademii, który poprzedził długoletni ciąg starań o możliwość kształcenia w polskiej uczelni inżynierów górników i hutników wygłosił kol. Henryk Kopeć.
Następnie poprosił o zabranie głosu przewodniczącego Koła Trybunalskiego Bolesława Herudzińskiego, który wraz z Andrzejem Kacperskim zaprezentował symbole charakteryzujące byłe województwo piotrkowskie i znaczenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego, kolebki pierwszych trybunałów koronnych Rzeczypospolitej Polskiej i Bełchatowa gdzie znajduje się największa i najnowocześniejsza w Europie elektrownia produkująca energię z węgla brunatnego. W krótkich słowach jako członek Rady Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Miejskim Centrum Kultury przedstawił projekt „Europejskie dyktatury. Wspólny język sztuk wizualnych w budzeniu świadomości historycznej obywateli Europy”. Program rozpoczęty 1 lipca 2013 r. realizowany przez MCK w Bełchatowie wspólnie z partnerami z Włoch, Rumunii i Hiszpanii. Jest tu miejsce na włączenie się przedstawicieli narodów środkowoeuropejskich  niemiecko- i francusko-języcznych. Projekt DICTAT ma na celu stworzenie międzynarodowej międzypokoleniowej sieci europejskich organizacji zaangażowanych w podnoszeniu świadomości w zakresie pamięci historycznej o dyktaturach doświadczonych przez Europejczyków w przeszłości.


Dzisiaj, kiedy likwidujemy granice państwowe, a konflikty udaje się rozwiązywać na drodze porozumień, dyplomacji i w różnego rodzaju gremiach dyskusyjnych, to integracja musi być wypracowana w drodze partnerstwa poszczególnych państw. Żeby w Europie był dobrobyt,  to musimy zadbać o prawidłowy rozwój całej Europy. To już wymaga innego podejścia do kształtowania patriotyzmu. Wczoraj patriotyzm oznaczał wojny. Dzisiaj jest niezbędna pokojowa współpraca i integracja międzynarodowa poprzez poszanowanie różnorodności i rozwój bazy inwestycyjnoekonomicznej i kulturalnej. Jako przedstawiciel pokolenia wywodzącego się z mroków dyktatury XX wieku i współtwórca patronatu organizacji młodzieżowych budowy Bełchatowskiego Zespołu Górniczo-Energetycznego wniósł potrzebę rozbudzania w środowiskach młodzieżowych krajów UE świadomości współczesnego patriotyzmu w myśl przesłania:

Z mroków Dyktatury   
                                            energią patriotyzmu
                                                                                         do Europejskiej Kultury
 

Organizator

Miasto Bełchatów