Łódzkie Spotkania Teatralne
Łódzkie Spotkania Teatralne to od lat najważniejszy polski festiwal promujący nowe zjawiska w dziedzinie awangardy teatralnej z Polski i zagranicy. To najstarsza impreza kulturalna w Łodzi i jedna z najstarszych w Polsce.
ŁST 2016 to pierwsza w historii ŁST edycja, podczas której główną rolę w spektaklach odegra obraz, ruch i muzyka grana na żywo. Widzowie zobaczą rzadko spotykaną współpracę aktorów teatru z pogranicza technik wizualnych, teatru plastycznego, teatru ruchu i tańca, teatru eksperymentalnego. Będą mieli również okazję do spotkania artystów, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji współtworzyć razem.
Ideą tegorocznych ŁST, jest zwrócenie uwagi na istnienie w teatrze zupełnie nowej jakości, gdzie przenikanie się różnych dziedzin sztuki, ukazuje publiczności wielowymiarowość teatru eksperymentalnego. Różnorodne ukazanie specyfiki teatru obrazu poszerzy spojrzenie widzów na teatr i aktora.
Nośnikiem idei ŁST 2016 będą więc: obraz, ruch, muzyka, dźwięk i ich współgranie. To zupełnie nowy sposób komunikowania pozwalający na przekroczenie barier językowych i kulturowych.
W tym roku ŁST zagoszczą w: Pabianicach, Radomsku, Bełchatowie, Wieluniu, Kutnie, Tomaszowie Mazowieckim, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, a zakończenie odbędzie się w grudniu w Łodzi, w Łódzkim Domu Kultury.
Łódzkie Spotkania Teatralne zagoszczą w Bełchatowie już 2 października br. w sali teatralno- widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy:
godz. 17:30 - forum wprowadzające pn. "Teatralny język obrazu"
godz. 18:00 - spektakl pt. "Parantela".
"Parantela" to słuchowisko wizualne autorstwa wtrA, scenariusz Michała Występka. To historia o utracie prawa do własnej wolności ograniczonej miłością do drugiej osoby.
Mianownikiem definiującym bohaterów spektaklu jest niepełnosprawność fizyczna i psychiczna, obie nie pozwalają funkcjonować, bronić się ani wyrażać swoich uczuć.
W odróżnieniu od dotychczasowej twórczości wtrA "Parantela" posługuje się również mediami wizualnymi - obrazami tworzonymi w trakcie spektaklu oraz sceniczną obecnością aktorów i muzyków.
Scenariusz: Michał Występek
Reżyseria: Karol Skrzypiec
Opracowanie muzyczne: Karol Skrzypiec, Karolina Głogowska, Kuba Słoma
Multimedia: Tomasz Jóźwin
Rysunek: Sabina Leska
OBSADA:
Sabina: Sabina Leska
Mariusz Figiel: Sławoj Jędrzejewski/Kamil Dawid Gałuszka
Amanda: Barbara Chodorowicz
Prostytutka: Karolina Głogowska
Menadżer: Konrad Till
*Słuchowisko przeznaczone dla widza 16+
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.