MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Jesienne Spotkania Teatralne z BAT-em

Przed nami wielkie święto teatru w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie.

W dniach 22 - 24.09.2016r. w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie odbędą się kolejne XXII Jesienne Spotkania Teatralne z BAT-em. Swoje spektakle zaprezentują wszystkie grupy teatralne działające w MCK pod wspólnym szyldem BAT, czyli Bełchatowski Amatorski Teatr. Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będzie związany z regionem łódzkim Teatr Ognia i Papieru. Poznamy twórczość jego założyciela , Grzegorza Kwiecińskiego – reżysera teatralnego , plakacisty, grafika i autora sztuk teatralnych. W pierwszym, kalendarzowym dniu jesieni, czyli 22.09 o godzinie 19.30 w sali koncertowej MCK w Bełchatowie zostanie zaprezentowany autorski spektakl Kwiecińskiego zatytułowany „ Wieża”, a dzień później o godzinie 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy prac plastycznych artysty oraz prezentacja filmu o jego twórczości. W sobotę 24.09 o godzinie 19.30 zostanie zaprezentowany spektakl plenerowy „Kamienie”. Twórczość Grzegorza Kwiecińskiego była wielokrotnie prezentowana na wielu festiwalach w Polsce i za granicą , sam Grzegorz Kwieciński był wielokrotnie nagradzany i odznaczany za swoją rolę , jaką odegrał w polskiej kulturze  między innymi Srebrny medal Gloria Artis nadawany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, teatrem zajmuje się od 1978 roku. W Bełchatowie przed laty prezentował plenerowy spektakl „Odlot 2”.Poniżej dokładny program festiwalu: 


22.09.2016
18:00 - "Dlaczego dorośli nie mogą latać", BAT- Scena Dorosłych; Reżyseria: Krzysztof Zygma (sala teatralno-widowiskowa MCK PGE GM)

Spektakl „Dlaczego dorośli nie mogą latać…” powstał na kanwie sztuki „Skrzydełka” Małgorzaty Jokiel. Autorka swój tekst napisała w wieku 14 lat!
Wszyscy jesteśmy bohaterami przedstawienia, żyjąc i dorastając w świecie, w którym triumfują pieniądz, bzdet i gadżet; w świecie kontrastu pomiędzy konsumpcyjnym światem dorosłych a sukcesywnie degradowanym, pełnym wrażliwości i kreatywności światem dziecka. Powstaje pytanie: czy wydorośleć to znaczy stracić szanse na inność w postrzeganiu świata?
Sztuka niesie cień nadziei na zmianę, pozwalając wierzyć, że doświadczenie życiowej katastrofy jest w stanie przebudować dotychczas uznawany system wartości i wywołać falę refleksji nad własnym postępowaniem.

19:30 - "Wieża", spektakl Grzegorza Kwiecińskiego/ Teatr Ognia i Papieru (sala koncertowa MCK)

Autorski spektakl Grzegorza Kwiecińskiego „Wieża” powstawał w geście niezgody na potworny akt terroryzmu jakim był atak na WTC w Nowym Jorku. Nie jest on jednak wąsko ukierunkowaną publicystyką. Jest głosem przeciwko wszelkiej przemocy i zakłamaniu , przeciwko terroryzmowi fizycznemu i psychicznemu , mówi o tym, że nie możemy się bać wszelkiego rodzaju przemocy. Nie możemy ulegać fali destrukcji , nie możemy poddawać się przed wydostającym się zewsząd konsumpcjonizmem , nietolerancją , demagogią , kłamstwem. Spektakl ten jest zrealizowany w klasycznej estetyce Teatru Ognia i Papieru – właśnie z użyciem ognia jako jednego z podstawowych środków wyrazu. Spektakl obywa się bez tekstu , przemawiając obrazami i sugestywną muzyką. Siłę wyrazu wzmacnia miniaturowa scenka w której dzieje się akcja , scenka o wymiarach 50 x 50 centymetrów ustawiona na czarnym stole – „ołtarzu”. Taka organizacja przestrzeni gry prowadzi w stronę skojarzeń z misterium o niemal średniowiecznej , gregoriańskiej ascezie. Spektakl z powodzeniem był prezentowany na wielu festiwalach teatralnych w Polsce a także w Niemczech, Francji oraz na Ukrainie.


23.09.2016
14:00 - Warsztaty plastyczno-teatralne (budynek MCK PGE GM)
18:00 - "Anioły" , wernisaż wystawy prac plastycznych Grzegorza Kwiecińskiego oraz spotkanie z autorem (Galeria MCK, sala teatralna)


24.09.2016
10:00 - "W ciemnym pokoju...", BAT- Teatrinka; Reżyseria: Dominika Szwed-Kipigroch (sala teatralno-widowiskowa MCK PGE GM)

Sztuka oparta jest o wiersze polskich poetów skierowane do dzieci. Spektakl opowiada o marzeniach dzieci oraz pokazuje ich spontaniczne zachowania. Młodzi aktorzy zaprezentują utwory, między innymi Ewy Szelburg- Zarembiny pt.: "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać", "Ty mydło, tu gąbka", "Dobranoc", "Myszątka", "Gliniany jeździec", a także Danuty Wawiłow pt. "A jak będę dorosła" czy "Na wystawie". 

 

11:00 - "W cryrku", BAT- PodTekst; Reżyseria: Dominika Szwed-Kipigroch (sala teatralno-widowiskowa MCK PGE GM)

Sztuka inspirowana jest m.in. utworami: „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka, „Tiramisu” Joanny Owsianko, „Absynt” Magdy Fertacz oraz „Do góry nogami” Beaty Ostrowickiej. Spektakl ukazuje problemy współczesnej młodzieży, ale nie tylko. Przedstawienie pokazuje, że ludzie wyglądający na szczęśliwych, często borykają się z dużymi problemami, o których inni nie mają pojęcia. W sztuce pojawi się temat zaburzeń odżywiania, problemu alkoholowego wśród rodziców, czy minusów emigracji w poszukiwaniu lepszego życia. 

12:00 - "Czarnoksiężnik z Krainy Oz", BAT- MINKI; Reżyseria: Dominika Szwed-Kipigroch (sala teatralno-widowiskowa MCK PGE GM)

Sztuka stworzona na motywach znanej powieści L. Franka Bauma skierowana jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych, którzy odnajdą w niej cząstkę dzieciństwa. „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” to opowieść o przygodach małej Dorotki, która porwana przez tornado ląduje w Krainie Oz. Na swojej drodze spotyka baśniowe istoty. Dziewczynka wraz z przyjaciółmi wyrusza w podróż pełną przygód, w poszukiwaniu tytułowego czarnoksiężnika.

18:00 - "Potyczki z Molierem, czyli Grupa Teatralna BAT-PKP w Mieszczaninie szlachcicem"; Reżyseria: Katarzyna Pawłowska (sala teatralno-widowiskowa MCK PGE GM)

Spektakl jest teatralną adaptacją powieści Moliera pt. "Mieszczanin szlachcicem". Na scenie zobaczymy groteskowego pana Jourdain, który w pogoni za urojonym szlachectwem zatraci się w naiwności i głupocie, wzbudzając politowanie i śmiech otoczenia. Śmiać z pewnością będzie się również publiczność, gdyż molierowski humor zaraża!

19:30 - "Kamienie", spektakl Grzegorza Kwiecińskiego/ Teatr Ognia i Papieru (plener). 

Wstęp na spektakle jest BEZPŁATNY

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji festiwalu będzie Mobilne Centrum Informacji o Funduszach Europejskich. Na placu przy scenie plenerowej MCK PGE Giganty Mocy pojawi się specjalny autobus przystosowany do prowadzenia nowatorskich warsztatów, w którym będzie można uzyskać informacje o funduszach oraz skorzystać z multimedialnych gier i zabaw. Pojazd jest również przystosowany do osób niepełnosprawnych.
Zapraszamy do odwiedzania mobilnego centrum.

 

 

Grzegorz Kwieciński – urodzony 13.02.1957 r. w Lublinie. Artysta plastyk, reżyser. Ukończył PLSP w Nałęczowie w 1977 r. Studiował na UMCS w Lublinie, kierunek wychowanie plastyczne (pracownia grafiki Danuty Kołwzan-Nowickiej). Dyplom z wyróżnieniem w 1981 r. Przyjęty do ZPAP w 1982 r. Od 2012 r. wiceprezes Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1985 r. ukończył Akademię Teatralną
w Warszawie, Wydział Reżyserii Teatru Lalek (wykładowca tej uczelni do 1993 roku). 1984-1989 dyrektor artystyczny Teatru Lalki i Aktora w Opolu. 1990-1993 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Lalek „Pinokio” w Łodzi. W latach 1993 – 2002 dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach. Aktualnie wykonuje zawód artysty plastyka i reżysera. W 1999 r. przebywał na stypendium Rządu Panamskiego; był wykładowcą tamtejszej szkoły teatralnej. Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury. Jest autorem ponad 70 realizacji teatralnych w teatrach lalkowych i dramatycznych.
Od 1978 r. prowadzi autorski, plastyczny Teatr Ognia i Papieru, w którym zrealizował 14 spektakli prezentowanych na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce i na świecie (ponad 80 artystycznych podróży zagranicznych). W 2008 r. Teatr obchodził 30-lecie działalności.
Prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych (Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie, Salon Plakatu Polskiego w Wilanowie, „ARTEFAKT 2005” w Łodzi, wystawy w: BWA Lublin, BWA Opole, BWA Białystok. W 2006 r. –retrospektywna wystawa scenografii w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi pt. „Magia Lalki – Teatr Grzegorza Kwiecińskiego”/
Grzegorz Kwieciński jest także laureatem wielu nagród, z których najważniejsze to: 
 III nagroda na 25 Jarmarku Poezji – Rzeszów 1978
 Nagroda w międzynarodowym konkursie poetyckim im. Pablo Nerudy – Praga 1980 
 wyróżnienie za twórcze poszukiwania w spektaklu „Ptak” Teatru Ognia i Papieru na Międzynarodowym Festiwalu Lalkarzy –Białystok 1980
 I nagroda za reżyserię spektaklu „Szewczyk Dratewka” w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu na XII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek – Opole 1985
 Nagroda Prezesa Rady Ministrów za realizacje spektaklu „Szewczyk Dratewka”
w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu – 1985
 Nagroda Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego – 1986
 Stypendium Ministra Kultury – 1986
 Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” – 1987
 Nagroda za spektakl „O Kasi, co gąski zgubiła” w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek – Opole 1987
 Nagroda Wojewody Łódzkiego – 1998
 Wyróżnienie za spektakl „Odlot 2” Teatru Ognia i Papieru na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych w Pecs (Węgry) – 1998
 Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego – 1999
 II Nagroda (nagroda publiczności) za spektakl „Tygrys Pietrek” w Teatrze „Groteska” w Krakowie na Festiwalu Warszawski Pałac Teatralny – Warszawa 2002
 Nagroda Publiczności za spektakl „Tymoteusz Rym-Cim-Ci” w wykonaniu Teatru Lalek „Rabcio” z Rabki na Festiwalu Teatrów dla Dzieci – Kraków 2003 
 Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi – 2003
 Atest – Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Świadectwo wysokiej jakości i poziomu artystycznego dla spektaklu „Tygrys Pietrek” w reżyserii Grzegorza Kwiecińskiego, zrealizowanego 
w Teatrze „Groteska” w Krakowie – 2003

 

 

 

 

Sponsorem XXII Jesiennych Spotkań Teatralnych z BAT-em jest:

 

Organizator

Miasto Bełchatów