MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Śpiewające Dni Bełchatowa

Dni Bełchatowa to największa impreza w mieście. Święto, na które przyjeżdżają przedstawiciele miast partnerskich oraz krewni i znajomi mieszkańców. 28 i 29 czerwca ulice  opustoszały. Wszyscy byli na błoniach za Muzeum Regionalnym. Tam doskonale się bawili. Grupy działające przy Miejskim Centrum Kultury podsumowały występem całoroczną pracę. Warto podkreślić, że równo sto lat temu, w 1925 roku, Bełchatów odzyskał prawa miejskie utracone w czasie zaborów, w roku 1870. Bełchatowianie zostali w ten sposób ukarani za udział w Powstaniu Styczniowym.  Można było zobaczyć eleganckie  panie i panów ubranych w stroje sprzed stu lat, z czasów II Rzeczpospolitej a więc zgodnie z ,,Modą naszych przodków’’. W czasie Dni Bełchatowa został rozstrzygnięty konkurs pod tą właśnie nazwą.  

- Bełchatów to nie tylko ulice.  Bełchatów to przede wszystkim społeczność. A Dni Bełchatowa pokazują, że serce naszego miasta bije bardzo mocno. Bardzo za to dziękuję mówił prezydent Bełchatowa Patryk Marjan. A stulecie odzyskania praw miejskich pokazuje, że Bełchatów to miasto z tradycjami, z którego możemy być dumni.– powiedział pan prezydent.

Każdy bełchatowianin mógł w czasie święta miasta znaleźć coś dla siebie. Rock, folk, piosenka biesiadna i hip – hop. Te rodzaje muzyki nie musiały szukać swych fanów. Przez czerwcowy weekend były  dostępne dla każdego. Zaprezentowano  dorobek artystyczny miasta.

Dni Bełchatowa prowadziły na Błoniach Weronika Pochopień i Paweł Bauer, nasze śpiewające gwiazdy.  Tradycyjnie rozpoczęły ją występy bełchatowskich przedszkolaków. Potem był występ grup działających przy MCK oraz Lena Sobieraj, miejska stypendystka obdarzona niesamowitym głosem. Zagrał  też laureat III Bełchatowskiego Przeglądu Hip-Hopowego „Hip Hop To The Top” – Bebus. Następnie Hary, Sarius, TEDE. zwycięzca tegorocznego przeglądu „Hip-hop to the top”, czyli Bebus. Po nim rapowali Hary oraz Sarius. Organizatorem Przeglądu było Miejskie Centrum Kultury.

Na scenie mogliśmy zobaczyć Promienie Bełchatowa, A’Vistę czy grupę UTW Super Stars. Sporo pozytywnych emocji wywołał również międzypokoleniowy występ  dziecięcego chóru Cantabile prowadzonego przez Elżbietę Wesołowską. Dzieciaki powitały wszystkich ,,w naszej bajce’’, zaśpiewały ,,Jeszcze będzie pięknie’’ Zaśpiewała też  Pasjonata Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Bełchatów lat 80. był bohaterem tego znakomicie zaśpiewanego przez studentów UTW spektaklu.  Na zakończenie był występ grupy tanecznej Progress oraz zabawa z DJ-em. Na błoniach za Muzeum Regionalnym panowała prawdziwie piknikowa atmosfera. Atrakcji nie brakowało, zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych. W parku Hellwigów stanęło wesołe miasteczko z zapierającą swą wysokością dech w piersiach karuzelą; były animacje dla dzieci, stoiska z rękodziełem oraz strefa gastronomiczna. Stoiska pod namiotami miały wszystkie miejskie instytucje. Instruktorka  - przewodnik Ilona Błoch  i Anika Ryłka   poprowadziły na stoisku PGE MCK  Giganty Mocy doświadczenia naukowe, które zainspirował drugi Polak w kosmosie, Sławosz Uznański-Wiśniewski. Małe panienki z zapałem robiły mgławice kosmiczne z kolorowej waty, barwników spożywczych, brokatu i błyszczących dodatków.   

Od kilku lat na Dniach Bełchatowa jest obecny  baloniarz. Pan Balon z bardzo długimi balonikami. Na pytanie, co można z nimi zrobić, krótko odpowiedział: wszystko. Uprawia on balonoart. Dla dzieci robi to, czego sobie życzą, a więc serduszka, bohaterów kreskówek, żabki, biedronki. Była też strefa zabaw dla najmłodszych z kącikami do rysowania, propozycjami zabaw i zajęć w MCK. Starsza instruktor Małgorzata Kucharska prowadziła zajęcia plastyczne. Pokazywała dziewczynkom, jak się robi z bibułki piękne goździki i inne kwiatuszki.  

29 czerwca na Błoniach za Muzeum Regionalnym zagrała Miejska Orkiestra Dęta. Wykonała kilka polskich i światowych hitów muzyki rozrywkowej. Grupa Folklorystyczna Rajka nie tylko śpiewała piosenki ludowe. Zainteresowanie wzbudzały ich  wspaniałe stroje ludowe.
Wśród występujących warto zauważyć Martynę Kruk; ma 14 lat, jest miejską stypendystką. AZISS to bełchatowski zespół wokalno-instrumentalny, założony w 2018 r. przez Arkadiusza Tomasza Załęcznego – muzyka, kompozytora, aranżera. Oni również śpiewali na Dniach Bełchatowa. Dla zwycięzców III Bełchatowskiego Przeglądu Zespołów Rockowych „Rock To The Top” nagrodą był występ na Dniach Bełchatowa. W tym roku z tego tytułu wystąpił  Symptone.
Tatiana Kopala miała 10 lat, gdy zaśpiewała w finale czwartej edycji The Voice Kids. Zaśpiewała też na tegorocznych dniach swojego miasta.  Tu gościnnie wystąpiła piosenkarka folkowa Kalina Malina.
 Gwiazdą tegorocznych Dni Bełchatowa był zespół Wilki. Grupa z liderem, czyli Robertem Gawlińskim, wykonała swoje największe przeboje: ,,Baśka", "Urke", ,,Eroll", ,,Cień w Dolinie Mgieł", ,,Rachela" oraz ,,Beze mnie o mnie". Jak można przeczytać na stronie zespołu "Son of the Blue Sky" był szczególnie popularny w latach 90., a fakt, że był to utwór po angielsku, dodatkowo wyróżniał go na polskiej scenie muzycznej. Przed bełchatowską publicznością najpierw jednak wystąpiły Łobuzy, jeden z najpopularniejszych w Polsce zespołów grających disco polo. Występ ,,Wilków’’ zakończył Dni Bełchatowa. 

Organizatorem Dni Bełchatowa był Prezydent Miasta Bełchatowa Patryk Marjan.

Sponsorami:: EKO-REGION sp. z o.o. Nadleśnictwo Bełchatów – Lasy Państwowe, TERMER MCM, Zakład Wodociągów i Kanalizacji „WOD.-KAN.” Sp. z o.o.

Partnerzy: Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie, Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne, Automaniacy Klasyków, Fundacja Rozwoju Nitka, ZHP. Hufiec Reduta z siedzibą w Bełchatowie, Miejska Orkiestra Dęta Bełchatów – Grocholice, Candy Park, Masarnia Dobrzelów Rzeźnictwo-wędliniarstwo Dominik Marczak, „Jazon II” Piekarnia Paweł Poryzała

oprac. Anna Staniaszek

 

Organizator

Miasto Bełchatów