MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Warto śpiewać kolędy z Pospieszalskimi

5 stycznia w sali teatralno – widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy przed tradycyjnym, bo już 22.  Koncertem Noworocznym nadane zostały tytuły Dobrodzieja i Wolontariuszy Roku 2024. Nagrody wręczył  prezydent Bełchatowa Patryk Marjan w ramach corocznie ogłaszanych konkursów na Dobrodzieja i Wolontariusza Roku. Każdego roku miasto nagradza tych, którzy bezinteresownie pomagają. Laureatów wybiera specjalnie powołana w tym celu Kapituła Konkursowa.

Za bezinteresowną pomoc, działalność dobroczynną i społeczną tytuł Wolontariusza Roku 2024 otrzymał instruktor modelarstwa Janusz Stasiak prowadzący przy PGE MCK klub modelarski. Modelarstwo to dla niego coś więcej niż hobby. To pasja, bo całe zawodowe życie spędził w Elektrowni Bełchatów. Dzieła jego oraz członków klubu to  latarnie morskie, samoloty, szybowce, modele pływające, czołgi, samochody, motocykle. Wierne kopie oryginałów. Wszystko to misternie posklejane, pomalowane i zmontowane w pracowni modelarskiej MCK pod kierunkiem Janusza Stasiaka.  Tytuł Wolontariusza Junior Roku 2024 trafił do Julii Pęciak, uczennicy III LO, która od lat działa jako wolontariusz w Sztabie Ratownictwa, Szlachetnej Paczce czy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Dobrodziejem Roku 2024 został Robert Bogacki – właściciel PTHU „ROBMARK”. Jego firma wspiera finansowo i społecznie wiele imprez. Dofinansowuje m.in. Regionalny Marsz Powstańców Styczniowych 1863 roku, Regionalny marsz na orientację – Borowska Góra czy Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”.

Prezydent Patryk Marjan wręczył laureatom statuetki podczas Koncertu Noworocznego. - Nie tylko możemy radośnie i optymistycznie rozpocząć nowy rok, ale przede wszystkim uhonorować tych, którzy oddają całe serce naszemu miastu – powiedział prezydent Patryk Marjan. - Laureaci często działają w ciszy, poświęcają swój czas i finanse, żeby pomagać innym. Przyznanie zaszczytnych tytułów Dobrodzieja czy Wolontariusza to forma docenienia chęci dzielenia się dobrem przez naszych Laureatów. Ogromne wyrazy uznania należą się także wszystkim nominowanym, którzy każdego dnia także działają na rzecz naszego miasta i jego mieszkańców – powiedział Patryk Marjan. – A skoro Koncert Noworoczny, to chciałbym złożyć wszystkim bełchatowianom życzenia. Przede wszystkim determinacji do realizowania wszystkich planów oraz zamierzeń. Życzę wszystkiego dobrego i wszelkiej pomyślności – dodał Prezydent. A potem był koncert.

Dwa pokolenia muzyków, tworzą orkiestrę złożoną z 14 osób o tym samym nazwisku. Kiedy w 1991 roku, bracia Jan, Karol, Marcin i Mateusz nagrali pierwszą płytę z kolędami, kilku muzyków obecnej orkiestry nie było jeszcze na świecie. Program z tego albumu zarejestrowała TVP, a ich kolędy weszły na stałe do repertuaru rozgłośni radiowych. Pospieszalscy to znana marka na polskiej scenie muzycznej. Realizują własne projekty, od jazzu, przez etno, do muzyki poważnej. Komponują dla innych wykonawców, tworzą aranżacje i orkiestracje widowisk muzycznych i muzykę filmową. Mateusz Pospieszalski skomponował utwory śpiewane przez Arkę Noego (m.in. Święty uśmiechnięty) czy muzykę do serialu ,,Blondynka’’. Na scenie MCK PGE nie zabrakło więc wspaniałych, muzycznych wrażeń.

Dwie kolędy zaśpiewał  dziecięcy chór „Kantylenka”, ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Bełchatowie, pod batutą Agnieszki Brzezowskiej a zaraz po nim wystąpiła gwiazda wieczoru:  rodzina Pospieszalskich. Dzięki prowadzącemu Janowi Pospieszalskiemu to był wielki, wspólny koncert ślicznych bełchatowianek śpiewających w Kantylence wraz z dwoma  pokoleniami rodziny Pospieszalskich, które utworzyły orkiestrę. W jej skład wchodzi 14 osób, w tym bardzo przejęte swoją rolą dzieciaki. Dziewczęta z Kantylenki kilka razy były proszone na scenę i przed scenę. Widać było, że im także koncert się podobał. Polskie kolędy zaśpiewali żywiołowo: ,,Chwała Boże, dziecię się narodziło’’, ,,Północ już była’’, ,,Hej kolęda, kolęda,’’,,Mizerna, cicha stajenka licha’’, ,,Przybieżeli do Betlejem pasterze’’, ,,Jezus malusieńki’’ i wiele innych. 

Podczas koncertu zespół wykonał autorskie opracowania polskich kolęd i pastorałek, a także kolędę skomponowaną przez braci, z tekstem ks. Jana Twardowskiego pt. „Kolęda z wysokości”.

Warto przypomnieć, że prowadzący koncert, gitarzysta  Jan Pospieszalski w latach 1976-1980 grał w zespole Czerwone Gitary. Jest także dziennikarzem. Prowadził w Telewizji Polskiej kultowy program ,,Warto rozmawiać’’. Podejmował w nim trudne i kontrowersyjne tematy. Jego ostatnia książka to ,,Warto grać czysto’’.

Anna Staniaszek

 

treść

Organizator

Miasto Bełchatów