MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Co nas zniewala w wolnym świecie

Do 26 lutego w galerii Na Piętrze Miejskiego Centrum Kultury można oglądać dwie wystawy:  „Spojrzenia” oraz „Z ziemi i powietrza”. To wystawy Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie. ,,Spojrzenia” to tytuł wystawy członków towarzystwa fotograficznego IDIA z Krakowa. Towarzystwo powstało w 2023 roku, ale, jak podkreśla prezes Andrzej Juchniewicz,  BTF współpracowało z tworzącymi je fotografikami znacznie wcześniej. Działają oni bowiem w Myślenicach, które są miastem partnerskim Bełchatowa od 2003 roku.  IDIA skupia fotografików z dużym dorobkiem artystycznym. Są to: Artur Brocki, Anna Faber, Stanisław Jawor, Marcin Kania, Małgorzata Kozakowska, Krzysztof Kwiatkowski, Aneta Mudyna, Mieczysław Nowak oraz Paweł Stożek. Należą  również do Fotoklubu RP. Byli wykładowcami Międzynarodowych Warsztatów Fotograficznych Energia organizowanych kilka lat temu przez BTF. 

Artyści zaprezentowali na wystawie w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie swoje zdjęcia. Mieczysław Nowak za sprawą wiosennej, jasnozielonej brzozy namawia nas na  spojrzenie na świat przez koronę tego drzewa. Zdjęcie jest pełne światła, powietrza. Wydaje się żyć swoim własnym życiem. Na innym, zrobionym przez Marcina Kanię, mężczyzna stoi na pomoście i podziwia wielkie jezioro. Tajemniczy pałac niczego nie chce wyjaśnić. Najważniejszy wydaje się pomnik na pierwszym planie fotografii. Są też uliczne lampy. Spadł pierwszy śnieg. Przez pole wiedzie ścieżka. Tak chyba wygląda cisza. Dźwięk ciszy. The Sound of  Silence. Paweł Stożek jest autorem zdjęcia łuk triumfalnego w Paryżu. Wzniesiono go z inicjatywy Napoleona dla uczczenia zwycięstwa francuskiej armii pod Austerlitz w 1805. Paweł Stożek sfotografował też bulwary nad  Sekwaną. Kolejne zdjęcia zostały zrobione w dawnej hali przemysłowej. To tło. Bohaterami są tu młodzi ludzie. Wózek z supermarketu. ma inną rolę do wypełnienia. Stoi we mgle na lotnisku. Drzewo jest bohaterem fotki czerwonego, płonącego nieba; przypomina te z pożarów minionego lata. Na zdjęciu Małgorzaty Kozakowskiej twarz dziewczyny przypomina kota lub innego drapieżnika. Fotogramy autorstwa  Anety Mudyna to fragment ,,Planety ludzi’’. Traktują o wolności, w której napotykamy więcej kolców niż płatków róż. W obliczu trudności nasza natura zaczyna się buntować. Pozostaje nam uporczywe odwoływanie się do woli wolności. A  co ciebie zniewala w wolnym świecie? – pyta artystka.

Każdy z uczestników wystawy przedstawił się. Artur Brodzki specjalizuje się w fotografii sakralnej i religijnej; Anna Faber ,,podąża różnymi drogami, często zawracając’’; Stanisław Jawor  z fotografią jest związany od zawsze; Marcin Kania jest doktorem nauk humanistycznych, projektantem okładek książek Nieżyjący Marek Kosiba był podróżnikiem i konstruktorem. Ze swoim aparatem fotograficznym podróżował po świecie. Małgorzata Kozakowska i Aneta Mudyna są artystkami w dziedzinie fotografii. Krzysztof Kwiatkowski zajmuje się abstrakcją. Paweł Stożek to fotograf, grafik i muzyk. Był wcześniej fotoreporterem.   

„Z ziemi i powietrza” to wystawa prac, których autorem jest Marcin Ludew - członek Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jego artystyczna fotografia  oddaje esencję głębi i piękna chwil. Każdy obraz opowiada jakąś historię, wywołując emocje, które głęboko rezonują w widzu. Jego wyjątkowa perspektywa przekształca zwykłe w niezwykłe, ukazując nie tylko sceny, ale uczucia i narracje, które pozostają w odbiorcy na długo. Gra światła i cienia w jego pracach tworzy hipnotyzującą atmosferę, która zaprasza do odkrywania świata poprzez jego obiektyw. Dzięki udziałowi w BTF Marcin Ludew stale doskonali swój warsztat i cieszy współpracą z innymi pasjonatami fotografii. Praca tego typu jest procesem, który nie ma końca, a poprzez obserwacje, szkolenia i doświadczenie prowadzi do lepszych efektów i satysfakcji ze zrealizowanych projektów. Na wystawie można  także obejrzeć zdjęcia góry Kamieńsk zrobione z góry, z powietrza; korony jesiennych drzew czy dwór Hellwigów w Bełchatowie.

W trakcie wernisażu, który odbył się 25 stycznia, brązowy medal za fotograficzną twórczość otrzymał Mieczysław Nowak. To artysta z Myślenic; fotograf; członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.

Patronat Honorowy nad wystawą objęli prezydent Bełchatowa Patryk Marjan oraz starosta  Jacek Zatorski.

 Anna Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów