MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Międzypokoleniowe kolędowanie

 Międzypokoleniowe kolędowanie z Miejskim Centrum Kultury to już tradycja. W tym roku koncert odbył się 14 grudnia. Sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Giganty Mocy była zapełniona do ostatniego miejsca, a nawet więcej. Sprawdziło się przysłowie: kto późno przychodzi, sam sobie szkodzi. Ten ostatni musiał siedzieć na krześle, nie w jednym z prawie  pięciuset foteli.

Agnieszka Bielska, główna instruktor ds. animacji i imprez przypomina, że to ósmy, nie dziewiąty  koncert. Pierwszy był w roku 2015, w czasie pandemii żaden  się nie odbył.

Pomysł był wspólny: Marioli Biniek, Elżbiety Wesołowskiej i Agnieszki Bielskiej. Panie miały dobry wzór. W domu jednej z koleżanek, u której się spotykali bełchatowscy artyści i muzycy,  kolędowano. - Wpadłyśmy na pomysł, żeby to przenieść na scenę i wspólnie pokolędować z naszymi zespołami i widownią – mówi Agnieszka Bielska. Pierwsze wspólne kolędowanie zainicjowano w roku  2015, z udziałem bełchatowskiego chóru Gospel.  Wspaniała pani Zofia Ludew i Elżbieta Wesołowska wspólnie go poprowadziły. Od tego się zaczęło. - Do kolejnych edycji dokładaliśmy etiudy teatralne, było też kilka przedstawień bożonarodzeniowych. Nasze kolędowanie bardzo się rozwija. Najpiękniejsze wiersze o Bożym Narodzeniu były wykonane przez członków grupy teatralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku – dodaje Agnieszka Bielska.

Kolędowanie to wstęp do świąt. - Jesteśmy szczęśliwi, że możemy wspólnie z mieszkańcami te wydarzenia przeżywać. My czujemy z nimi bliskość i wspólnotę  - podkreśla. To chóry „Pasjonata”, dziecięcy chór „Cantabile” oraz grupa teatralna UTW. Na scenie stał stół wigilijny, po sali biegały anioły. Dołączali się goście. Przytulali się, dzielili opłatkiem i dobrym słowem. Teatr przeniósł się do domu. – To było naszym założeniem. Przy tym stole jest ciepło, miłość. Stąd płynie mądrość życiowa. Pokora, skromność są najważniejsze. I to,  żebyśmy zatrzymali się a nie pędzili – wylicza Agnieszka Bielska. Pęd niestety towarzyszy nam  na co dzień.  Dobrze, że czujemy się jedną, wielką, międzypokoleniową rodziną. Stwórzmy razem międzypokoleniowy chór, a niech szczęście i radość towarzyszą nam przez cały rok. Bardzo się cieszę, że amatorskie przecież grupy cieszą się tak wielkim powodzeniem- podkreśla Agnieszka Bielska. Śpiewano więc kolędy tradycyjne (,,W żłobie leży’’, ,,Oj maluśki jako rękawicka’’, ,,Przybieżeli do Betlejem’’, ,,Bóg się rodzi’’, ,,Gdy śliczna panna syna kołysała’’, ,,Gdy się Chrystus rodzi’’) oraz nowe (,,Jest taki dzień’’, ,,Narodził się Bóg - dziecina’’, ,,W czym odnajdziesz dziś człowieka’’, ,,Nad przepaścią stoi Chrystus’’, ,,Módlmy się z Maryją do poczętego życia’’, ,,Niech obudzi miłość’’, ,,O pokój i zgodę naszej polskiej ziemi’’, ,,Widzieliśmy maleńkiego Jezusa’’, Zaśpiewajcie pastorałki od ucha do ucha’’.).

Kolędowanie to jeden z najpiękniejszych świątecznych zwyczajów. Śpiewanie przepełnionych miłością, radością oraz zadumą kolęd zbliża ludzi, buduje bożonarodzeniową atmosferę i wzmaga apetyt przy świątecznym stole!

Grupa teatralna UTW, chór  „Pasjonata”, dziecięcy chór „Cantabile” oraz zaproszeni goście zaśpiewali najpiękniejsze kolędy, które wprowadziły  nas w magię świąt. Obecni na koncercie wiceprezydenci Bełchatowa Wojciech Piasecki oraz Agnieszka Ludwiczak-Maszewska serdecznie gratulowali sukcesu artystycznego szczególnie aniołkom, najmłodszym kolędnikom. 

Mecenasem i Sponsorem Kultury jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Anna Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów