Głos młodego pokolenia
16 listopada licznie zgromadzona w sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy publiczność, obejrzała premierę spektaklu pt. „Zakątek 13” . Akcja rozgrywała się w piwnicy, w miejscu bliskim grupie młodzieży. To tam się spotykali, rozmawiali ze sobą, co w dobie telefonów komórkowych i smartfonów wcale nie jest takie oczywiste. Piwnica była ich domem. Tam mogli dostać przyjaźń i wsparcie. Bywało, że pierwszą miłość. Delikatny chłopiec prosił dziewczynę o spotkanie i to w realu. Zwrócił na nią uwagę w III klasie liceum ogólnokształcącego. Już wtedy chciał do niej zagadać. – Cholernie mi się podobasz - mówił. Piwnicę wymyślił Mruk - jeden z chłopaków. Była ważną częścią ich życia. I jak to w życiu tu mogli lizać rany. Maggie, piękna dziewczyna wróciła tutaj prosto z więzienia. Pobiła bowiem koleżankę z powodu chłopaka. Złamała jej rękę i szczękę. Gdy przyjechała po czterech latach okazało się, że piwnicę chce kupić ,,pieprzony’’ developer, który szukał działki pod galerię handlową. Wiedział, że XIX – wieczna piwnica to dokonały interes. Działał tu m.in. klub jazzowy. Osiedle, w którym mieszkali ich rodzice też pochodziło z tego okresu. Młodzi ludzie postanowili zorganizować protest. Nie chcieli oddać kawałka swojego życia, bo tam czuli życie.
Młodzi łatwo jednak tutaj nie mieli. Niektórzy utrzymywali całą rodzinę. - Kupię dyplom na bazarze – mówił chłopak, zdolny malarz. Swoje obrazy sprzedawał turystom. Musiał zrezygnować ze studiów. To on utrzymywał ojca, matkę i brata. Rodzice są razem, ale osobno, matka wycofana. Theo wyjechał. Inny chłopak musi być piekarzem. Piekarnia jest rodzinną firmą, bez niego nie będzie funkcjonować. Jego brat Laluś ćpa. On musi walczyć nie tylko o swoją przyszłość.
Młode pokolenie wyróżnia język. Bardzo ostry. Mocne charaktery, wyraziste postaci, dosadny język i miejscami drastyczne sceny. Do tego muzyka, taniec i młodzieżowa energia. to atuty tego widowiska. A ulica Zakątek istnieje naprawdę - w Krakowie, blisko Piastowskiej, gdzie od kilkudziesięciu lat działa miasteczko akademickie.
Autorką scenariusza i reżyserem jest Katarzyna Pawłowska. Opracowanie muzyczne i choreograficzne - Piotr Tłustochowicz
Spektakl jest przeznaczony dla widzów dla widzów 16+.
Mecenasem oraz Sponsorem Grupy Teatralnej BAT-PKP jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji „WOD.-KAN.” Spółka z o.o. w Bełchatowie.
Sponsorem Grupy Teatralnej BAT-PKP jest Eko-Region Sp. z o.o. Gospodarka odpadami.
Anna Staniaszek