MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Promienne lato

Lato w pełni. A to oznacza plenerowe koncerty ,,Promieni Bełchatowa’’ na letniej scenie  MCK PGE Giganty Mocy. To duże wydarzenie. Promienie Bełchatowa na swoje koncerty zapraszają bowiem zaprzyjaźnione zespoły. Na koncert 14  lipca zaprosili „Łanięckie Słowiki”, „Nadwarcianki” oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Konopnickiej. Wszyscy zaprezentowali różnorodne utwory ze swojego repertuaru. Zaraz po występach była przednia  zabawa  przy muzyce folk-disco. Dlaczego wspólnie śpiewają i tańczą? Chóralny śpiew dostarcza wielu pozytywnych emocji i pozwala oddać się swojej pasji wraz z innymi. Repertuar ,,Promieni Bełchatowa’’ obejmuje utwory ludowe, disco-polo, cygańskie, ukraińskie, patriotyczne, religijne.

Zespół ,,Promienie Bełchatowa’’ powstał w 2013 roku. Jego założycielkami były:  Anna Buczek, Walentyna Łowińska i Anna Kulikowska.

 ,,Promienie Bełchatowa’’  liczą łącznie 16 osób, w tym trzy grające. Średnia wieku członków zespołu wynosi ok. 60 lat. Wyłoniła się z niego trzyosobowa grupa wokalno – taneczna, która tańczy i śpiewa przede wszystkim utwory cygańskie.
Zespół bierze udział w różnych uroczystościach samorządowych i patriotycznych. Czterokrotnie wygrał konkurs „Mikrofon dla seniora” organizowany przez Łódzki Dom Kultury. Brał także udział w 21 Konkursie Senioralnym w Koluszkach, na którym zdobył wyróżnienie oraz w Konkursie Pieśni Seniora. Zespół wystąpił także na ogólnokrajowym Święcie Truskawki w Buczku. Uczestniczy w różnych uroczystościach samorządowych i patriotycznych. Promienie Bełchatowa biorą czynny udział w takich imprezach jak: Senioriada czy Dni Bełchatowa. Zespół reprezentuje Bełchatów również poza regionem. Udało im się zdobyć 5 wyróżnień oraz 5 złotych talentów. Gospodarze koncertu to jedna z najbardziej aktywnych bełchatowskich grup folklorystycznych.  Działa przy Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie. Skąd taka różnorodność? Elementy stroju prowadzącej  Anny Kulikowskiej to kompilacja przeróżnych strojów ludowych – mołdawskiego, rosyjskiego, ukraińskiego a nawet cygańskiego. Jest ona repatriantką z Kazachstanu. 30 lat temu do Bełchatowa przyjechała jej siostra - bliźniaczka, Wala. 20 lat temu - ona. W domu kultury w Kazachstanie była dyrygentem chóru, więc pracę na rzecz kultury chciała kontynuować w Bełchatowie. Od niedawna jest emerytką. Pracowała w Domu Pomocy Społecznej, siostra w tutejszej prywatnej firmie cukierniczej. 

- Mam nadzieję, że lipcowe koncerty na placu prezydenta Gabriela Narutowicza stały się tradycją i zawsze będą się mogli na nich bawić ludzie w naszym wieku – mówi.  - Plac Narutowicza to piękne miejsce a Miejskie Centrum Kultury chce podtrzymywać tradycje zabaw dla wszystkich, także starszych mieszkańców miasta. - Zapraszamy zespoły, z którymi się spotykamy na przeglądach i konkursach. Bardzo się cieszę, że przyjmują nasze zaproszenia i przyjeżdżają do Bełchatowa. Zapraszamy do wspólnej zabawy – dodała Anna Kulikowska.

Anna Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów