MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Podsumowania teatralne

Wakacje to czas podsumowań. Zrobiły to grupy teatralne wraz z reżyser Dominiką Szwed - Kipigroch.  Dzieci zapisane na zajęcia teatralne co roku biorą udział w przygotowaniu spektaklu.  Tak było i w tym roku.

Bat PodTekst  pokazał 17 czerwca dwie  sztuki: ,,Bez twarzy, lecz z twarzą” i ,,Urwany film’’. W pierwszym spektaklu  bardzo młodzi ludzie zastanawiali się, czy w XXI wieku mają wartość naturalność, empatia, szczere relacje i proste, spokojne życie?  Spektakl porusza kwestie autentyczności w życiu i tego, czy jesteśmy akceptowani; a często nie jesteśmy. Musimy zakładać maski i dostosowywać się do oczekiwań.  Takie postponowanie wiąże się jednak z odrzuceniem.  - Warto pozostać sobą – przekonuje  Dominika Szwed - Kipigroch. W świecie sztuczności, powierzchownych ocen i relacji, portali społecznościowych, wypełniaczy, drogich ciuchów i telefonów ciężko jest funkcjonować człowiekowi, który inaczej definiuje swoje szczęście. Konflikty współczesnego świata zobaczymy na przykładzie historii Matyldy. Jej rodzice  chcą dostosować się do oczekiwań otoczenia. A zaprzyjaźniony szczur ją akceptuje – taką, jaka jest.

W przedstawieniu ,,Bez twarzy, ale z twarzą’’ występują: Gabriela Zasada, Pola Bordowicz, Amelia Chojnicka, Wiktoria Kopańska, Bartosz Jamroży, Magdalena Cypel, Michał Kolanek, Klaudia Łuczak, Zofia Czernik, Pola Adamska, Julia Szot, Iga Hoffer, Oliwia Kwaśniak, Zuzanna Brzeska, Zuzanna Wróbel, Maja Frączkowska. 

 „Urwany film’’ uzewnętrznia uczucia.  Złość, żal, rozpacz, bezsilność. To spektakl przedstawiający życie zewnętrzne i wewnętrzne młodego chłopaka, który przez jedną, nieprzemyślaną decyzję stracił szansę na normalność. Ile może kosztować skok na główkę w złym miejscu?  Na afiszu  jest wózek inwalidzki. – Spektakl jest po to, żeby coś przekazać, dać do zrozumienia.  – mówi pani reżyser. Ten  jest  niewątpliwie  edukacyjny. Uczy, jak postępować z osobą niepełnosprawną.  To było dla grającego główną rolę Michała Kolanka wielkie wyzwanie aktorskie. Musiał analizować zachowania niepełnosprawnych. Jak  niepełnosprawność wpływa na ich życie. W ,,Urwanym filmie’’ występują: Michał Kolanek, Maja Frączkowska, Zuzanna Wróbel, Lena Jędraszek.

 Trzecie przedstawienie,  ,,Urwanie głowy’’  robiła grupa młodsza,  Bat – Teatrinka, do której należą   dzieci w wieku 6-9 lat.  Opowiada o przygodach lisa i gęsi, która straciła  sens życia. To także opowieść o przyjaźni, która z pozoru nie miała prawa się wydarzyć. I o tym, że czasem droga i nasi towarzysze  mogą nam dawać więcej szczęścia  niż osiągnięcie celów, jakie sobie stawiamy. Nawet zwierzęta innych gatunków  mogą się zaprzyjaźnić a nie zjadać się nawzajem. Najważniejsze są relacje z drugą istotą. Niekoniecznie człowiekiem .

- Teatr ma nie tylko dawać rozrywkę. Ma również uczyć, dawać do myślenia. Z kolei teatr amatorski może dodatkowo pełnić funkcję terapeutyczną, a spektakl w teatrze tego typu  jest wynikiem współpracy członków grupy z instruktorem – pedagogiem” – twierdzi Dominika Szwed-Kipigroch.

Współpracuje ona z Miejskim Centrum Kultury  w Bełchatowie od 2015 roku. Prowadzi dwie grupy teatralne: BAT – Teatrinkę dla dzieci młodszych i Bat  PodTekst dla starszych, od 13. roku życia. W tym roku na zajęcia przychodziła także 18-latka. 

Scenografię do spektakli stworzyła instruktor plastyk  Małgorzata Musiał oraz starszy instruktor plastyk Małgorzata Kucharska. Z ich rąk wyszły kostiumy,  maski rodem z karnawału weneckiego. Pomagali  rodzice młodych artystów.  To bardzo ważne. Dobra współpraca obu pań jest źródłem sukcesu.

Anna Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów