MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Kryminalna Łódź

To przedstawienie jest kolejnym elementem dobrej, długoletniej współpracy. Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie oraz Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi 6 lutego zaprosili bełchatowian na spektakl pt. „Aszkenazy, menel z Łodzi’’. Scenariusz powstał na podstawie powieści Katarzyny Bondy, autorki popularnych kryminałów, w serii ,,Cztery żywioły Saszy Załuskiej’’. Żywiołem I tomu było powietrze, w II ważną rolę odegrała ziemia, w III ogień.  Główną bohaterką książki, jak i całej serii jest utalentowana profilerka Sasza Załuska. Profiler kryminalny zajmuje się tworzeniem profilu sprawcy przestępstwa.

Praca nad scenariuszem nie należała do łatwych zadań, bo powieść liczy 600 stron. Scenarzysta nie powinien jednak wpadać z tego powodu w panikę. Dobra powieść kryminalna liczy teraz 800 – 1000 stron. Taka moda wśród autorów. W tym miejscu należy przywołać trylogię ,,Milenium’’ Stiega Larssona. ,,Dziewczyna, która igrała z ogniem’’ liczy 702 strony.

Akcja  ,,Aszkenazego’’ rozgrywa się w Łodzi. W mieście wybuchła panika. Nieobliczalny podpalacz terroryzuje i paraliżuje miasto. Nie wiadomo kiedy, nie wiadomo która ulica, budynek, czy kamienica spłonie pierwsza. Co skrywają łódzkie podziemia? Czy można dokonać zbrodni z miłości do miasta? Tym razem wraz z Saszą trafimy do Łodzi, miasta starych fabryk, tajemniczych podziemi i tysięcy skomplikowanych ulicznych arterii. Architektura miasta stwarza idealne warunki dla zbrodni. W tej historii kryminalnej, Sasza Załuska będzie musiała zmierzyć się z nieprzewidywalnym podpalaczem i przy okazji z jednym ze swoich największych lęków - ogniem. Jakby tego było mało, jej myśli będą zaprzątały problemy osobiste. Sasza w nowej kryminalnej zagadce dostrzeże szansę na ucieczkę od problemów i koszmarów przeszłości. Mroczny klimat Łodzi, groźny podpalacz, osobliwi mieszkańcy i tajemnicze podziemia. Każde miasto ma swoją mroczną legendę. Warto podkreślić, że w wielu działają autorzy kryminałów historycznych. Marek Krajewski jest autorem kilkudziesięciu powieści kryminalnych, których akcja rozgrywa się  Wrocławiu i Lwowie. Teraz przyszła pora na Łódź, choć nieprawdziwe byłoby stwierdzenie, że wcześniej nikt nie napisał kryminału, którego akcja rozgrywa się w Łodzi. Wspomnę tu książkę Zbigniewa Nienackiego ,,Laseczka i tajemnica’’ oraz telewizyjny serial ,,Komisarz Aleks’’, które sprawiły, że Łódź jest rozpoznawalna a pałac Scheiblera stał się symbolem Ziemi Obiecanej.

Katarzyna Bonda zaliczana jest do najpopularniejszych autorów powieści kryminalnych w Polsce. Z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem („Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”). Ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską: „Pochłaniacz” otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów 2015, a „Okularnik” – nagrodę Bestsellery Empiku 2015. „Lampiony” są najnowszą, trzecią częścią przygód Saszy Załuskiej.

Spektakl powstał w ramach projektu ,,Nie czekamy – gramy’’, który ma na celu wzmocnić indywidualne działania aktorów, wynikające z ich zainteresowań i poszukiwań twórczych. Robert Latusek, aktor łódzkiego Jaracza jest fanem powieści kryminalnych i twórcą adaptacji. ,,Aszkenazy, menel z Łodzi’’ nie jest jego debiutem. Jest on autorem scenariuszy popularnych seriali , m.in. Na WspólnejSamo życieTancerzeGaleriaŻycie nad rozlewiskiem.

Realizatorami spektaklu są pracownicy Teatru im. S. Jaracza w Łodzi: Grzegorz Nowak (aranżacja przestrzeni, kostiumy), Olaf Makiewicz (światła, multimedia), Waldemar Osiecki (muzyka, dźwięk) i Marta Baraszkiewicz (inspicjent, sufler).

Katarzyna Bonda to z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Pochłaniacz otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów 2015, a Okularnik – nagrodę Bestsellery Empiku 2015. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House.

Spektakl z  wielkim zainteresowaniem obejrzeli:  wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański i dyrektor MCK Jakub Kołodziejczyk. 

Anna Staniaszek

 

Organizator

Miasto Bełchatów