MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Dobrodziej i wolontariusze 2023

W czasie koncertu noworocznego, który odbył się 12 stycznia w sali teatralno - widowiskowej MCK PGE Gigantów Mocy zostały wręczone  nagrody w ramach corocznie ogłaszanych konkursów na Dobrodzieja i Wolontariusza Roku. Każdego roku miasto nagradza tych, którzy bezinteresownie pomagają. W tym roku nie mogło być inaczej. Tym bardziej,  że konkursy na  Dobrodzieja Roku i Wolontariusza Roku zostały ogłoszone już po raz 21. Ogłosiła je Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska. To bardzo cenna inicjatywa. Konkursy pozwalają promować akcje społeczne na rzecz lokalnej społeczności. Bełchatowianie dzięki takim akcjom są jedną, wielką rodziną. A formuła wyróżnienia społeczników utrwala ich pozytywny wizerunek i zachęca do większej działalności sponsorskiej. Nominacje do tego tytułu zgłaszały organizacje pozarządowe działające na terenie Bełchatowa. Za ocenę złożonych wniosków i przyznanie tytułu odpowiedzialna była jak zwykle Kapituła Konkursowa, powołana przez Prezydent Miasta Bełchatowa.

Tytuły Dobrodzieja i Wolontariusza Roku są dużym wyróżnieniem dla zwycięzców corocznych plebiscytów. Do szlachetnej rywalizacji  mogą stanąć  zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze, które wspierają działalność bełchatowskich organizacji pozarządowych. Tytuły przyznane zostały za wspieranie organizacji pozarządowych m.in. w dziedzinie pomocy społecznej i ochrony zdrowia oraz oświaty, kultury i sportu.

Kandydatury mogły zgłaszać organizacje pozarządowe działające na terenie Bełchatowa oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Aby nominować kandydata, wystarczyło wypełnić specjalny formularz.

Konkurs na Wolontariusza 2023 Roku został ogłoszony w dwóch kategoriach – Wolontariusza Roku – Junior (do 18 roku życia) oraz Wolontariusz Roku (powyżej 18 roku życia). Laureatami zostali  ci, którzy w ostatnim roku w szczególny sposób wykazali się działalnością charytatywną. I to w różnych dziedzinach - m.in. w pomocy społecznej i ochronie zdrowia, edukacji, kulturze, a także pomocy osobom niepełnosprawnym, ekologii czy opiece nad zwierzętami.

Laureaci odebrali nagrody podczas uroczystego Koncertu Noworocznego w MCK PGE Gigantach Mocy. Wyróżnionym pogratulowała prezydent Mariola Czechowska. Podziękowała również za ich zaangażowanie w działalność dobroczynną oraz społeczną.

– Cieszę się, że ten jedyny w roku, wyjątkowy styczniowy wieczór możemy spędzić wspólnie. Początek roku sprzyja planowaniu i podejmowaniu nowych wyzwań. To też dobry moment, aby spojrzeć wstecz i podsumować miniony rok. A tym razem także kończącą się właśnie w 2024 roku ósmą kadencję bełchatowskiego samorządu. Bez wątpienia czas ten zapamiętamy jako trudny i wyjątkowy. Przyszło się nam zmierzyć z pandemią koronawirusa, która spowodowała, że musieliśmy spojrzeć w innym, nowym kierunku. Ale też przewartościować miejskie działania i podołać wielu ogromnym wyzwaniom, z jakimi jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia – podkreślała prezydent Bełchatowa.

– Kiedy wydawało się, że sytuacja epidemiczna jest już opanowana, i nareszcie powrócimy do normalności, wybuchła wojna tuż za naszą wschodnią granicą. Mimo strachu oraz niepewności, bełchatowianie pokazali, jak ogromne mają serca, jak ważny jest dla nich los drugiego człowieka. Fala pomocy, jaka ruszyła dla Ukrainy i Ukraińców także z bełchatowskiego samorządu była ogromna. Wojna niestety wpłynęła nie tylko na nasze serca, ale także na gospodarkę i wiele innych ważnych – pod względem miejskich działań – aspektów. Do tego doszły zmiany podatkowe, inflacja. Choć warunki były trudne i niesprzyjające, działaliśmy dalej. Kontynuowaliśmy wszystkie rozpoczęte zadania. Wszystko dla Bełchatowa i jego mieszkańców, aby tutaj żyło się lepiej.

– Mam świadomość, że jeszcze nie wszystko udało się nam zrobić, że jeszcze sporo zadań przed nami. Jednak uwzględniając warunki, w jakich przyszło nam działać oraz możliwości budżetu miasta osiągnęliśmy wiele, zachowując przy tym dyscyplinę finansową i bezpieczny poziom zadłużenia. (…) Nieustannie inwestujemy w Bełchatów. W bełchatowską oświatę, lokalne drogi, ochronę zdrowia i środowiska, transport, gospodarkę, przedsiębiorczość, pomoc społeczną, rodzinę, bezpieczeństwo i porządek – wyliczała prezydent Mariola Czechowska.

Nie zabrakło także podziękowań za ogromne zaangażowanie i pracę na rzecz rozwoju Bełchatowa. – Dziękuję Państwu za te pięć lat wspólnych działań. Za wszystkie spotkania, rozmowy, które nie zawsze były łatwe, konstruktywną krytykę, wskazówki i wspólne plany. Wszystko to przyniosło konkretne efekty. Bełchatów się rozwija, pięknieje, daje nowe możliwości. Ogromne podziękowania kieruję do radnych Rady Miejskiej w Bełchatowie i jej przewodniczącego pana Piotra Wysockiego. Prezesów miejskich spółek, dyrektorów placówek oświatowych i miejskich jednostek, kadry kierowniczej urzędu miasta i pracowników magistratu. Pani Prezydent podziękowała za współpracę także zarządowi województwa łódzkiego z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem oraz sejmikowi województwa, z samorządami powiatowymi i sąsiadującymi gminami, największym pracodawcą w regionie PGE GiEK, bełchatowskimi parafiami, lokalnymi instytucjami, przedsiębiorstwami oraz stowarzyszeniami i organizacjami. Pani prezydent podziękowała także najbliższym współpracownikom. – Szanowni Państwo, stoimy na progu nowego 2024 roku. Wchodzimy w ten rok z pełnym optymizmem, z nowymi planami, pomysłami, inicjatywami. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania i zadania, których z pewnością nie zabraknie. Liczę, że wspólnymi siłami zrealizujemy wiele cennych przedsięwzięć.– powiedziała prezydent Mariola Czechowska.

Noworoczne życzenia wszystkim uczestniczącym w Koncercie Noworocznym złożył również przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Wysocki.

Podczas Koncertu Noworocznego rozstrzygnięte zostały konkursy na Dobrodzieja i Wolontariusza Roku. Zaszczytny tytuł Dobrodzieja Roku 2023 zdobył Dominik Marczak, który prowadzi firmę Rzeźnictwo, Wędliniarstwo. Mogły na niego liczyć placówki szkolne, domy dziecka i organizatorzy różnorodnych imprez m.in. sportowych, kulturalnych czy społecznych. Zaangażowany był on również w przygotowywanie suchego prowiantu dla osób korzystających ze wsparcia miejskiej jadłodajni.

W tym roku Kapituła Konkursowa zdecydowała o przyznaniu czterech tytułów Wolontariusza Roku 2023. Ten tytuł zdobył Sztab Ratownictwa w Bełchatowie, który wspólnie z policją i Strażą Miejską współpracuje w zakresie akcji promujących bezpieczeństwo na drogach i ulicach Bełchatowa.  Nie boją się żadnego wyzwania, angażują się we wszelkie formy wolontariatu i działania społeczne. Grupa „Ratownicy na granicy”,  niesie pomoc uchodźcom z Ukrainy. W imieniu sztabu nagrodę odebrali jego wiceprezes Agnieszka Idzińska i sekretarz Tomasz Osowski.

Wolontariuszem Roku 2023 został również Bartłomiej Pieles. Ma on na swoim koncie wiele działań charytatywnych oraz kilkadziesiąt Szlachetnych Paczek. Na ogromną skalę zorganizował pomoc dla uciekających przed wojną w Ukrainie. Zaangażował się też w akcję pomocy świątecznej dla podopiecznych bełchatowskiego DPS-u, DPS-u „Magnolia” oraz DPS-u „Zabłoty”. Ponadto zorganizował zbiórkę darów dla Domu Chłopaków w Broniszewicach. Wspierał także zbiórkę dla stowarzyszenia „Przystań”. – Ta nagroda tak naprawdę należy się setkom bełchatowian, bo gdyby nie oni, to ja nie mógłbym działać. Dziękuję im wszystkim. Chciałbym szczególnie wyróżnić moją małżonkę Martę i podziękować, że zawsze mnie wspiera – powiedział Bartłomiej Pieles.

Wolontariuszem Roku 2023  został także honorowy dawca krwi Jan Ogrodniczak, prezes wielu klubów HDK, m.in. przy Elektrowni Bełchatów a także bełchatowskiego oddziału PCK. Pan Jan popularyzuje honorowe krwiodawstwo np. poprzez organizowanie konkursów dla młodzieży oraz „Dni Zdrowia” i Jesiennych Spotkań Młodych Krwiodawców. Laureat zaangażował się także w pozyskiwanie środków na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywają w Bełchatowie. Aktywnie uczestniczył w przygotowaniach letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci z Ukrainy. Ponadto we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej realizował kilka innych projektów. Były to m.in.: „Integracja bez granic” czy „Wigilia w tradycji polskiej i ukraińskiej”. Za swoją działalność społeczną oraz promowanie honorowego krwiodawstwa odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto otrzymał szereg innych odznaczeń.

– Jednoosobowo to nic się nie da zrobić. Dlatego chciałbym bardzo serdecznie podziękować całemu Zarządowi PCK w Bełchatowie. Dziękuję także Miastu oraz Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Wspólnymi siłami udało nam się zrealizować pomoc za kwotę ok miliona złotych –   podziękował za wyróżnienie Jan Ogrodniczak.

Wolontariuszem  Roku 2023  jest także Ochotnicza Straż Pożarna.  Ochotnicy angażują się  w zbiórki odzieży i żywności dla potrzebujących bełchatowian. Działają na rzecz uchodźców z Ukrainy. Między innymi zbierali niezbędną żywność, odzież, środki czystości, zapewnili im transport do miejsca zakwaterowania i pomagali przy urządzaniu mieszkań. Zorganizowali zbiórkę środków opatrunkowych i leków, które zostały przekazane na front dla ukraińskiego wojska. Jednostka zaangażowała się również w pomoc dla Powiatowego Domu Dziecka w Bełchatowie po pożarze. Urządzili pomieszczenia zastępcze w bursie szkolnej. Zorganizowali też zbiórkę odzieży, koców, pościeli dla poszkodowanych. – Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że zostaliśmy uhonorowani i wyróżnieni tym tytułem. Pani Prezydent, dziękujemy za zaufanie, jakim nas Pani obdarzyła – powiedział prezes bełchatowskiej OSP Krzysztof Franczyk.

Wolontariusz Junior Roku 2023 – Idalia Ugorska. Podobnie, jak w latach poprzednich, podczas Koncertu Noworocznego wręczono także statuetkę dla laureata tytułu Wolontariusz Junior. W ten sposób miasto docenia młodych bełchatowian, którzy bezinteresownie niosą pomoc. Tym razem Kapituła Konkursowa doceniła działalność Idalii Ugorskiej – uczennicy II LO, radnej Młodzieżowej Rady Miejskiej i druhny Hufca Reduta. W hufcu pełni funkcję przybocznej w 3 Bełchatowskiej Drużynie harcerskiej „Leśni”. W ubiegłym roku odpowiadała  m. in. za współorganizację Harcerskiej Akcji Znicz. Była także zaangażowana w organizację konkursu z udzielania pierwszej pomocy w II LO. Mimo młodego wieku udziela się w wielu akcjach. Swoim pozytywnym podejściem do ludzi jest wzorem dla swoich rówieśników.

– Działam w grupie razem z niesamowitymi ludźmi, którzy nie wahają się poświęcić swojego czasu, aby pomóc innym. Cieszę się, że mogę z nimi pracować i z tego miejsca chcę im za to podziękować – mówiła ze wzruszeniem Idalia Ugorska.

Na zakończenie Koncertu Noworocznego odbył się koncert Łukasza Zagrobelnego. To jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich wokalistów. Artysta zyskał ogromny rozgłos w 2007 roku. Wtedy to pojawił się jego utwór „Nieprawda” i piosenka, którą śpiewał z Eweliną Flintą „Nie kłam, że kochasz mnie”.

oprac. A. Staniaszek

 

Organizator

Miasto Bełchatów