MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

33 prace, które warto obejrzeć

Do końca stycznia 2024,  w dolnym foyer MCK PGE Gigantów Mocy można oglądać wystawę złożoną z 33 prac Dany Zielińskiej pt. „Kolaże”. Są to typowe kolaże, bo klejone z gazet i czasopism. Dzieła powstały za pomocą techniki polegającej na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw, które łączone są z tradycyjnymi technikami plastycznymi.

- Nawiązuję do miejskich przestrzeni, natury i kobiecości – mówi Dana Zielińska. Szczególną uwagę przywiązuje ona do kompozycji i symetryczności swoich prac. Kolaże tworzone są analogowo (wycinane i klejone ręcznie), zatem każdy z nich jest jedynym, niepowtarzalnym egzemplarzem. - Zafascynował mnie świat nieskończonych możliwości, jakie daje tego typu twórczość. Dlatego robienie kolaży stało się moją pasją  - dodaje artystka.

Starsza instruktor plastyk Małgorzata Kucharska zwraca uwagę na elegancję, z jaką zostały zrobione kolaże. Znikąd nie wyciekł klej, wyglądają więc doskonale. Nie widać, że wiele prac  składa się z sześciu nawet warstw. Są dobrze zakomponowane.  Wszystko jest ładnie i delikatnie połączone.

Bohaterkami kolaży są kobiety. Dziewczyna stoi na brzegu płonącego jeziora. Pali się lawa, pewnie po wybuchu wulkanu.. Inna dziewczyna została uchwycona na tle bloków. Nie tylko tutaj człowiek jest wyższy od budynków. Inną dziewczynę sfotografowano na tle historycznych budowli. Oko jeszcze innej zajmuje pół twarzy. Pałac Kultury w Warszawie został potraktowany jako ozdoba kapelusza. Liście są większe od niego. Na kolejnym jest dziewczyna zadumana. Zdjęcia kilkunastu poszatkowano na kolaże. Efekt? Po wieżowcach  wielkiej metropolii chodzi dziewczyna równie wysoka jak one. Ma na sobie piękną, różową sukienkę a na nogach niebotyczne szpilki.

Dana Zielińska a co dzień  mieszka w Warszawie. Już po raz drugi pokazała swoje prace na wystawie w rodzinnym mieście Bełchatowie. Poprzednio był wernisaż oraz tygodniowa wystawa w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w ramach Tygodnia Bibliotek.

Kolaże będzie można oglądać od 4 do 31 stycznia 2024 roku w dolnym foyer MCK PGE Gigantów Mocy.

A.Staniaszek

 

Organizator

Miasto Bełchatów