MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Teatralna jesień

8 października 2023   rozpoczęły się Jesienne Spotkania Teatralne w Miejskim Centrum Kultury. Trwały do 10 grudnia. W ciągu dwóch miesięcy miłośnicy teatru  obejrzeli dziesięć przedstawień a muza teatru, Melpomena zawładnęła sceną teatralno – widowiskową PGE MCK.  Jesienne Spotkania Teatralne musiały mieć wielu przyjaciół. Dzięki nim było możliwe wystawienie dziesięciu sztuk, w tym dwie  dla widzów od 13. roku życia oraz trzy dla dzieci. Pięć przedstawień było firmowanych przez Bełchatowski Amatorski Teatr. Spektakle: ,,Miłość, Wolność,  Niepodległość’’ mogliśmy obejrzeć w wykonaniu BAT – PKP  oraz grup teatralnych i wokalnych MCK Bełchatów. ,,Możesz umrzeć w butach, które masz na sobie’’ i ,,W imię ojca’’ wykonał BAT – PodTekst a ,,Malwinkę w ptasim królestwie’’ BAT –Teatrinka. ,,Nigdylandia’’oraz ,,Damy i huzary’’  to przedstawienia w wykonaniu BAT -PKP.   

8 października zapytaliśmy samych siebie: ,,Czy można żyć bez mrzonki?’’  Antoni Słonimski zadał je czytelnikom opowiadania „Jak to było naprawdę”, które stało się kanwą monodramu. Zadał je Sławomir Holland. To pytanie zadawano  również w roku 1966, w epoce pełnego rozkwitu gomułkowskiego PRL-u, kiedy to poważni urzędnicy z dumą nosili na szyi wieńce z trudem zdobytego papieru toaletowego. A my? Czy nie potrzebujemy teraz mrzonki zdolnej odgrodzić nas od rzeczywistości? Być może starsi z nas potrzebują też wspomnień? W tę podróż do przeszłości zabrał bełchatowskich teatromanów Sławomir Holland, znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

12 listopada można było w ramach Jesiennych Spotkań Teatralnych obejrzeć spektakl  ,,Wśród naszych’’. Na scenie podziwialiśmy aktorów  Teatru ,,Brama’’ z Goleniowa. To teatr  międzykulturalny, niezależny. Spektakl traktuje o tym, jak rozdarcie jednostki powoduje rozłam w społeczeństwie. To również upomnienie się o dostrzeżenie w drugim człowieku kogoś takiego jak my, z tymi samymi radościami i tragediami, sukcesami i bolączkami codziennego życia.

Premiera ,,Nigdylandii’’ w wykonaniu grupy teatralnej BAT-PKP  odbyła  się 18 listopada 2023 r. To opowieść o tajemniczej krainie - Nigdylandii. Nie wiadomo, gdzie ona jest ani jak ją odnaleźć. W Nigdylandii dzieją się dziwne i zaskakujące historie. Poruszają trudne i ważne sprawy otaczającej nas rzeczywistości. Podobieństwo do faktów i ludzi może być jedynie przypadkowe.

19 listopada dzieci obejrzały spektakl  „Maja ratuje planetę”, w wykonaniu Teatru Moich Marzeń z Chorzowa. To musical ekologiczny, a więc bardzo na czasie. Celem aktorów było uwrażliwienie dzieci na przyrodę, zwierzęta i na to, jak ważne jest bycie a nie posiadanie.  Tytułowa Maja to wesoła dziewczyna, której rodzice są przepracowani. Ich życie determinuje  pęd do telefonów, maili. Maja na swojej drodze spotyka liska Lucka, który uświadamia jej, jak bardzo człowiek i jego ingerencja w środowisko naturalne są niebezpieczne. Najważniejsze, że Mai i pozostałej części wesołej, zwierzęcej ferajny,  uda się uratować planetę i zniweczyć działania motorniczego Maurycego, bohatera negatywnego tej bajki...

,Malwinka w ptasim królestwie’’ w wykonaniu BAT - Teatrinki ma również podtekst ekologiczny.  To opowieść o bocianie Kajetanie, który znajduje w lesie dziecko wykradzione z gospodarstwa przez lisy. Korzystając z pomocy i porad innych zwierząt, przejmuje nad maleństwem tymczasową opiekę, która szybko przeradza się w niezwykłą, łamiącą wszelkie stereotypy przyjaźń. Co ważne, dla bełchatowskich dzieci, było to spotkanie ze starymi przyjaciółmi. Spektakle o przygodach Malwinki nieraz były grane w PGE MCK.

6 listopada bełchatowscy teatromani obejrzeli dwa przedstawienia w wykonaniu BAT –PodTekst. Był to spektakl grupy teatralnej Kokon, wg dramatu Lidii Karbowskiej ,,Możesz umrzeć w butach, które masz na sobie ‘’ oraz  ,,W imię ojca’’. Pierwszy opowiada o młodej dziewczynie, która chce popełnić samobójstwo. Staje się to niestety pożywką dla mediów, często wyolbrzymiających i deformujących rzeczywistość. Dziewczyna pragnie jednak odejść na własnych zasadach, czyli „umrzeć we własnych butach”. Świat rozczarował ją i doprowadził do depresji. W dzisiejszych czasach, gdy depresja staje się chorobą cywilizacyjną, jest to temat niezwykle istotny.

Drugie przedstawienie  „W imię ojca” inspirowane było  tekstami Jana Pawła II, Brunona Schulza i Edmunda Harrisona.

,,Hejter’’ porusza podobną tematykę. Przedstawienie w wykonaniu łódzkich aktorów Teatru Komedia  oraz  ,,Impro’’  było nowoczesne, improwizowane i interaktywne. Współtworzyła je młodzież. Decydowała o tym,  co się wydarzy na scenie.  ,,Hejter’’ został wystawiony w  ramach akcji społecznej „Szanuję nie hejtuję” współorganizowanej przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.

 Na pewno uwagę widzów zwracały dwa spektakle: ,,Miłość, Wolność, Niepodległość’’ oraz stare, ale wyjątkowo piękne i jare ,,Damy i huzary’’.

- Przywracamy pamięć o polskich bohaterach. To nasz obowiązek – mówi Katarzyna Pawłowska, scenarzystka i reżyser  widowiska ,,Miłość, wolność, niepodległość.’’ Był to spektakl wyjątkowy. Wśród widzów panowała niesamowita atmosfera. Podchodzili i do młodych aktorów, i do pani reżyser. Przedstawienie z elementami musicalu powstało na kanwie historii bohaterów polskiej drogi do wolności – małżeństwa Stefana i Nelly Hellwigów. Jest to zarazem najbardziej tragiczna historia miłosna w dziejach Bełchatowa. Teatralna opowieść o poświęceniu i miłości silniejszej niż wojna i samobójcza śmierć.

Podsumowaniem Jesiennych Spotkań Teatralnych były ,,Damy i huzary’’,  komedia Aleksandra Fredry. W Roku Fredrowskim grupa BAT-PKP zmierzyła się z jedną z najlepszych komedii wielkiego mistrza. Temat stary jak świat – konflikt kobiecego i męskiego punktu spojrzenia na sprawy miłości, a przede wszystkim małżeństwa. Doskonałe portrety podstarzałych wojskowych i sióstr Majora są nie lada wyzwaniem dla młodych aktorów. To przedstawienie było grane w najlepszych polskich teatrach. Młodzi aktorzy naprawdę sobie z tym poradzili.

Bełchatowski Amatorski Teatr powstał w 1985 r. Od tej pory na Jesienne Spotkania Teatralne zapraszane są polskie teatry instytucjonalne oraz niezawodowe. Co roku organizowane są "Jesienne Spotkania Teatralne". Bełchatowski Amatorski Teatr składa się z  BAT – PKP, który zaprasza na zajęcia teatralne młodzież od 13 do 19 roku życia.  BAT –Teatrinka’  młodsza, dziecięca grupa teatralna jest propozycją zajęć dla najmłodszych wielbicieli sceny. BAT – Minki zapraszają młodzież od 12 do 16 lat. Scena dla Dorosłych powstała z myślą o dojrzałych miłośnikach teatru.

A.Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów