MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Pasja do kultury

W czasie inauguracji Roku Kulturalnego nagrody Prezydenta  Miasta za działalność kulturalną otrzymało sześć osób, w tym dwójka pracowników Miejskiego Centrum Kultury: Agata Śmigiel – Ławska oraz Arkadiusz Szafrański. – Zakres państwa działalności jest bardzo szeroki. Muzyka, taniec, śpiew, teatr, fotografia, rzeźba czy malarstwo. To także kultywowanie i propagowanie zwyczajów, tradycji i historii naszego miasta. Pracujecie także w naszych miejskich placówkach kultury. Często jest to praca w dodatkowych godzinach czy dniach. Dzięki temu możemy uczestniczyć w wielu wydarzeniach, koncertach, prelekcjach czy spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Za tę pasję i zaangażowanie chylę przed państwem czoła i ogromnie dziękuję – powiedziała prezydent Mariola Czechowska.

Za pozyskiwanie środków zewnętrznych dla Miejskiego Centrum Kultury oraz koordynowanie wydarzeń realizowanych przez MCK nagrodę odebrała Agata Śmigiel-Ławska. – To dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt ale także ogromna obligacja i zobowiązanie, żeby starać się jeszcze bardziej i nie spocząć na laurach. Bardzo się cieszę, że moja praca została zauważona i doceniona. Jestem bardzo szczęśliwa – powiedziała Agata Śmigiel-Ławska.

Prezydent Mariola Czechowska doceniła także Arkadiusza Szafrańskiego i jego zaangażowanie w upowszechnianie kultury filmowej w działającym przy MCK  kinie Kultura.

Agata Śmigiel – Ławska, specjalista ds. Pozyskiwania Środków Zewnętrznych dla Miejskiego Centrum Kultury stara się o środki krajowe, którymi dysponuje Narodowe  Centrum Kultury, biuro Programu Dotacyjnego Niepodległa, czy programy ministerialne. - My staramy się je pozyskiwać na działania statutowe, które realizujemy co roku - mówi. Rodzą się też nowe, innowacyjne pomysły. Co się udało zrobić?  Najbardziej widocznym w mieście projektem był ten pod nazwą ,,Miłość, Wolność, Niepodległość’’; przepiękna, bełchatowska historia o miłości Stefana i Nelly Hellwigów. Odświeżona została  pamięć o tych postaciach i o Bełchatowie. Projekt zbiegł się z uroczystościami miejskimi; z odsłonięciem pomnika Stefana i Nelly na błoniach przy Muzeum Regionalnym. Dzięki współpracy z muzeum wyszło coś wspaniałego. W ramach tego projektu powstał spektakl teatralny ,,Miłość, Wolność, Niepodległość’’ zagrany przez BAT – PKP, w reżyserii Katarzyny Pawłowskiej. Spektakl był już wystawiany cztery razy, i za każdym razem sala widowiskowo – teatralna była zapełniona. Ostatnie przedstawienie miasto Bełchatów transmitowało on -line , więc jeszcze więcej bełchatowian mogło go zobaczyć.

Agata Śmigiel - Ławska  podkreśla, że we współpracy z dyrekcją MCK PGE powstał w Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych MCK w Bełchatowie przy Placu Wolności 10 ogród permakulturowy. Prowadzone są tam warsztaty kulinarne, z edukacji ekologicznej, podnoszenia kompetencji. Marzy jej się, by na warsztatach  kulinarnych używane były zioła i warzywa wyhodowane w tamtejszym ogrodzie. - Uczymy młodzież i dorosłych, że  w mieście też da się uprawiać zdrową, ekologiczną żywność - dodaje. Agata Śmigiel – Ławska pracuje już nad przyszłorocznym projektem w ramach programu Niepodległa 24. Przez studentów sekcji teatralnej grupy artyterapeutycznej, która działa przy Uniwersytecie  Trzeciego Wieku będzie przygotowany spektakl.  Tematem wiodącym będą absurdy PRL. To dla młodzieży żywa historia. Członkowie UTW są jej świadkami. Doskonale wiedzą i pamiętają, jak to wyglądało.  A współcześnie, w procesie edukacji, do tego się nie dociera. Dobrze więc, by szczególnie młodzi się dowiedzieli, z jakimi przeciwnościami stykali się mieszkańcy Bełchatowa. PRL to temat niechętnie poruszany, wzbudzający wiele kontrowersji. Historia trochę na wesoło. To będzie bardzo ciekawe doświadczenie.

Arkadiusz Szafrański, specjalista ds. obsługi i konserwacji urządzeń kinowych oraz audiowizualnych po uroczystości pojechał do Irlandii. Bierze udział w  realizacji filmu dokumentalnego dla Telewizji Polonia. W samych superlatywach mówi o nim bezpośrednia przełożona Katarzyna Leśniak, kierownik ds. Administracyjno - Technicznych.  Jej zdaniem pan Arek Szafrański wszystko to co robi, robi świetnie. Ta nagroda mu się należała. Jest osobą wielofunkcyjną, bardzo pracowitą. Kreatywny, bardzo pomysłowy. Zawsze służy pomocą. Jest przy tym bardzo zdolny. Współreżyseruje dżingle,  spektakle. Efekty jego pracy są znakomite. Jest przy tym dobrym kolegą. Wiele osób posiadło dzięki niemu cenne umiejętności – wylicza zasługi Arkadiusza Szafrańskiego pani kierownik.

Koordynator kina Jacek Olejnik podkreśla, że pan Arek dla naszego kina przygotowuje materiały audiowizualne, promocyjne, marketingowe oraz twórcze.  Wykonuje też prace techniczne  pozwalające na bieżąco utrzymać MCK. Jest artystą znającym trudną sztukę montażu. We wszystkich tych działkach znakomicie się sprawdza. Trzeba bowiem mieć wyczucie tempa akcji, rytmu, znać reguły sztuki filmowej. Jest osobą, która odnajduje się w tym wszystkim. Nie chwali się,  po prostu działa. Jest przy tym skromny i bardzo sympatyczny.  W pracy na rzecz kina widać jego pasję i zaangażowanie. W działaniach twórczych spełnia się najbardziej. Ma bardzo duże doświadczenie w realizacji materiałów audiowizualnych. Jest bardzo lubiany przez koleżanki i kolegów dzięki swojej otwartości i poczuciu humoru. Warto wspomnieć też o czasach nieodległej pandemii. - W takich instytucjach jak MCK praca była wyciszona. Gdyby pan Arek nie zrobił zdjęć z imprezy, imprezy by nie było; ani prezentowanych dzieł. Te działania dotyczyły  niemal wszystkich pracowników.  Sprawdził się znakomicie – mówi Jacek Olejnik. - Gdy nie mogliśmy wpuszczać naszych odbiorców i widzów, wychodziliśmy z kulturą na zewnątrz.  Arek był osobą, która to wyjście umożliwiła - dodaje. Dla niego był to czas intensywnej pracy, ponieważ  ze wszystkimi, którzy przedstawiali  swoje dzieła w internecie bardzo intensywnie współpracował. Jego pasja do kultury sprawia, że jest on nieoceniony. Przecież w czasach postpandemicznych  również przygotowuje świetne filmy o działalności MCK, Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Pozwala  wyjść z ofertą do zainteresowanych kulturą, którzy akurat w tym czasie nie mogli z niej skorzystać.  - Gdy przygotowywaliśmy film o 50 –leciu MCK wzięliśmy do ręki stare zdjęcia. Dokumentacja fotograficzna jest niezbędna.  Efekty jego pracy cieszą zarówno nas jak i odbiorców kultury. Do pani Prezydent musiały dojść te oceny, dlatego przyznała nagrody – mówi koordynator kina.                                        

Dodatkowo prezydent Mariola Czechowska zdecydowała o przyznaniu nagrody specjalnej. Otrzymała ją działająca przy Miejskim Centrum Kultury Grupa Folklorystyczna Rajka. Jak podkreśla choreograf zespołu, Grzegorz Brożyński, to dla artystów- amatorów olbrzymie wyróżnienie. – Nieustannie staramy się podnosić nasz poziom artystyczny, staramy się także pokazywać na różnych przeglądach czy festiwalach. Zarówno w Polsce, jak i za granicą. W naszym repertuarze pokazujemy różne regiony Polski, takie jak łowicki, sieradzki, rzeszowski. A ostatnio pracujemy nad regionem opoczyńskim.   Cieszymy się niezmiernie, że  nasze wysiłki i starania zostały docenione – dodaje Grzegorz Brożyński.

Grupa Folklorystyczna "Rajka” rozpoczęła działalność przy Miejskim Centrum Kultury w styczniu 2004 r. To wtedy właśnie kilkoro dorosłych zapaleńców, pod czujnym okiem instruktora Jacka Lewandowskiego rozpoczęło żmudną naukę tańca ludowego. Nazwa grupy nawiązuje do gatunku rajskiej jabłoni i do herbu Bełchatowa. 

Obecnie występuje pod kierunkiem instruktora Grzegorza Brożyńskiego. Rajka” ma za sobą występy w kraju i za granicą (m.in. Węgry, Francja, Czechy, Litwa) i kilka nagród oraz wyróżnień przywiezionych z konkursów folklorystycznych. 17-18  listopada 2017 r. Grupa Folklorystyczna "Rajka” wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Vaikščiuo puova po dvara" w Taurogach na Litwie.  ,,Rajka’’ występuje też na miejskich uroczystościach.

Anna Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów