Widz w środku obrazu
Od premiery 13 października, na ekranach kin w całej Polsce można oglądać film ,,Chłopi’’. Widzowie kina ,,Kultura’’ nadal mogą go oglądać. To drugi film animowany w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, produkcji polsko – litewsko – serbskiej. Został zrealizowany przez ten sam zespół twórców, co „Twój Vincent”.
Scenariusz ( DK Welchman, Hugh Welchman) został napisany na podstawie ,,Chłopów’’ Władysława Reymonta. Właśnie za tę powieść dostał on nagrodę Nobla. Nakręcenie animowanego dramatu wymagało podwójnej pracy. Najpierw został nakręcony film ze znakomitymi aktorami. Potem do pracy przystąpiło ok. stu malarzy w czterech studiach w Polsce (m.in. we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych), na Litwie, w Ukrainie i Serbii. Przez 200 000 godzin malowali olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. Odnosi się wrażenie, że jest się w środku obrazów Józefa Chełmońskiego. Bociany już odlatują a młoda chłopka leżąca na polu ogląda nitki babiego lata. Słyszymy klangor żurawi. Ich klucz leci nad Lipcani. Teraz to Lipce Reymontowskie. Tak się obecnie nazywa wieś, przez którą przebiega dawna kolej warszawsko – wiedeńska. Jej pracownikiem był Władysław Reymont.
W obsadzie „Chłopów” są wspaniali aktorzy. Przyznam, że poszłam na ten film dla Mirosława Baki, zwanego polskim ,,Brudnym Harrym’’. Tutaj gra Borynę. A jak tańczy na weselu! Robert Gulaczyk wciela się w postać Antka Boryny. Ewa Kasprzyk jest Dominikową, matką Jagny, Andrzej Konopka gra wójta a Sonia Bohosiewicz wójtową; Małgorzata Kożuchowska to organiścina a kleryka Jasia, syna organisty gra Maciej Musiał. Dorota Stalińska wcieliła się w rolę Jagustynki. U Reymonta jest biedna i bardzo poszkodowana przez dzieci, tutaj trzeba się jej bać. Cezary Łukaszewicz zagrał rolę zięcia Boryny. W roli Jagny wystąpiła Kamila Urzędowska, wyjątkowo piękna aktorka. Jej Jagna jest czarodziejką, nie czarownicą, która wiedzie na pokuszenie całą męską populację Lipiec. Jest przy tym artystką robiącą wycinanki. Ale przyjaciół nie ma. Zapis męża stanie się przyczyną jej upadku na wozie pełnym gnoju.
Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o znakomitej ekranizacji ,,Chłopów’’ Jana Rybkowskiego. Tym bardziej, że film teraz można oglądać na jednym z kanałów telewizyjnych i porównać obie wersje. Film z 1973 roku jest piękny i kolorowy. Scenarzyści bardzo dbali o realia XIX- wiecznej wsi polskiej. Tam również piękna chłopka przegrała z zazdrością wsi.
23 września 2023 br. odbyła się 48. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film ,,Chłopi’’ znalazł się wśród konkursowej szesnastki i zdobył dwie nagrody indywidualne oraz specjalną dla reżyserów za unikalną formę filmową oraz Nagrodę Publiczności. Możliwe, że ,,Chłopi’’ będą polskim kandydatem do Oskara.
A.Staniaszek