Nowy rok, nowe zajęcia
Nowy rok kulturalno – oświatowy oznacza nowe warsztaty. Minął październik, można się więc pokusić o ocenę, czy nowe propozycje spodobały się naszym odbiorcom.
Sztuka manipulowania dźwiękiem czyli dj’ing
26 października odbyły się warsztaty dj’ingu dla dzieci w wieku przedszkolnym. - Turntablism, czyli sztuka manipulowania dźwiękiem za pomocą miksera i gramofonu, to nie tylko pasjonujące hobby, ale także forma artystycznego wyrazu. Turntablism jest formą sztuki DJ-skiej, w której DJ wykorzystuje gramofony, mikser, płyty winylowe i różnego rodzaju narzędzia DJ-skie do tworzenia unikalnych dźwięków i kompozycji muzycznych. Gramofon oraz mikser służy wówczas często jako instrument muzyczny najbardziej zbliżony do instrumentów perkusyjnych – wyjaśnia prowadzący zajęcia Szymon Zygma. Instruktor poleca właśnie te warsztaty, bo DJ-ing i Turntablism umożliwią wyrażanie swojej kreatywności i emocji poprzez muzykę. Dzięki manipulacji dźwiękiem, skreczowaniu i miksowaniu utworów, dzieci będą miały możliwość wyrażania siebie w oryginalny sposób.
Te zajęcia dobrze wpływają na słuch muzyczny i rytmiczność, na koordynację i zdolności manualne oraz na koncentrację i zdyscyplinowanie dzieciaków. Ich rodzice doskonale wiedzą, jak trudno jest się skupić, szczególnie maluchom. Zaszczepiona na warsztatach pasja pomaga w nauce. Pomaga też wzmocnić pewność siebie.
Szymon Zygma, jest dyplomowanym pedagogiem, historykiem sztuki i nauczycielem. Skończył szkołę muzyczną na instrumencie pianino. - Brałem udział w wielu warsztatach muzycznych prowadzonych przez takich muzyków jak np. Michał Urbaniak, Michał Pospieszalski oraz Wojciech Karolak. - Prowadziłem zajęcia z plastyki dla dzieci w galerii Labirynt w Lublinie, gdzie również uzyskałem tytuł edukatora oraz zajęcia filmowe w kinie studenckim „Bajka” w Lublinie. Pracowałem jako instruktor zajęć fotograficznych w świetlicach MOPS oraz jako nauczyciel w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Radomsku. Posiadam również roczne doświadczenie nauczania języka angielskiego dzieci w wieku 5 – 15 lat. Generalnie uwielbiam współpracować z młodzieżą, daje mi to dużo energii oraz satysfakcji – podkreśla pan instruktor. Turntablismem zajmuje się od ponad dwóch lat. - Jest to moja pasja i chciałbym nią zarazić młodego człowieka - pokazać mu, że nie tylko może być odbiorcą muzyki, ale również jej twórcą – dodaje. Jest stale kształcony przez jednego z najlepszych DJ w Polsce, który osobiście uczy go już od ponad roku.
Bębny, najstarszy instrument ludzkości
Dzieci od 6. do 10. roku życia mogą uczestniczyć w warsztatach bębniarskich. Są tam jeszcze wolne miejsca. Zainteresowanych zaprasza Mariusz Nawrot, instruktor z wieloletnim doświadczeniem, który je prowadzi. Odbywają się raz w tygodniu, we środy, na sali koncertowej MCK. Bębny to najstarszy instrument ludzkości. Mariusz Nawrot od lat 90. gra na takich bębnach jak djembe, conga, bongosy. Pierwsze warsztaty bębniarskie prowadził w b. klubie Piwnica wraz z wybitny bębniarzem Tomaszem Bozdek. Był też współzałożycielem Bełchatowskiej Grupy Bębniarskiej Binków bez Muminków. Grał też na instrumentach perkusyjnych w zespole Bass Kultura. Przez ostatnie lata mieszkał w Irlandii. Tam również prowadził warsztaty bębniarskie w mieście Cork. Muzykował w Londynie. Prowadził zajęcia warsztatowe z nauki gry na bębnach w MCK Bełchatów, w Centrum Tańca i Kultury Bełchatów oraz w wielu bełchatowskich szkołach podstawowych i przedszkolach . Obecnie gra w zespole Dubkultura, którego jest założycielem.
Akwarelki to nie tylko akwarele
„Akwarelki” to nowe zajęcia plastyczne dla najmłodszych dzieci, 6, 7 -latków. Prace plastyczne, twórcze oraz manualne zabawy wzbogacają osobowość dziecka. - Na zajęciach realizujemy różne rodzaje techniki plastycznej - malowanie farbami wodnymi, plakatowymi, rysowanie, modelowanie, kompozycję. Cudna jesień pozwala robić kompozycje z liści; stemplujemy za pomocą liści. Ważnym materiałem będzie plastelina – wymienia prowadząca zajęcia instruktor plastyk Małgorzata Musiał. Pani instruktor zastanawia się nad wprowadzeniem akrylu czy nawet gliny, która jest trudnym materiałem.
Było duże zapotrzebowanie na zajęcia plastyczne dla najmłodszej grupy wiekowej, grupa więc powstała. Liczy 12 dziewczynek. – Jestem z nich bardzo zadowolona. Nauka poprzez zabawę bardzo się sprawdza. Dzieci dają radę - podkreśla.
Małgorzata Musiał pracuje w MCK PGE dziewiąty miesiąc. Jest pedagogiem. Kończy również studia plastyczne.
Baw się razem z Gigantami
W MCK PGE Gigantach Mocy rozpoczął się cykl spotkań „Baw się z Gigantami”. Pierwsze z nich odbyło się 21 października w dolnym foyer MCK PGE Giganty Mocy. Comiesięczne spotkania są zaplanowane na soboty a przeznaczone dla najmłodszych dzieci od 3. roku życia.
- To nowa propozycja Miejskiego Centrum Kultury dla najmłodszych – mówi specjalista ds. Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Agata Śmigiel - Ławska. – Będziemy się po prostu świetnie bawić - dodaje. Ograniczeń brak, bo nie jest nim powierzchnia sali warsztatowej. Tę rolę spełnia ogromne, dolne foyer. Na dzieci czekają instruktorki, które wypełnią czas wspólnymi zabawami. Nie zabraknie klocków. Używając ich do zabawy dziecko będzie mogło pokazać swą pomysłowość, kreatywność, umiejętności konstrukcyjne. Będą także gry, w tym planszówki, kolorowanki czy inne ciekawe zabawy.
Podczas pierwszego spotkania tematem przewodnim była „Kwietna łąka na stretchu”. Między filarami Gigantów Mocy pracownicy MCK rozciągnęli folię stretch. Dzieci właśnie na niej z wycinanek tworzyły piękną, kolorową łąkę, aby przypomnieć sobie już niestety minione lato i wakacje. Każdy następny temat będzie inny. Jaki? To niespodzianka.
Panie instruktorki zapraszają wszystkie dzieci z opiekunami w każdą trzecią sobotę miesiąca od godziny 15. do 18. Zajęcia są bezpłatne.
Świetna zabawa i kropka!
Warsztaty ,,Świetna zabawa i kropka’’ stworzył ktoś naprawdę kochający i rozumiejący małe dzieci w wieku 3-6 lat. Nazwa mogła oznaczać jedno, jeśli przyjmiemy, że brudne dzieci to szczęśliwe dzieci. A jeśli brudzą się w sposób kreatywny i poznają świat za pomocą wszystkich zmysłów? Najlepiej organoleptycznie? Stają się odkrywcami. Tacy właśnie byli uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Aleksandrę Krzak oraz Sylwię Broszęcką - Guszczar - specjalistki ds. marketingu. Uczestnicy warsztatów zgniatali, mielili oraz malowali przy pomocy własnych rąk i nie tylko. Efektem ich pracy były piękne obrazy stworzone z naturalnych barwników.
,,Świetna zabawa i kropka’’ to zajęcia edukacyjne dla dzieci z elementami plastyki sensorycznej. a Teoria naukowa głosi, że sensoplastyka należy do najnowocześniejszych metod pracy z dzieckiem. To zajęcia plastyczne z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju kolorów, faktur, konsystencji a nawet smaków. Metoda ta angażuje wszystkie zmysły, pobudza je. Oddziałuje na wszystkie zmysły jednocześnie i pomaga dzieciom rozwijać nieskrępowaną aktywność na wszelkich płaszczyznach. Wszystkie materiały używane w prowadzeniu zajęć są bezpieczne, zazwyczaj także jadalne. Używa się między innymi mąki, makaronów, ryżu, mleka, barwników spożywczych, plastrów owoców, ugotowanej owsianki, kleiku, kaszy, cukru, soli itp. Dodatkowe atrakcje to eksperymenty z mieszaniem barwników, tworzenie prac plastycznych z użyciem pachnących farb z naturalnych składników, malowanie palcami, zabawa w poszukiwanie skarbów w pojemnikach z owsianką itp. W używanych „materiałach” są tylko łatwo dostępne artykuły i barwniki spożywcze. Z całą pewnością ma to wielki wpływ na prawidłowy rozwój dziecka
Każde zajęcia będą miały odrębną tematykę, dzięki czemu edukacja będzie ciekawsza, a czas spędzony z dzieckiem wyjątkowy.
Zajęcia w ramach warsztatów sensorycznych odbywają się w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych przy pl. Wolności 10.
Kreatywny ja
Od 1 października w Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych przy pl. Wolności 10 odbywają się w każdą środę zajęcia z arteterapii dla 6- 10 latków pod hasłem ,,Kreatywny ja’’. Prowadząca Agnieszka Pasierbska podkreśla, że jest to forma terapii przez sztukę, która wykorzystuje twórcze działania artystyczne takie jak rysunek, malarstwo, rzeźba, modelowanie, taniec, muzyka, aby pomóc dzieciom wyrażać swoje emocje, myśli i doświadczenia. Dzieci używają twórczości artystycznej do wyrażenia emocji, które mogą być trudne do opisania słowami. Różne formy sztuki pozwalają im na wyrażenie uczuć takich jak lęk, złość, smutek czy radość. Arteterapia jest również formą terapii, która wykorzystuje proces tworzenia sztuki jako narzędzia do przetwarzania i rozwiązywania problemów emocjonalnych i psychologicznych. Zajęcia arteterapeutyczne pomagają także w rozwijaniu kreatywności i wyobraźni u dzieci. Mają one możliwość eksperymentowania z różnymi materiałami i technikami artystycznymi. Te zajęcia stanowią wsparcie w radzeniu sobie z trudnościami. Arteterapia jest szczególnie skuteczna w radzeniu sobie z trudnościami, takimi jak traumy, żałoba, problemy rodzinne czy emocjonalne wyzwania.
W trakcie zajęć rozwijane są umiejętności społeczne. Praca w grupie może pomóc w nawiązywaniu relacji, współpracy z innymi i rozwijaniu umiejętności komunikacji. Tworzenie sztuki daje osiągnięcia i może poprawić samoocenę. Prowadząca zajęcia twierdzi, że arteterapia może być używana do pracy z dziećmi z problemami zachowania, pomagając im w kontrolowaniu emocji. . Problemy wychowawcze dotyczą właśnie dzieci 5-10 letnich. Dlatego tak ważna jest pomoc w rozwoju emocjonalnym, społecznym i psychologicznym. Praca z różnymi materiałami i technikami artystycznymi może pomóc w myśleniu krytycznym i planowaniu. Dzieci mogą używać sztuki do odkrywania i wyrażania swojej tożsamości oraz lepszego rozumienia siebie.
Udział dzieci w zajęciach z arteterapii pomaga rodzicom i nauczycielom wyznaczać dziecku granice. - Wpływa także na nawyki żywieniowe: zachęca do zdrowego jedzenia i utrzymania równowagi w diecie. Chodzi tu o słodycze. Arteterapia pomaga także w nauce, wspiera w zrozumieniu zadań domowych i rozwijaniu umiejętności naukowych, ogranicza czas spędzany przed ekranem. Pomaga także w radzenie sobie z konfliktami z rówieśnikami, przezwyciężaniu bariery bycia akceptowanym i nawiązywaniu przyjaźni –wylicza prowadząca zajęcia.
- Podczas zajęć ,,Kreatywny ja’’ dostosowuję podejście do indywidualnych potrzeb i charakteru dziecka, jednocześnie stawiając na rozwijanie wartości i umiejętności, które pomogą mu w dorosłym życiu. Warto dodać, że grupa jest otwarta i nadal można zapisać zainteresowane dzieci. .
Anna Staniaszek