MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Wesoła twórczość

Do 30 czerwca w dolnym foyer budynku MCK PGE Giganty Mocy można obejrzeć prace uczestników grup plastycznych Kolor i Kreska. Wernisaż wystawy ,,Plastyka, moje hobby’’ odbył się 5 czerwca. Jakub Kołodziejczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury podkreślił, że to podsumowanie rocznej pracy grup plastycznych. Pan dyrektor podziękował młodym plastykom za udział w zajęciach. – Tworzą fajną atmosferę, pilnie słuchają tego, co się do nich mówi – dodała starsza instruktor plastyk Małgorzata Kucharska, która prowadzi od 16 lat grupę starszą. – Dziękuję wam za to, że zamiast siedzieć przed komputerem, przychodzicie na zajęcia. Efekty naszej wesołej twórczości można oglądać na wystawie – powiedziała Katarzyna Florczyk, grafik komputerowy. W składzie grupy starszej są dziewczyny i jeden chłopak. Jego dziełem są pokrzywy, które malował przez dwa lata. Katarzyna Florczyk zajmuje się grupą młodszą. Jej członkowie mają 9- 12 lat. To duża grupa, licząca 16 członków, w tym trzech chłopców. – Chłopcy są w mniejszości, ale są – mówią obie panie. Młodzi artyści rysują zwierzęta, pejzaże, martwe natury. Ćwiczą cieniowanie, kolaż. Zapoznają się z farbami, akwarelami, pastelami, ołówkiem, węglem.  Uczestnikami grupy młodszej, czyli Kolor, są młodzi artyści od 9. do 13. roku życia. Grupa Kreska skupia młodzież od 13 roku życia do matury. Dlaczego uzdolnione plastycznie dzieci przychodzą na te zajęcia? -  Bo lubią  - mówi pani instruktor.

Naprawdę jest co oglądać. W dolnym foyer zawisło dwieście prac. Każdy z uczestników pokazał po dwie- trzy prace, którymi chciał się pochwalić. Grupa Kolor pokazała jak bardzo lubi zwierzęta. Są więc portrety kotów, piesków, lisów. Namalowane zostały suchymi lub olejnymi pastelami, akrylem, ołówkiem. Pani instruktor bardzo chwali wykonane ołówkiem dzbanki.  Tematy i technikę, jaka zostanie zastosowana proponuje instruktor. Na wystawie są więc pejzaże, kwiaty. Do tego ostatniego tematu zastosowano wydzieranki z prac wykonanych wiele lat wcześniej. Nic się nie może zmarnować. Ołówek, czarny flamaster pięknie to dopełniają.

Plastyka to  hobby. Kilku podopiecznych pani Małgosi poszło na studia artystyczne, grafikę komputerową oraz architekturę. Im niewątpliwie przydały się zajęcia. Mamy, które brały  nich udział teraz przyprowadzają swoje dzieci.

Warto dodać, że uczestnicy grup plastycznych bełchatowskiego MCK, osiągają sukcesy nie tylko w Bełchatowie. 14  -letnia Jagoda Zawieja, uczennica Szkoły Podstawowej w Drużbicach, została,  jako jedna z 40, wyróżniona w  18. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Kwiaty w kolorach szarości’’ Rawicz 2023. Jego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Sierakowie. Konkurs popularyzuje techniki monochromatyczne, czyli użycie w obrazie tylko jednej barwy o różnych odcieniach. Uczestnicy tego konkursu przysłali ponad 6300 prac.   

A.Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów