MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Ceramika, czyli klucz do pradziejów ludzkości

Czerwiec to dla grup działających w Miejskim Centrum Kultury czas podsumowań.  12 czerwca  w Galerii MCK odbył się wernisaż wystawy prac Pracowni Ceramiki działającej przy MCK Grocholice. Swoimi dziełami  pochwalili się uczestnicy tych  zajęć, z grup dla początkujących i zaawansowanych. Każda liczy po 6 - 7 osób. Na wystawie prace obu zostały pomieszane. Nie wiadomo więc, która praca jest z której grupy. Nie jest powiedziane, że te z grupy dla zaawansowanych są lepsze. O ceramice opowiadała starsza instruktor plastyk Alicja Przydryga, opiekun merytoryczny obu grup.

Wazony, misy i miseczki, patery, świeczniki i lampy, czyli cudeńka sztuki użytkowej. Kolory to głównie brąz, różne odcienie niebieskiego. Każdy z uczestników dokłada coś swojego w bardzo trudnym procesie ceramicznym. Wszystkie prace są lepione ręcznie, szkliwo nakładane dwukrotnie pędzlami, całość  kilkakrotnie wypalana  Rekordy zainteresowania swoją sztuką pobił Adam Sowa, artysta bardzo skromny. Zaprezentował  kopie urn, które archeolodzy wykopali ze słowiańskich cmentarzysk. Była nawet kopia Wenus z Willendorfu w Austrii, figurka przedstawiająca  naszą pramatkę z epoki paleolitu, a więc sprzed 30 tysięcy lat, o bardzo obfitych kształtach. Świadczyły o jej płodności. Wenus wraz z dwoma innymi figurkami została wykopana w roku 1908 przez robotnika, który brał udział w budowie drogi.

Takie odkrycia są trudne do przecenienia. Nasi praprzodkowie nie umieli czytać i pisać; to oczywiste, że nie zostawili po sobie źródeł pisanych. Zostały po nich groby. Spopielali swoich bliskich, a prochy umieszczali w urnach ceramicznych. Każdy lud inaczej je zdobił. Stąd nazwy: Kultura Ceramiki Wstęgowej, Kultura Amfor Kulistych, Kultura Łużycka. Z informacji o tej ceramice można było wiele wywnioskować. Można określić ( metodą C14, węgla radioaktywnego) wiek naczyń oraz ich twórców.

Uczestnicy warsztatów i ich goście nie muszą sobie wyobrażać osiągnięć praprzodków dzięki p. Adamowi, który na wystawie zaprezentował kopię prehistorycznej Wenus.

Latem odbędą się dwutygodniowe warsztaty ceramiczne  ,,Ogród sztuk’’ - trudne i wymagające wielu umiejętności. Dyrektor MCK Jakub Kołodziejczyk na wernisażu potwierdził tę obietnicę. Powiedział, że pracownia ceramiczna MCK oddziału Grocholice jest naszą wizytówką, którą należy się chwalić.

A.Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów