Teatr uczy, bawi i daje do myślenia
21 czerwca grupa teatralna BAT Minki zaprezentowała w sali teatralno – widowiskowej PGE MCK dwa nowe spektakle dla dzieci i młodzieży: „Możesz umrzeć w butach, które masz na sobie” oraz „W imię ojca”. Przeznaczone były dla młodzieży od 13. roku życia. Można je było obejrzeć w ramach podsumowania rocznej pracy tej grupy teatralnej. Spektakle reżyserowała Dominika Szwed – Kipigroch, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (reżyseria teatru dzieci i młodzieży).
,,Możesz umrzeć w butach, które masz na sobie” to opowieść o dziewczynce, która rozważa samobójstwo. Jej zamiar skonfrontowany jest z wizerunkiem samobójcy w mediach. Dziennikarze w groteskowy sposób prowadzą program telewizyjny na ten temat, wyliczając powody, dla których młodzież decyduje się na taki ostateczny krok. Zwolennicy samodzielnego decydowania o zakończeniu życia są równie ironicznie przedstawieni. Czarna napotyka także religijnie motywowaną grupę obrońców życia. W spektaklu zagrali: Pola Bordowicz, Zuzanna Wróbel, Wiktoria Kopańska, Gabriela Zasada, Michał Kolanek, Magdalena Cypel, Amelia Chojnicka, Maja Frączkowska, Klaudia Łuczak, Julia Matysiak, Blanka Kopańska, Alicja Grelowska, Bartosz Jamroży.
Z kolei ,,W imię ojca’’ to sztuka będąca metaforycznym zmaganiem się bohaterki z wyborem siebie – jako dziewczyny idealnej bądź jako niedoskonałej, żałosnej córeczki tatusia. Walka ta rozgrywa się nad przepaścią, a figury ojca i dziewczyny toczą swego rodzaju bój o duszę bohaterki. W tym spektaklu zagrali: Amelia Chojnicka, Bartosz Jamroży, Gabriela Zasada, Zuzanna Wróbel, Wiktoria Kopańska.
Oba spektakle poruszają trudne tematy – sensu życia, rozpaczy, pustki, wewnętrznych i międzyludzkich konfliktów, lęku, wstydu i toksycznych relacji. Decyzja o wyborze scenariuszy zapadła na podstawie rozmów instruktorki z młodzieżą na temat bieżących wydarzeń w kraju, na świecie, jak również rodzinnym mieście młodych aktorów oraz ich prywatnych doświadczeń.
Autorkami tekstów są Lidia Karbowska i Klaudia Ciepłucha. Scenariusze pochodzą z katalogu Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży. Jest to jedyne polskie wydawnictwo stale drukujące współczesne dramaty dla dzieci i młodzieży.
„Teatr ma nie tylko dawać rozrywkę. Ma również uczyć, dawać do myślenia. Z kolei teatr amatorski może dodatkowo pełnić funkcję terapeutyczną, a spektakl w tego typu teatrze jest wynikiem współpracy członków grupy z instruktorem – pedagogiem” – mówi Dominika Szwed-Kipigroch.
Instruktorka współpracuje z Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie od 2015 roku. Prowadzi dwie grupy teatralne: BAT – Teatrinkę dla dzieci młodszych i BAT - Minki dla starszych, od 13. roku życia. W tym roku na zajęcia przychodziło 14 osób. Najstarsza aktorka jest w grupie od 9 roku życia, dziś ma 17 lat. Zaczynała w BAT – Teatrince.
Dominika Szwed – Kipigroch nie tylko reżyseruje spektakle dla dzieci. Jest również aktorką. Zagrała, między innymi, w spektaklu „Karczma pod białym łabędziem”, który w 2018 roku był prezentowany na scenach w całym kraju, w ramach projektu Teatru Polska (jego celem jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny; program popularyzuje sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych). Jest także aktorką serialową ( ,,Sekrety rodziny’’, „Gliniarze” - seriale obecnie nagrywane w Warszawie).
A.Staniaszek