Chluba i duma MCK
,,Nauka to podróż, która trwa przez całe życie. Dla otwartych umysłów świat jest pełen pytań, na które warto poznać odpowiedzi’’. Tą sentencją rozpoczął Michał Stempczyński, instruktor ds. animacji i imprez, zakończenie roku akademickiego 2022/2023 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jego studenci z nostalgią wspominają wykłady, spotkania i wydarzenia. Wszystkie zajęcia zaliczyli, wszyscy otrzymali piękne dyplomy. 17 maja uroczyście więc zakończyli rok akademicki 2022/2023.
Główny instruktor ds. animacji i imprez Agnieszka Bielska, koordynator Uniwersytetu podsumowała miniony rok akademicki. Stwierdziła, że 17 lat działalności uzmysłowiło drogę, którą przeszedł Uniwersytet. Należy on do prestiżowych organizacji senioralnych. Wymieniła obywatelski parlament seniorów, łódzką delegaturę OPS przy współpracy z Regionalnym Centrum Społecznym w Łodzi. Bolesław Herudziński, przedstawiciel bełchatowskiego UTW, brał udział w pracach dotyczących tworzenia polityki senioralnej w województwie. Pani koordynator podkreśliła współpracę z Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi oraz członkostwo w ogólnopolskiej fundacji Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. - To jest dla nas wielką nobilitacją. Przyjaźń z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego pozwala nam optymistycznie kreować przestrzeń edukacyjną i naukową - dodała.
309 studentów korzysta z 17 form zajęć. Są to lektoraty z języka angielskiego, informatyka, turystyka, arteterapia połączona z psychologią, zajęcia z rozwoju osobistego. Proponowane są zajęcia, które nie tylko rozwijają ale i odkrywają zdolności studentów. To fotografia, chór, klub artystyczny, teatralny. Nie mogło zabraknąć spotkań rozwijających sprawność fizyczną. To joga, pilates, streaching, zdrowy kręgosłup, gimnastyka korekcyjna, basen z rehabilitacją wodną. Nowe zajęcia – warsztaty kulinarne w nowym budynku MCK - Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych czy Koło Miłośników Książek Poczytaj Porozmawiaj realizowane dzięki współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną. Te formy aktywności cieszyły się ogromnym powodzeniem. - Nasz uniwersytet jest znany z wielu inicjatyw studentów – wyliczała Agnieszka Bielska. - Pomocna Dłoń, akcje wsparcia dla potrzebujących z Ukrainy, wyjazdy związane z rehabilitacją i nie tylko. Wzbogacają one program działań UTW, są samodzielną inwencją słuchaczy. Z myślą o słuchaczach powstał Filmowy Klub Seniora, który w trzecie środy miesiąca gości pasjonatów kina. Rok akademicki 2022/2023 to wspaniały czas dla społeczności akademickiej - podkreśliła. Chór Pasjonata otrzymał nagrodę marszałka województwa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w prace na rzecz kultury. Pasjonata otrzymała także nagrodę Prezydenta Miasta Bełchatowa za całokształt działalności artystycznej. Udział w I Olimpiadzie Seniorów zaowocował I i II miejscem dla reprezentantów bełchatowskiego UTW. Klub Fotograficzny prowadzony przez Piotra Kurzydlaka w VI Konkursie Fotograficznym organizowanym przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej otrzymał nagrodę internautów. Nagrodę otrzymał również Zdzisław Jędrzejczyk. Pan Zdzisław może poszczycić się III miejscem w tym konkursie, w kategorii architektura. Z kolei Bolesław Herudziński otrzymał I wyróżnienie w kategorii natura.
UTW w Bełchatowie to przestrzeń do odkrywania swoich talentów, uwalniania emocji oraz kreacji twórczej - oceniła Agnieszka Bielska. Nie sposób też nie wspomnieć o integracji międzypokoleniowej, którą tworzą chóry Pasjonata i Cantabile. By się o tym przekonać, wystarczyło pójść na ,,Muzyczne drogi do wolności'', ,,Wolność piosenką wyśpiewana'', ,,Świąteczne opowieści’’. Warte pochwały są inicjatywy, które tworzyli studenci bądź wzbogacali je swoją obecnością. Pasjonata i Super Stars to wizytówki UTW. Roztańczyli nie tylko uczestników Biesiady Seniorów. - Jak się chwalić, to się chwalić żartowała pani koordynator wspominając o ,,Telefonach w naszych głowach’’, spektaklu zrealizowanym przez raczkującą grupę teatralną. Pomysł na ten spektakl też pochodzi od UTW. Powstał na zajęciach z arteterapii. Scenariusz napisała Elżbieta Antczak, studentka UTW. Rok akademicki 2022/2023 był wspaniałym rokiem dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Klub Fotograficzny pokazał swoje prace na wystawie w MCK. Najpierw była sesja fotograficzna, w której brały udział panie ze Strefy Kobiet. Potem pokazano je publiczności na wieczorze poetycko – muzycznym ,,Portret kobiety’’.
- UTW to nie tylko miejsce zapewniające kształcenie ustawiczne. To nowa, lepsza przestrzeń, nowa jakość życia na emeryturze, platforma wielkiej integracji seniorskiej. Poza zajęciami MCK gości studentów na wielu wydarzeniach kulturalnych – mówiła pani koordynator.
Temu radosnemu wydarzeniu towarzyszyli licznie przybyłym studentom UTW: radny sejmiku dr hab.Dariusz Rogut, który podziękował im za aktywność, za to, że chce im się robić coś dodatkowo. Zadeklarował prowadzącej uniwersytet Agnieszce Bielskiej stałą współpracę. Gdy tylko będzie potrzebować historyka zajmującego się historią najnowszą Polski i dysponującego ciekawymi prezentacjami dotyczącymi m.in. Polaków w łagrach, pan doktor jest gotów do współpracy. Na uroczystość także przybyli: starosta Dorota Pędziwiatr, wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz, sekretarz powiatu Katarzyna Kleska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej Edyta Jasińska, dyrektor Miejskiego Centrum Sportu Paweł Woźniak, instruktorzy prowadzący zajęcia na UTW. Wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz w imieniu prezydent Marioli Czechowskiej podziękował studentom . Przypomniał o UTW, inicjatywie sprzed kilkunastu lat. Wszyscy wtedy zastanawiali się, czy się uda, czy będą chętni na UTW. - Dzisiaj wiemy, że się udało a pomysł był strzałem w dziesiątkę – powiedział wiceprezydent. - Trzeba się postarać, by dostać się na uniwersytet. Jest lista oczekujących na przyjęcie (liczy 70 osób – przyp. red.) To jest piękne. Swoim przykładem pokazujecie, że można chcieć więcej. Dlatego korzystacie ze wspaniałej oferty MCK.
Były kwiaty dla Agnieszki Bielskiej i pakiety edukacyjne dla instruktorów. UTW nie mógłby tak prężnie się rozwijać, gdyby nie rady. Prowadzący wydarzenie Michał Stempczyński dziękował Radzie Słuchaczy i Radzie Programowo - Naukowej. Dziękował za merytoryczne i organizacyjne wsparcie.
Jakub Kołodziejczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury gratulował i dziękował za wkład w budowanie wyjątkowej społeczności, jaką jest bełchatowski UTW. - Z wielką dumą mogę powiedzieć, że jesteście państwo chlubą i dumą MCK, miasta Bełchatowa i całego regionu – podkreślił pan dyrektor.
Podsumowaniem uroczystości był występ chóru Pasjonata.
Anna Staniaszek