MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Dwa łyki fotograficznej techniki

17 maja w MCK odbyły się warsztaty fotografii komórkowej zorganizowane w ramach projektu #Zoom_na_Łódzkie. To wspólna inicjatywa Łódzkiego Domu Kultury oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie.  Projekt zakładał organizację w pięciu miejscowościach województwa łódzkiego warsztatów fotografii „komórkowej” skierowanych do młodzieży w wieku 14-17 lat. Młode pokolenie uwielbia telefony i smartfony, ale niekoniecznie zna wszystkie ich funkcje.

Teraz wszyscy są dziennikarzami i filmowcami. Filmują i fotografują wszystko. Zyta Solarska z Łódzkiego Domu Kultury podkreśla, że młodzież ma komórki w rękach przez cały czas. - Wyszliśmy naprzeciw ich zainteresowaniom – mówi -To dlatego powstał program #Zoom_na_Łódzkie. Młodzież uczyła się w jego ramach technik korzystania z aparatu fotograficznego w telefonie. Projekt zakończy się konkursem. Każdy uczestnik będzie fotografował łódzką przestrzeń i obiekty  komórką. Jury, w skład którego wejdą znani fotograficy wybierze najlepsze zdjęcia - dodaje. Wszystko odbędzie się on- line.

Uczestnicy warsztatów w Bełchatowie są uczniami klasy Ie III LO im. Adama Mickiewicza. W trakcie warsztatów poznali możliwości i funkcje smartfonów służące fotografii artystycznej i dokumentalnej. Warsztaty poprowadziła Kamila Brauer - fotografka z 6-letnim stażem, prężnie działająca w mediach społecznościowych takich jak TikTok, czy Facebook.

Na placu prezydenta Gabriela Narutowicza w Bełchatowie opowiedziała o technikach robienia zdjęć telefonem komórkowym. Okazuje się, że jeśli odsuniemy się od tła o jeden krok, będziemy mieć inną perspektywę. Przesłona daje rozmycie. Do czego można wykorzystać tryb portretowy? Można zrobić zdjęcia przedmiotów, aby je uwypuklić, sfotografować na ostro. Reszta będzie w tle. Rozjaśniona i rozświetlona buzia sprawia, że fotografowany wygląda młodziej i ładniej. Jakie zdjęcie łatwiej obrobić? Prześwietlone, czy za ciemne? Okazuje się, że trudniej obrobić jest to pierwsze. Można też podkręcić ostrość. Przy obróbce zdjęć przydaje się niegdyś modna, teraz już mniej, winieta, czyli nadruk, często ozdobny, znajdujący się na odwrocie zdjęcia. Zawiera nazwisko fotografa lub nazwę atelier i inne informacje na jego temat. Prowadząca podkreślała, że jest przeciwnikiem wyszczuplania, robienia kogoś, kim fotografowany człowiek nie jest. Uczestnicy warsztatów zrobili normalnym trybem i panoramą zdjęcie drzewa. Potem była odwrócona perspektywa. Uzyskuje się to odwracając telefon. Trzeba wtedy wykorzystać to, co mamy wokół siebie.  Makro oznacza przybliżenie. Można za jego pomocą zrobić fajne zdjęcie kropli wody, jabłka  na  drzewie, biżuterii. Następnie prowadząca pokazała, jak się robi  zdjęcia szerokokątne. Organizatorom zależało, by zdjęcia robione przez młodzież były nie pstrykaniem lecz reportażem chwili. Fani telefonów poznali w czasie warsztatów podstawy fotografii komórkowej.

A.Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów