MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Gotuj razem z MCK

Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych MCK Bełchatów warsztatami stoi. Zwykle odbywają się dwa razy w miesiącu.  Wielkanoc z tradycyjną kuchnią sprawiła, że bełchatowianie na co dzień jedzący ,,na mieście’ chcieli na te największe święta chrześcijaństwa sami coś ugotować.

Styczniowe warsztaty sushi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. - Postanowiliśmy więc ponownie zaprosić do naszej kuchni  Grzegorza Cabanowskiego sushi mastera z Umami Sushi Bar. Uczył, jak przygotować jedną z najpopularniejszych potraw kuchni japońskiej ale i światowej. Wiele przepisów kuchni regionalnych stało się znanch na całym świecie – mówi instruktor ds. animacji i imprez Weronika Lechańska, która koordynuje warsztaty.

Z myślą o świętach odbyły się 5 kwietnia warsztaty dla dzieci od 7 do 10 lat, „Czekoladowe pisanki ”. Mali cukiernicy stworzyli słodką wersję świątecznej pisanki. Została wypełniona piankami marshmallows. Prace przebiegały pod czujnym okiem Izabeli Kluf z Manufaktury Słodkości Bełchatów. Dzieci najpierw robiły jajeczka z białej czekolady, puste w środku. Były tam pianki, czekoladowe groszki i inne kolorowe słodkości. Następnie jajeczka były zamykane pod wpływem  wysokiej temperatury. Dzieci ozdabiały je kolorową masą  lukrową. Dla kogo te cudne słodycze? Uczestnicy warsztatów mogli nimi uatrakcyjnić zawartość koszyczka ze święconką. Mogli też przygotować kubek gorącego mleka, wrzucić do niego jajeczko. Wszystko się rozpuszczało wydając specyficzne dźwięki  a mały uczestnik warsztatów  delektował się smakiem pisanek.   

14 kwietnia Anastasiia Melnychak z „Eniki Beniki” podzieliła się przepisami na pyszne dania ukraińskie. W menu nie zabrakło kultowego barszczu ukraińskiego czy przepysznych pierożków pielmieni  smażonych na wodzie. Na patelnię należy nalać wodę i wrzucić na nią pierożki. Gdy się podsmażyły dolewano do nich śmietanę i posypywano startym serem.  Były też czebureki  robione z długo dojrzewającego ciasta drożdżowego, farszem mięsnym,   nadziewane pieczarkani. Były smażone na głębokim oleju. 

Te przedświąteczne warsztaty były  bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona (dla 12 – 15 uczestników), ze względu na ilość kuchenek, piekarników i innych urządzeń kuchennych. Pierwszeństwo zapisów miały jak zwykle  osoby zarejestrowane w PUP Bełchatów oraz podopieczni MOPS Bełchatów. Projekt realizowany był we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Powiatowym Urzędem Pracy. - Warsztaty  miały na celu czynną aktywizację oraz pomoc osobom bezrobotnym w powrocie do pracy – przypomniała Weronika Lechańska. W Bełchatowie pojawili się za sprawą warsztatów kulinarni guru. W regionie  nie ma takiego miejsca jak Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych MCK Bełchatów.

A.Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów