MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Progress i przyjaciele

Wszystkie ludzkie działalności oraz uprawiana przez nich sztuka  mają swój dzień. 27 kwietnia, a więc dwa dni przed, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tańca. Dyrektor MCK  Jakub Kołodziejczyk przypomniał, że ten światowy jest obchodzony 29 kwietnia. Złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim związanym z tańcem. Pokazy odbyły się w sali teatralno – widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy. Rozpoczął je Progress -  najstarsza grupa tańca współczesnego, utalentowana, wielokrotnie nagradzana, mająca oparcie w Miejskim Centrum Kultury.

Okazja była podwójna: Progress obchodził swe 15. urodziny. Zatańczyli układ ,,Chęć posiadania’’. Choreografia nawiązała do jabłka - symbolu miasta Bełchatowa. Warto zaznaczyć, że w Bełchatowie jest spora grupa miłośników tańca, którzy tłumnie przybyli do  MCK. A skoro ,,czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci’’ młode mamy przyprowadziły swoje dzieci. Musiały się tutaj dobrze czuć, skoro raczkując przemierzały salę wzdłuż i wszerz, wywołując uśmiech na wielu twarzach.

Międzynarodowy Dzień Tańca, został ustanowiony przez UNESCO w 1982 roku, aby uczcić pamięć francuskiego tancerza i choreografa Jean-Georgesa Noverr’a. Na całym świecie w tym dniu odbywają się koncerty, wystawy, kursy taneczne i uliczne pokazy. Międzynarodowy Dzień Tańca to również wspaniała okazja do wspólnego świętowania i oglądania pokazów choreograficznych gości, którymi byli studenci Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi. Zaproszono ich do MCK Bełchatów. Jak podkreśla starsza instruktor tańca Anetta Wojtuch, w  programie znalazły się prace indywidualne i grupowe stworzone samodzielnie przez studentów lub pod przewodnictwem pedagogów kierunku. Jako że taniec ma różne oblicza, tak duża różnorodność gatunków i kreacji pojawiła się na scenie. Każdy z projektów prezentowanych podczas wydarzenia pokazał studentów choreografii i specyfikę ich codziennej pracy z różnych stron. Półtoragodzinne przedstawienie zostało podzielone na trzy części. W ramach pierwszej studenci zatańczyli m.in. etiudę ,,Wiesz co najbardziej pamiętam znad morza? Kolor piasku’’. ,,Kiedy naprawdę odlatują ptaki? Jesienią’’. ,,Chciałbyś być królem?’’ Autorska etiuda miesiąca, ,,1,2 3, 4, 4, 2, 1, 3’’. Ta  zrealizowana została w ramach przedmiotu rytmika; choreografia Elżbieta Aleksandrowicz.   W ramach drugiego aktu  zaprezentowana została autorska etiuda solowa – choreografia i taniec Berenika Woś.  Duet zrealizowano w ramach stypendium programu Erasmus  w Lizbonie;  choreografia i taniec Julia Frygas i Jagienka Trzaskowska. To program Unii Europejskiej na rzecz edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Wspiera wymianę edukacyjną: naukę za granicą, mobilności zawodowe. - Życie ludzkie dzieje się tylko raz i dlatego nie będziemy mogli sprawdzić, która z naszych decyzji była słuszna, a która zła, abyśmy mogli poznać konsekwencje naszych wyborów – mówiła Anetta Wojtuch.  Autorką kolejnej choreografii i tańca była Mariola Dubiel. W trzeciej części znalazła się etiuda ,,90 sekund do północy’’; choreografia inspirowana, wskazująca jak niedaleko od zagłady znajduje się gatunek ludzki. Nigdy wcześniej nie był jej tak blisko. Była też etiuda ,,Nikt nie chce stać w kolejce’’ realizowana w ramach przedmiotu; choreografia Martyna Wójcik.  Taniec to przecież najbardziej naturalny wyraziciel ludzkich emocji. Kolejka też do nich należy.

A.Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów