MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Sztuka cenniejsza niż złoto

Do końca marca w Galerii MCK można oglądać wystawę prac artystycznych i rękodzielniczych osób z niepełnosprawnościami. To już 22. przegląd twórczości niepełnosprawnych z terenu  powiatu bełchatowskiego. Na wystawie prezentowane są bardzo ważne dla niepełnosprawnych dzieła. Definiują one ich świat, pozwalają się we wspólnym świecie odnaleźć. Warto zauważyć, że są to dobre prace, ich autorów można nazwać artystami. I nie będzie w tym ,,poprawności politycznej’’ lecz prawda.

Na wystawie prezentowane są dzieła wykonane przez uczestników ośrodków wsparcia oraz uczniów klas integracyjnych. Szymon Bruchajzer  Artur Miazek i Alicja Rutko, wszyscy z  Integracyjnego Przedszkola Samorządowego nr 3 posłużyli się techniką akrylu i pasteli. Wykonali przepiękne prace. Ogrom prac był udziałem uczniów Samorządowego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego.   

Powiało wiosną i Świętami Wielkanocnymi. Z widoku pięknej Pani Wiosny cieszą się dzieci. Są więc zaprezentowane świąteczne jeżyki, kaczuszki, kurczaczki i zajączki, kotki siedzące na poduszkach. Pisanki są ogromne a krasnoludki prężą małe ciałka. Na wielu obrazach są kwiaty. Są  także przepiękne wazony, serwetki, poduszki, stroiki, makramy (sztuka wiązania sznurków), które mogą przyozdobić każdy dom.  Wszystko zostało wykonane ręcznie. Prace są wyjątkowe, aż chciałoby się mieć je w domu. Wykonały je osoby niepełnosprawne, podopieczni m.in. Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej czy panie ze stowarzyszenia „Amazonki”. Uczniowie SOSW odtworzyli kultowe postacie filmowe: Edwarda Nożycorękiego, Leona Zawodowca, Fridy. Bohaterów ,,Pół żartem, pół serio,’’ ,,Poszukiwany, poszukiwana’’, ,,Seksmisji’’, ,,Alicji w Krainie Czarów’’. Tomasz Stępień ze Środowiskowego Domu Pomocy jest autorem pięknych i precyzyjnie wykonanych wypalanek. Tematem prac jest też wojna w Ukrainie. Zło personifikuje tu smok z literą ,,Z’’. Autorem wyszywanki jest Piotr Wójtowicz, ikonę napisała Elżbieta Sobczak.  Halina Pulwert oraz Beata Cieślak zrobiły wyklejanki i wydzieranki; wszyscy są ze Środowiskowego Domu Pomocy w Bełchatowie Andżelika Gil zrobiła wyklejankę ,,Paryż nocą’’, Irena Michalska wykonała na tkaninie ,,Samotny, biały żagiel’’. ,,Zima w mieście’’ to wyszywanka. Są też pokazane na paskach sentencje, np. ,,Moja ukochana przestrzeń’’ oraz kolaż ,,Świat zwariował’’. Obrazy, wydzieranki, wyklejanki są dla artystów i ich rodzin cenniejsze niż złoto. Pomagają lepiej żyć z niepełnosprawnością.

A.S. 

 

Organizator

Miasto Bełchatów