MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Historia pewnej zemsty

Od 3 do 9 marca trwał Ty(dzień) Kobiet w kinie Kultura. Nie pierwszy raz w naszym ,,małym, wielkim kinie’’ można było obejrzeć filmy wyjątkowe, wcale nie z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych. Kobiety mogą się szczycić lepszym od mężczyzn wykształceniem i pracą na co najmniej dwa etaty. Ten domowy nie jest mniej ważny.

Jacek Olejnik, koordynator kina, sprowadził dwa wyjątkowe filmy.  Minęło bowiem 25 lat, odkąd na dużym ekranie pojawił się ,,Titanic’’Jamesa Camerona. Z okazji 25. rocznicy premiery film został zremasterowany w 4K 3D. Zobaczyliśmy nie tylko przejmującą historię miłosną w wykonaniu zdobywców Oscara Leonardo DiCaprio i Kate Winslet. Ich płomienny romans rozgrywał się w czasie feralnego, dziewiczego rejsu „niezatapialnego" Titanica, największego ruchomego obiektu, jaki kiedykolwiek zbudowano. „Titanic" zdobył rekordową liczbę 11 Oscarów. Po premierze w 1997 roku  zajął pierwsze miejsce w rankingu najbardziej kasowych produkcji wszech czasów i obecnie jest trzecim najlepiej zarabiającym filmem na świecie. Na 25-lecie filmu można było zobaczyć w 3D m.in.  maszynownię. Robi wrażenie! Niestety zwycięstwo człowieka w  czasie wieku węgla i stali zamieniło się w klęskę. To naprawdę trzeba zobaczyć!

3 marca odbyła się ogólnopolska premiera ,,Filipa’’, 3 marca mogły go zobaczyć bełchatowianki. Nikt do tej pory nie nakręcił takiego filmu o II wojnie światowej jak Michał Kwieciński. Producent ,,Bodo’’ tym razem był reżyserem filmu ,,Filip’’. Na ostatnim FPFF w Gdyni został on uhonorowany Srebrnymi Lwami oraz nagrodami za najlepsze zdjęcia dla Michała Sobocińskiego i za charakteryzację dla Dariusza Krysiaka. ,,Filip’’ to przejmujący dramat wojenny, film o samotności bardzo odważnego człowieka. Tytułowy Filip jest Polakiem pochodzenia żydowskiego. Przed wojną miał być architektem, studiował ten kierunek. W 1941  widział w getcie  warszawskim śmierć swojej całej rodziny i narzeczonej. Zdążył  ją zapytać, czy zostanie jego żoną. Potem trafił jako robotnik przymusowy do Niemiec. W 1943 roku w  Frankfurcie  jest  kelnerem w restauracji ekskluzywnego hotelu. Jego koledzy, również przymusowi robotnicy reprezentują wszystkie chyba nacje podbite przez Niemców. Filip wymyśla zemstę straszliwą. Po mieście chodzi wiele samotnych Niemek. Ich mężowie są na froncie. Filip nie ukrywa swojej tożsamości. Gdy słyszy od niemieckiej kochanki, że Polacy są brudni i źli a Żydzi nie są ludźmi, mówi żonie niemieckiego oficera: jestem Polakiem i jestem Żydem. A ty za znajomość ze mną możesz stracić nie tylko włosy. Jesteś stara i brzydka, boisz się tego. 

Warto dodać, że film powstał na podstawie  powieści  Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Tyrmand to polski pisarz i publicysta, popularyzator jazzu. Urodził się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Jego rodziców podczas wojny Niemcy wywieźli do Majdanka, tam zginął jego ojciec. Matka przeżyła wojnę, wyjechała do Izraela. Po wojnie był dziennikarzem. Pisał m.in. dla ,,Przekroju’’, ,,Ekspresu Wieczornego, ,,Tygodnika Powszechnego’’.  Największą sławę przyniósł mu ,,Zły’’ - powieść kryminalna z wątkiem miłosnym w tle, traktująca również o  warszawskim, powojennym półświatku. W 1961 roku ukazał się ,,Filip’’ zawierający kilka wątków autobiograficznych. W 1965 roku Tyrmand wyemigrował do USA.

Premierze ,,Filipa’’ towarzyszy piosenka ,,Podpalmy to’’ śpiewana przez  Vito Bambino (to pseudonim artystyczny Mateusza Dopieralskiego). Jest on wokalistą, autorem tekstów, kompozytorem, aktorem oraz liderem zespołu Bitamina. Piosenka opowiada o perypetiach Filipa w oku cyklonu, jakim były Niemcy w czasie II wojny światowej. Tak jak film, pozostaje na długo w pamięci. ,,Życia zabraknie, zanim odhaczę tych co nam na dnie pomagali niżej spaść’’. Rzeczywiście tamten świat zasługiwał na podpalenie. Gdy się skończył, takich wojen miało już nie być a historia miała się skończyć. I co?

  1. Staniaszek

 

Organizator

Miasto Bełchatów