MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Złoty jubileusz MCK

27 stycznia  sala teatralno – widowiskowa MCK PGE Giganty Mocy zapełniła się po brzegi. Przybyli znakomici goście. Ci, których nieustannie inspiruje kultura. Tego dnia Miejskie Centrum Kultury obchodziło pięćdziesięciolecie. Gwiazdą wieczoru był zespół De Mono.

Miejskie Centrum Kultury powstało w 1972 roku, a więc ponad 50 lat temu. Jest samorządową jednostką kultury. Zmieniało się, by dostosować się do oczekiwań bełchatowian. 50 lat temu Bełchatów był kilkunastotysięcznym miasteczkiem. Zmienił swój status, gdy w  1960 roku odkryto pokłady węgla brunatnego w Piaskach koło Bełchatowa. W 1973 roku zapadła decyzja rządu o rozpoczęciu budowy zagłębia paliwowo- energetycznego. Bełchatów stał się stolicą energetyczną Polski. W tym okresie powstało MCK po to, by tworzyć i upowszechniać kulturę. Stworzyć warunki do wszechstronnej edukacji kulturalnej oraz kreowania i zaspokajania potrzeb kulturalnych mieszkańców Bełchatowa. Artyści – amatorzy mieli zaś rozwijać swe zdolności i prezentować własną twórczość. MCK od 50 lat organizuje seanse filmowe, koncerty, wystawy, warsztaty, przeglądy  oraz spektakle teatralne. Działa tu również interaktywna ekspozycja PGE Giganty Mocy. MCK jest miejscem działalności grup filmowych, muzycznych, tanecznych, teatralnych, plastycznych oraz miejscem spotkań hobbystów i seniorów. Uniwersytet Trzeciego Wieku liczy tu ponad trzystu studentów.

MCK to zarówno część warsztatowa, profesjonalna sala koncertowa jak i ekspozycja, która jest atrakcją turystyczną nie tylko regionu bełchatowskiego. Kino ,,Kultura’’ jest w sieci kin studyjnych. To kino ambitne i niezależne; małe, wielkie kino. Częścią MCK jest od niedawna Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych przy pl. Wolności 10. To nowe miejsce, które tętni życiem. Organizowane są właśnie tutaj bardzo popularne w mieście warsztaty  kulinarne.

Na galę z okazji jubileuszu przybyli prezydent Mariola Czechowska z wiceprezydentem Łukaszem Politańskim, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Wysocki, wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba, wiceprzewodnicząca sejmiku Aneta Niedźwiecka, wicestarosta Jacek Bakalarczyk, członek zarządu powiatu Marek Jasiński, byli dyrektorzy i wicedyrektorzy Miejskiego Centrum Kultury  oraz dyrektor Jakub Kołodziejczyk i wicedyrektor Paulina Broncel. Na sali byli obecni dyrektorzy szkół i przedszkoli, prezesi i przewodniczący rad nadzorczych miejskich spółek oraz jednostek organizacyjnych. Przybyli także byli i obecni pracownicy Miejskiego Centrum Kultury, szefowie rady słuchaczy i rady programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, instruktorzy oraz animatorzy amatorskiego ruchu artystycznego, członkowie klubów seniora.     

Wszyscy przybyli wyrażali słowa uznania dla jubilata. – Nie mam wątpliwości, że pięć dekad rozwoju instytucji kultury to czas imponujący. Przecież w latach 70. Bełchatów był  kilkunastotysięcznym miastem. Właśnie wtedy powstała instytucja kultury, która z założenia miała służyć mieszkańcom i odpowiadać na ich potrzeby. I tak się działo. Dziś MCK to nowoczesna instytucja, która skupia wiele obszarów   – powiedział marszałek Zbigniew Ziemba zwracając uwagę na teatr amatorski, środowiska senioralne, ekspozycję prezentującą dzieje węgla brunatnego i wydobycie tego surowca. – Taka instytucja kultury to wynik dobrego zarządzania miastem – powiedział marszałek Ziemba gratulując władzom miasta. - Pani prezydent, pan przewodniczący oraz wszyscy radni wyznaczyli kierunek, który przynosi spodziewane efekty - dodał.

- Kultura to miłość do świata – podsumowała prezydent Mariola Czechowska. - Świętujemy złoty jubileusz instytucji, która ma niesamowity dorobek i jest najważniejszym punktem na kulturalnej mapie naszego miasta. Instytucji, która przez lata otwierała nas na sztukę, serwowała niezliczone koncerty, sztuki teatralne, ale też inne przedsięwzięcia, która pozwoliła młodym ludziom rozwijać tutaj swoje talenty i pasje. Klimat i znaczenie MCK-u przez lata budowali niesamowicie zaangażowani i oddani dyrektorzy oraz pracownicy, za co serdecznie dziękuję. Przez lata tysiące młodych ludzi rozwijało z wami artystyczne skrzydła, poznawało tajniki teatru, tańca, muzyki, szlifowało talenty w pracowniach plastycznych, modelarskich, ceramicznych. Dla nich MCK jest miejscem, gdzie spełniają się marzenia, zawierają przyjaźnie, osiąga się małe i duże sukcesy. Dzięki Państwu wielu z nas otworzyło się na sztukę. Miało okazję, tutaj na miejscu, zobaczyć gwiazdy dużego formatu, posłuchać wyjątkowych muzyków, obejrzeć rewelacyjne dzieła sztuki.  Bez wątpienia jesteście placówką, która nieustannie się rozwija, by zaskakiwać i zaspokoić kulturalne potrzeby Bełchatowa i bełchatowian – powiedziała prezydent Mariola Czechowska.

Pani Prezydent podziękował dyrektor MCK Jakub Kołodziejczyk. - MCK  kończy 50 lat. Tak ważny jubileusz jest okazją do wspomnień, refleksji i podsumowań ale także powodem, by z odwagą patrzeć w przyszłość – powiedział dyrektor Jakub Kołodziejczyk. Mija rok, odkąd decyzją pani prezydent objął on funkcję dyrektora Miejskiego Centrum Kultury. Dyrektor podziękował  prezydent Bełchatowa Marioli Czechowskiej za zaufanie. - Moja ścisła zawodowa współpraca z tą instytucją trwa znacznie dłużej - powiedział. – Szanowna Pani Prezydent, w tym szczególnym dniu pragnę podziękować Pani za okazane mi zaufanie. To dla mnie ogromne wyróżnienie, bezcenne doświadczenie   móc kierować instytucją o tak szerokim spektrum działalności i rozbudowanej infrastrukturze oraz wyjątkowym i licznym zespołem doświadczonych pracowników  To dla mnie wyjątkowe wyróżnienie i bezcenne doświadczenie – powiedział Jakub Kołodziejczyk. Podziękował także Grzegorzowi Schreiberowi marszałkowi województwa  i wicemarszałkowi Zbigniewowi Ziembie za nieustanne wsparcie projektów i przedsięwzięć realizowanych przez MCK oraz za obecność podczas wielu wydarzeń. Jest ona zaszczytem i potwierdzeniem, że działania MCK są ważne i dostrzegane także na szczeblu wojewódzkim. Podziękował też sponsorowi  PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna za  nieustannie finansowe wsparcie. Dziękował też prezesom spółek, dyrektorom i nauczycielom szkół i przedszkoli.

A potem był  koncert ,,De Mono’’,  zespołu pop  - rockowego, który powstał w 1984 roku, a więc nieco później niż MCK . Andrzej Krzywy, lider De Mono opowiedział kilka szalonych historii, m.in. o swoim udziale w ,,Tańcu z gwiazdami’’. Opowiedział też o aktorce, Annie Dereszowskiej, która zaśpiewała wraz z nim ,,Jednym zdaniem’’ piękną piosenkę o miłości. Niestety do Bełchatowa nie przyjechała. Andrzej Krzywy zaśpiewał więc ,,Jednym zdaniem’’ sam. I tak ciarki chodziły po plecach, gdy śpiewał: ,,Tak bardzo Ciebie chcę,  chcę znowu słyszeć każde słowo twe.
Tak potrzebuję Cię być blisko Ciebie kiedy pada deszcz…’’

Anna Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów