MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Świąteczne opowieści

Czas oczekiwania na narodziny Chrystusa, czas adwentu jest czasem kolęd, czyli pieśni bożonarodzeniowych  i pastorałek, pieśni udramatyzowanej kolędy, wykonywanych setki lat temu przez wędrownych muzyków i żaków. W Bełchatowie łatwo posłuchać jednych i drugich dzięki cenionemu przez Prezydent Mariolę Czechowską chórowi ,,Pasjonata’’. Jak informowaliśmy, chór  otrzymał nagrodę Pani Prezydent za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Prawie stuosobowy chór międzypokoleniowy jest w czasie świąteczno – noworocznym ozdobą wielu uroczystości i koncertów w Bełchatowie. W ostatnich latach to już są przedstawienia teatralne, w których ważną rolę odgrywają kolędy i pastorałki – te tradycyjne, nawet dwustuletnie i skomponowane współcześnie na ten rok. Kilka lat temu chór wybrał się w podróż świąteczną. Niestety pociąg, którym mieli jechać utknął na stacji z powodu awarii. Nie działały telefony, nie było też prądu. Na stacji kolejowej było wiele osób, które tego dnia jechały do swych bliskich na święta. W takiej sytuacji dyrygentka chóru postanowiła wraz z chórem i podróżnymi stworzyć ogromne, świąteczne przedstawienie na stacji kolejowej. Podróżni wyciągali z walizek pyszne jedzenie, dzielili się opłatkiem. Uświadomili sobie znaczenie wigilii.

Autorka  tegorocznego scenariusza ,,Świątecznych opowieści’’ Agnieszka Bielska, główna instruktor ds. animacji i imprez napisała o znaczeniu wigilii poprzez historie różnych osób. 17 grudnia wszyscy, którzy odwiedzili jarmark świąteczny mogli obejrzeć występ chóru ,,Pasjonata’’ ilustrujący kolędami i pastorałkami cudowne historie kilkunastu osób. Na scenie pojawili się: grana przez Agnieszkę Władziewicz dziewczyna, która mówiła że święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły. To krótki moment  w naszym życiu, w którym nagle się zatrzymujemy. Nieważna jest praca zawodowa, kariera, sukcesy czy pieniądze, ale to czy mamy w tym roku z kim się podzielić opłatkiem. Kobieta grana przez Alinę Siódmak  opowiadała, że miała wszystko: piękny dom, karierę, pozycję społeczną. Dbała, by jej córka miała najlepszego smatfona, markowe ubrania, by wyjeżdżała za granicę. Gdy kobieta przeszła na emeryturę zrozumiała, że to rodzina jest ważna a najważniejszy uśmiech jej wnusi. Mężczyzna grany przez Sylwestra Hałaszkiewicza powiedział, że uwielbia święta Bożego Narodzenia, zapach pierników, smażonego karpia i pierogi, ale tylko te od  mamy Krysi…  Dobrze, że żona tego nie słyszy…

Dziewczyna grana przez Zuzię Bielską miała problemy spowodowane zachowaniem koleżanki. Powiedziała, że woli zrobić zakupy świąteczne niż śledzić co , kto i kiedy wrzucił na facebooka. Co się z nami stało? Nie potrafimy już ze sobą normalnie spędzać czasu, nie potrafimy ze sobą rozmawiać, cały czas towarzyszy nam telefon. Od lajków uzależniony jest nasz nastrój. Budzimy się - telefon, jemy obiad – telefon. Zasypiamy oczywiście z telefonem. Wydaje nam się, że mamy tysiąc znajomych w mediach społecznościowych a jak chcemy z kimś po prostu porozmawiać, to nie ma nikogo….   

Święta Bożego Narodzenia to na pewno czas niezwykły. Krótki moment  w naszym życiu, w którym nagle się zatrzymujemy. Nieważna jest praca zawodowa, kariera, sukcesy czy pieniądze, ale to, czy mamy z kim się podzielić opłatkiem. Nagle wtedy uświadamiamy sobie  jak bardzo potrzebujemy być  blisko z drugim człowiekiem mówiła ze sceny PGE Giganty Mocy Agnieszka Władziewicz. 

Śpiewające dzieci zachowywały się tak, jak w czasie wigilii. Rozmawiały pod choinką o tym, że trzymając przez cały czas telefon w ręku tracą przyjaciół.  Cieszmy się więc bliskością drugiego człowieka i sprawmy, by radość płynąca z Bożego Narodzenia trwała w nas nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok. Będzie jak u Charlesa Dickensa w ,,Opowieści wigilijnej’’. Chciwy i bardzo samotny Ebenezer Scrooge stał się człowiekiem.

17 grudnia świąteczne życzenia złożyła wszystkim uczestniczącym w wydarzeniu Prezydent Miasta Bełchatowa - Mariola Czechowska oraz Wicemarszałek Województwa Łódzkiego - Zbigniew Ziemba.  

                                                                                        Anna Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów