Na fotografii jak w życiu
To już ostatnia w tym roku wystawa Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego, które wespół z Miejskim Centrum Kultury zorganizowało 18 listopada wernisaż. Tytuł: „XV Międzynarodowa Wystawa Fotografii Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego”. Jak zwykle można ją oglądać w Galerii „Na piętrze” do 15 stycznia 2023.
Jest to wystawa przeglądowa, a więc coroczny przegląd fotografii, podsumowanie rocznej pracy członków BTF. 60 prac zostało wykonanych przez 18 autorów. Są to: Petr Vlasak z Pragi, Andrzej Juchniewicz, Eva Stanowska z Miasta Partnerskiego Pardubice, która była gościem specjalnym wernisażu oraz: Paweł Woszczyk, Longina Rychlewska, Sławomir Owczarek, Zbigniew Ptaszek, Mikołaj Sękowski, Jerzy Kurek, Robert Król, Sylwia Mączka, Agnieszka Cecot, Elżbieta Drewniak, Robert Komora, Katarzyna Pawelec, Agnieszka Kępińska, Katarzyna Źródelna.
Na ścianach Galerii ,,Na piętrze’’ można oglądać portrety. Piękną, młodą kobietę wyróżnia fantazyjny kapelusz. Inne nakrycie damskiej głowy przypomina turecki fez. Jest też zdjęcie wydrukowane na grubej tkaninie. Dotykamy tajemnicy kosmosu oglądając zdjęcie zrobione z drona. Na wyciągnięcie ręki mamy pole kukurydzy z tajemniczymi śladami kosmitów (?) jak u Ericha von Dänikena. Są martwe natury: jabłka nietknięte środkami owadobójczymi, które same spadły z drzewa, cukinia, gruszka, dynia. Piękny erotyk Elżbiety Drewniak ,,Okryję cię płaszczem miłości bez granic, bez dna’’ tłumaczy intencje autorki. ,,Barwy tańca’’ to tytuł cyklu fotogramów zrobionych tancerzom. Barwy tańca są czerwone i zielone. Są też szarości i czerń. Bohaterami zdjęć Roberta Króla są siatkarze PGE Skry. Zostały wykonane w ruchu, na długim czasie. Jeden z nich przesunął się. To ten sam zawodnik, który zrobił krok do przodu. Agnieszka Cecot, jak sama podkreśla, bełchatowski fotograf, bardzo lubi robić zdjęcia rodzinom. Są na nich uwiecznione dzieci na wszystkich etapach życia, począwszy od sesji brzuszkowych przez noworodkowe, beztroskie dzieciństwo aż do dorosłości. Te zdjęcia były wykorzystywane przez magazyny dla dzieci, katalogi, kalendarze oraz bełchatowskie samorządy. Prace Agnieszki Cetot były prezentowane na kilku wystawach, m.in. ,,Kobieta kobietom, o kobietach’’, ,,Matka i córka’’, ,,Poznaj mojego tatę’’. Agnieszka Cecot nie jest członkiem BTF.
Prace pani Agnieszki były też prezentowane na wystawach BTF. Na fotografii jak w życiu. Liczy się tylko to, co ci się udało – napisała pani fotograf. Zachwyca zdjęcie przedstawiające kobietę w czarnej, wieczorowej sukni. Widać tylko twarz i ramiona. Resztę pokrywa czerń. Robert Komora sfotografował piękne kobiety – Julię, Magdalenę, Martę. Na tle starych lokomotyw, w skansenie w Karsznicach fotografował tą samą, piękną dziewczynę. Alicja Przydryga nie pierwszy raz występuje w roli fotografa. Starsza instruktor plastyk w Miejskim Centrum Kultury tym razem sfotografowała skały. Oglądając jej prace trzeba się powstrzymywać od ich dotykania. Wydaje się, że są trójwymiarowe. Ulice czeskich miast sfotografowała Eva Stanowska. Jerzy Kurek - lapidarium zrobione z fragmentów macew. Są też ruiny zamku oraz ptaki, które są elementami ciągu wodnego – sierpówka, grubodziób zwyczajny, kowalik zwyczajny, kopciuszek zwyczajny, dzwoniec zwyczajny, kaczuszka mandarynka nazwana tak z powodu pomarańczowych piórek. Upolowane aparatem fotograficznym takie zwyczajne jednak nie są. Trudno je zobaczyć w ich naturalnym środowisku. Trudno uwierzyć, że są nimi warszawskie ogrody. Paweł Woszczyk uwiecznił ptaki na zdjęciach jeziorek wilanowskiego i powsińskiego. To elementy dawnego ciągu wodnego, starorzecza, bogate w siedliska ptaków wodnych. Longina Rychlewska mówi, że czasami fotografuje dalej a czasami blisko domu, gdzie też są cuda natury. Właśnie rusałka jest bywalcem jej ogrodu. Pająk krzyżak mieszka w lesie przy kompleksie stawów na Smugach.
Prezes Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego Andrzej Juchniewicz podkreśla, że te zdjęcia nigdy nie były prezentowane na wystawach. To nowe prace członków BTF, niezrzeszonych oraz ich zagranicznych przyjaciół, autorów ciekawych zdjęć. Tak będzie co roku. – Cały czas szukamy dla nich propozycji. Na konkursy i happeningi zapraszamy i będziemy zapraszać także ludzi spoza BTF. Na każdej wystawie przeglądowej są zdjęcia o różnej tematyce. Wtedy jest ciekawa. Nie wymuszamy portretów czy architektury. Dlatego każdy, kto przyjdzie na wystawę, znajdzie coś ciekawego dla siebie - dodaje prezes BTF.
Anna Staniaszek