Dusza i serce Bełchatowa
18 listopada w czasie Inauguracji Roku Kulturalnego prezydent Mariola Czechowska wręczyła nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury. To wyraz uznania dla osiągnięć artystycznych i działalności kulturalnej laureatów a także forma podziękowania za ich wkład w popularyzowanie historii regionu i upowszechnianie kultury literackiej, czytelniczej oraz muzycznej. Uroczystość odbyła się w sali koncertowej Muzeum Regionalnego.
- To ogromny zaszczyt móc uhonorować państwa za osiągnięcia artystyczne, kulturalne, za propagowanie idei patriotyzmu, tradycji historycznych. Dziękuję za wasze wspaniałe pomysły, realizowane inicjatywy, udział w uroczystościach patriotycznych oraz imprezach kulturalnych organizowanych w mieście. Dziękuję także za wielkie wsparcie, jakiego udzielacie miastu przy organizacji wszelkich imprez. Za to, że zawsze możemy na was liczyć. Szanowni państwo, wasza działalność to budowanie tożsamości i tradycji Bełchatowa. Dla mnie jesteście duszą i sercem tego miasta. Z serca pięknie dziękuję - tak prezydent Mariola Czechowska gratulowała tegorocznym laureatom.
W tym roku nagrody Prezydenta Bełchatowa otrzymało dziewięć osób oraz dwie organizacje, które prężnie działają na rzecz bełchatowskiej kultury. Najwięcej nagród – pięć na dziewięć przyznanych, otrzymali pracownicy i współpracownicy Miejskiego Centrum Kultury.
Najpierw nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych otrzymał 40-osobowy chór UTW Pasjonata pod batutą Elżbiety Wesołowskiej. Nagrodę specjalną przyznano za całokształt działalności artystycznej. Zostanie przeznaczona na zakup pianina i strojów. UTW Pasjonata działa przy Miejskim Centrum Kultury. To wizytówka artystyczna Bełchatowa. Przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku formacja ta działa od 11 lat. Od samego początku jej dyrygentem jest Elżbieta Wesołowska. Pasjonata pokazuje, że jest najlepszym środkiem odmładzającym, terapeutycznym i edukacyjnym. Charyzma śpiewających studentów, ich zapał i energia powodują, że największe sale zapełniają się widzami a oni są otwarci, serdeczni i pogodni, chętni do współpracy. Tak zrodziła się idea międzypokoleniowego śpiewania. Powstają więc spektakle muzyczne, w których uczestniczą przedszkolaki i uczniowie, osoby dorosłe oraz seniorzy. Są tak harmonijne, jak wielopokoleniowy dom, gdzie doświadczenie idzie za pan brat z młodzieńczą brawurą i wzajemną troską o siebie. To unikat przynajmniej na skalę regionalną. ,,Rozmowy o wolności’’, ,,Kolory miłości’’ bajkowa i filmowa ,,Podróż muzyczna’’, ,,Co nam w duszy gra’’, ,,Dla ciebie mamo’’ to tytuły spektakli muzycznych, które bełchatowianie mieli okazję oglądać. A kolędowanie z MCK doczekało się już pięciu edycji.
Nagrodę za organizację wydarzeń kulturalnych oraz opiekę nad zespołami plastycznymi działającymi przy Miejskim Centrum Kultury otrzymała Małgorzata Kucharska. Z kolei Jacek Olejnik wyróżniony został za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury filmowej oraz edukacji medialnej, uczestnictwo w opracowaniu projektów marketingowych, działań promocyjnych, reklamowych i informacyjnych dotyczących działalności kina Kultura przy MCK. Prezydent Mariola Czechowska wyróżniła również opiekuna Grupy Teatralnej BAT Katarzynę
Pawłowską za jej pracę przy organizacji wydarzeń kulturalnych oraz popularyzację teatru. Od kilku już lat to Katarzyna Pawłowska jest tu reżyserem, scenarzystą oraz jego dobrym duchem.- Kocham teatr, kocham młodzież, i myślę, że z wzajemnością – mówiła na gali. Bełchatowski Amatorski Teatr osiągnął status kultowego. I to nie tylko dzięki długiej, bo sięgającej nawet początku lat 80. historii. Dociera do wszystkich grup społecznych i wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla wielu mieszkańców Bełchatowa i okolic Jesienne Spotkania Teatralne z BAT-em są jedynym kontaktem ze sztuką teatralną – szczególnie w długie, listopadowe wieczory. - Dlatego cieszy mnie ta nagroda bardzo i motywuje do dalszej aktywności i pracy. Myślę, że widzowie, bełchatowianie, będą mogli nas obserwować w wielu różnych projektach - tak o wyróżnieniu przez prezydenta Bełchatowa mówiła Katarzyna Pawłowska. Pracuje ona w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza. Działa ta teatralnie. W 2015 r. zagościli z zespołem w Miejskim Centrum Kultury jako grupa BAT – PKP. Warto dodać, że na gali pani reżyser towarzyszyli jej uczniowie, aktorzy teatru BAT. Jak rozszyfrowali skrót BAT –PKP? Teatr Pani Kasi Pawłowskiej.
Wśród laureatów znalazł się także Arkadiusz Kruk, który otrzymał gratyfikację za całokształt pracy w dziedzinie popularyzacji muzyki klasycznej. Wyróżnienie za pracę na rzecz kultury, podnoszenia jej jakości oraz za działania promujące bibliotekę i czytelnictwo powędrowało natomiast do Aleksandry Pytel – Gaj. W tym roku nagrodzona została również Katarzyna Ławniczak, która w sposób szczególny angażuje się w promocję biblioteki i jej wizerunku, upowszechnianie czytelnictwa oraz tworzenie bibliografii regionalnej. Nagrodę za całokształt pracy w dziedzinie popularyzacji muzyki klasycznej prezydent Bełchatowa przyznała zaś Arkadiuszowi Załęcznemu, założycielowi zespołu Sounding Strings. Od marca 2019 r. zespół zaczął działać przy Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie. W jego składzie są instrumenty strunowe, perkusyjne oraz dęte i klawiszowe. Nazwa Sounding Strings oznacza brzmiące struny. Zamysłem założyciela zespołu było bowiem wykorzystanie brzmienia różnego rodzaju instrumentów strunowych jako fundamentu w jego kompozycjach i aranżacjach. Zespół cały czas dąży do oryginalnego brzmienia, wykonuje różne gatunki muzyczne, aby trafić do jak najszerszej grupy odbiorców. W jego repertuarze jest muzyka filmowa, jazzowa, rozrywkowa, folkowa, poważna oraz kompozycje własne.
O tym, jak ważne dla budowania lokalnej tożsamości jest upowszechnianie i popularyzacja historii miasta i regionu, świadczy fakt przyznania nagród prezydenckich Cezaremu Bukowcowi i Józefowi Wodzińskiemu, który reaktywował Związek Strzelecki w Bełchatowie oraz napisał m.in. książkę o żołnierzach wyklętych. - Nagroda Prezydenta Miasta Bełchatowa to ogromne wyróżnienie. To także olbrzymia motywacja oraz zachęta do dalszej pracy nad kolejnymi projektami i celami, jakie sobie stale wyznaczam - podkreślał nagrodzony Cezary Bukowiec.
Doceniona została również działalność Hufca ZHP Reduta z siedzibą w Bełchatowie oraz wkład druhen i druhów w popularyzację historii i kultury miasta. - Naszą misją jest przede wszystkim wychowanie młodego człowieka. Mamy w Hufcu prawie 450 osób, które w zastępach, drużynach i szczepach prowadzą wszechstronną działalność - od festiwali i gier w terenie, aż po wyjazdy zagraniczne. Ta nagroda jest dla nas bardzo ważna. Staramy się być mocną częścią tkanki Bełchatowa i to wyróżnienie pokazuje, że miasto docenia te nasze starania oraz że ci młodzi ludzie, którzy wykonują wspaniale swoją pracę, są dobrze widoczni w przestrzeni miejskiej - mówił po odebraniu nagrody hm. Dobromir Gierańczyk, komendant Hufca Reduta.
Na koniec uroczystego wręczenia nagród był występ nagrodzonego chóru UTW Pasjonata. Zaśpiewali ,,Tango milonga’’, ,,Za każdy uśmiech twój’’, ,,Cykady na Cykladach’’. Była też niegdyś bardzo popularna piosenka o sąsiedzie, którą śpiewała Irena Santor.
Chór ,,Pasjonata’’ pod batutą Elżbiety Wesołowskiej, Katarzyna Pawłowska, Małgorzata Kucharska, Jacek Olejnik, Arkadiusz Załęczny. To pracownicy i współpracownicy PGE MCK. Ich sukces jest naszym sukcesem. Oby tak dalej!
Anna Staniaszek