Duma Bełchatowa
14 października studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli nowy rok akademicki 2022/2023. O tym, jak ważny jest UTW dla władz miasta i powiatu świadczyli znamienici goście, którzy przyjęli zaproszenie. W pierwszym rzędzie sali teatralno – widowiskowej zasiedli: prezydent Mariola Czechowska, wicemarszałek Zbigniew Ziemba, starosta Dorota Pędziwiatr oraz wiceprezydent Łukasza Politański. Uroczystość poprowadził dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Jakub Kołodziejczyk. – Nie ma wątpliwości, że idea uniwersytetów trzeciego wieku jest ze wszech miar wyjątkowa. Zaangażowanych w nią jest wielu, także młodych ludzi. Wykonanie studenckiego hymnu świadczy zaś o wysokim poziomie zajęć UTW, również tych artystycznych – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ziemba. - Mimo upływającego czasu słuchacze UTW są nadal głodni wiedzy. Jesień życia to złoty okres każdego człowieka. Rozwoju pasji życiowych, poszukiwań wartości intelektualnych jak i artystycznych – dodał marszałek. Prezydent Mariola Czechowska podkreśliła, że to już 17.- inauguracja UTW w Bełchatowie. – Wybraliście państwo piękny dzień. Dzień edukacji to dzień ludzi z wielką pasją. Takimi ludźmi jesteście – mówiła pani prezydent. – Życzę na nadchodzący czas realizacji wszystkich planów. Jesteście instytucją, z której jestem bardzo dumna – dodała.
Przedstawione przez Agnieszkę Bielską, koordynatora uniwersytetu dane są imponujące. 63 nowych studentów, 307 łącznie, ze wszystkich lat. Pani koordynator podkreśliła, że nowy rok akademicki 2022/2023 oznacza powrót do sprawdzonych działań. Bardzo ważne są relacje nauki ze sztuką, ale przede wszystkim – relacje z drugim człowiekiem. - Będziemy więc wspólnie tworzyć przestrzeń akademicko – kulturową opartą na dialogu, wyzwaniach artystycznych oraz szeroko pojętym rozwoju – mówiła Agnieszka Bielska. - Za nami 16 lat działalności, które uzmysławiają, jaką drogę przeszedł nasz uniwersytet - dodała. Bolesław Herudziński jako przedstawiciel bełchatowskiego UTW uczestniczył w VII Obywatelskim Parlamencie Seniorów. UTW współpracuje z Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi oraz jest członkiem ogólnopolskiej fundacji uniwersytetów trzeciego wieku. - To dla nas wielkie wyróżnienie podkreśliła koordynator UTW. Patronat Społecznej Akademii Nauk w Bełchatowie oraz przyjaźń z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach pozwala kreować przestrzeń edukacyjną. UTW nie tylko jest miejscem, gdzie się zapewnia kształcenie ustawiczne ale przestrzeń do kreowania lepszej i bardziej aktywnej jakości życia na emeryturze. To platforma wielkiej integracji społecznej – mówiła Agnieszka Bielska. MCK jest siedzibą UTW od stycznia 2012 roku. Stało się dla słuchaczy drugim domem. - Poza zajęciami zapraszamy brać studencką na wydarzenia kulturalne i społeczne. W ramach oferty programowej proponujemy 17 rodzajów zajęć z informatyki, nauki języków obcych, warsztatów rozwoju osobistego, arteterapii z elementami psychologii. Dla słuchaczy ważna jest troska o sprawność fizyczną. Dla nich są wyjścia na basen, gimnastyka korekcyjna, pilates. Jest też pracownia turystyczna, taneczna, fotograficzna. To doskonałe formy samorealizacji i rozkwitu. Studenci biorą udział w wykładach o różnorakiej tematyce. Powstał też filmowy klub seniora, który się spotyka w każdą trzecią środę miesiąca. Działa też koło miłośników książek ,,Poczytaj, porozmawiaj’’ . Jest to możliwe dzięki otwartości zaprzyjaźnionych placówek kultury – Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Regionalnemu. O dobre smaki dba grupa kulinarna.
Wizytówką artystyczną uniwersytetu jest przede wszystkim chór ,,Pasjonata’’. Bierze udział w licznych inicjatywach w mieście i w powiecie – wyliczała A.Bielska. W bełchatowskim UTW narodził się międzypokoleniowy projekt wspólnego śpiewania. Na deskach sceny teatralno – widowiskowej prawie stuosobowy chór prezentuje polską piosenkę. – Inicjatywa muzyczna, z której jesteśmy bardzo dumni jest jedyną w regionie. Agnieszka Bielską wyraziła nadzieję, że dzięki przygotowanej ofercie, studenci UTW będą rozwijać swoje pasje i odkrywać nieznane do tej pory obszary z różnych dziedzin życia.
Następnie prezydent Mariola Czechowska oraz marszałek Zbigniew Ziemba wręczyli słuchaczom I roku legitymacje. A potem chór Pasjonata zaśpiewał pod batutą Elżbiety Wesołowskiej piękne, polskie piosenki z różnych lat. ,,Ze świata czterech stron’’, ,,Powrócisz tu’’, ,,Tango milonga’’, ,,Za każdy uśmiech twój’’.
Anna Staniaszek