Siła jest kobietą
2 października w dolnym foyer MCK PGE Giganty Mocy odbył się wernisaż wystawy projektu fotograficznego Magdy Rdest – Nowak #Zobaczwięcej. Honorowy patronat nad projektem objęła prezydent Mariola Czechowska. Składała się na niego m.in. sesja zdjęciowa. Wzięło w niej udział 365 chorych na raka kobiet w białych koszulach. W 12 miastach w Polsce zebrano po 30 pań. W ten sposób powstał unikatowy kalendarz, który jest cegiełką charytatywną. Kupując go wspieramy leczenie bełchatowianki, pani Kasi Kubiak. Każde miasto wybiera bowiem jedną mieszkankę, której pomoc jest najbardziej potrzebna.
12 miast – 12 miesięcy. Projekt powstał dwa lata temu. Zablokowała go jednak pandemia. Odzew był wielki, bo wielka była potrzeba. Prowadząca projekt #Zobaczwięcej, chora onkologicznie Urszula Smolarz opowiedziała, jak Bełchatów został jednym z dwunastu miast wspierających. Projekt zaprezentowano w październiku, Miesiącu Świadomości Raka Piersi, miesiącu różowej wstążki, która jest tego symbolem. Bełchatów jest pierwszym miastem w Polsce, w którym została zorganizowana tak duża wystawa fotograficzna. Warto dodać, że działa tu prężnie koło amazonek. Ludzie nauczyli się mówić o swych chorobach, przestali je traktować jako coś wstydliwego. Robią to także osoby publiczne. Pierwsza o swej chorobie opowiedziała Barbara Bush, małżonka i matka prezydentów Stanów Zjednoczonych. – Najpierw trzeba się zmierzyć z diagnozą. Ja to robiłam przez pół roku – dodała Urszula Smolarz. Teraz osoby chore onkologicznie, mogą na nią liczyć. Na szczęście jest wiele osób, także w Bełchatowie, które wspierają chore swym doświadczeniem. W niedzielne południe przyszli do MCK PGE Giganty Mocy.
- Mówi się, że siła jest kobietą – powiedziała w trakcie otwarcia wystawy Paulina Broncel, wicedyrektor Miejskiego Centrum Kultury do licznie zgromadzonych. – Wszystkim paniom życzę jeszcze więcej siły, determinacji i wytrwałości. Ogromne podziękowania składam na ręce pani Urszuli Smolarz i wszystkich pań, które biorą udział w projekcie – dodała pani dyrektor.
Akcję wspierają też sponsorzy. Opowiada ona o tolerancji, sile i emocjach. O patrzeniu szerzej oraz dostrzeżeniu człowieka w człowieku. O równości, wrażliwości, miłości i radości życia i o byciu szczęśliwą pomimo choroby.
To projekt przede wszystkim o szacunku do drugiego człowieka. O dawaniu, rozumieniu, widzeniu, a nie tylko patrzeniu. Nie zawsze jest tak, jak myślisz… zobacz więcej.
Wystawa potrwa do 30 października.
A.Staniaszek