MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Jesienne makarony

7 października w Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych MCK przy Placu Wolności  odbyły się kolejne warsztaty kulinarne. Tym razem ich bohaterem był makaron, a właściwie ,,Jesienne makarony’’.  Jesień obfituje bowiem w warzywa doskonale nadające się do makaronu z pastą. Warsztaty poprowadził  Kamil Kolanek,  właściciel oraz szef  kuchni restauracji „Makaron i Kawa”. Prowadzone w zrewitalizowanej Kamienicy Tkaczy warsztaty kulinarne stały się sławne. Dwie godziny po uruchomieniu zapisów miejsc już nie było.

 

Kamil Kolanek cały czas pogłębia swoją wiedzę. Stawia na świeże produkty, które są dostępne w dużych marketach. Pan Kamil na przystawkę zaproponował sałatkę makaronową. Składała się na nią pokrojona, pieczona dynia. Długość pieczenia uzależniona jest od potrzeb. Dynię na sałatkę pieczemy krócej,  na zupę- krem przez godzinę. Zawsze pieczemy razem ze skórą, ale bez pestek.. Sałatkę mieszamy z rukolą, suszonymi, pokrojonymi pomidorami, kruszonym twarogiem i pesto pistacjowym.     

 

Coraz częściej zupy są u nas zastępowane kremami z warzyw. Taką propozycję też złożył prowadzący warsztaty kulinarne: krem z pieczonej dyni. Po upieczeniu oraz zblendowaniu dyni i marchwi  dodaje się mleko kokosowe, sos sojowy, kolendrę, imbir oraz ciecierzycę ugotowaną (albo z puszki) i podsmażoną na maśle razem z kluseczkami gnocchi.  

W menu przygotowanym przez szefa kuchni ,,Makaronu i kawy’’ było też podstawowe danie z makaronu, czyli spaghetti z wędzonym boczkiem. Należało pokroić boczek w kostkę, wytopić z niego tłuszcz a  grzyby i cebulkę podsmażyć na maśle, dodając sól i pieprz. Zetrzeć ser, dodać 4 żółtka i ciepły tłuszcz wszystko szybko mieszając. Podawać z serem i natką pietruszki.  

 

Kamil Kolanek nauczył tych, którzy nie zetknęli się ani z kuchnią włoską, ani z tajską wielu pojęć niefunkcjonujących w kuchni polskiej. Przygotowanie kolejnego makaronu - pappardelli zabiera sporo czasu ze względu na konfitowanie - bardzo starą, francuską  metodę konserwowania żywności, zwłaszcza mięsa, przez długotrwałą obróbkę termiczną w głębokim tłuszczu. Konfitowanie uda z kaczki, ważnego dodatku do pappardelli,  polega na trzygodzinnym gotowaniu, na bardzo wolnym ogniu, tego mięsa w smalcu z kaczki.  Efekt? Mięso rozpływa się w ustach. Szarpie się je na mniejsze kawałki, dodaje upieczoną dynię wraz z żurawiną i rozmarynem. Należy też dodać starty ser Grana padano, czyli włoski ser długo dojrzewający. Ma ostry, charakterystyczny smak. Wszystkie składniki trzeba połączyć – i gotowe.

 

Z kolei gnocchi to włoskie kluseczki przypominające polskie kopytka. Istnieje wiele regionalnych wersji tej potrawy, m.in. z ziemniaków, warzywnego purée, sera, mąki gryczanej. Można też po prostu je kupić w każdym dużym markecie. Kamil Kolanek zaskarbił sobie wdzięczność uczestników warsztatów, ponieważ w jego propozycjach były grzyby. W ciągu ostatnich dni był taki wysyp, że wiele pań domu nie wiedziało, gdzie przechować takie ilości. Grzybobranie to przecież narodowy, polski sport. Ja polecam, by pokrojone grzyby dwa razy zagotować, za każdym razem wylewając gotującą się wodę. Trzeci raz gotujemy grzyby w posolonej wodzie przez pół godziny i odcedzamy. Następnie pokrojoną w paski polędwiczkę wieprzową należy krótko obsmażyć. Na sos składają się oprócz ugotowanych wcześniej grzybów obsmażona cebulka i śmietanka do sosów. Do dania pasuje sałatka z pieczonych batatów, z których robimy frytki. Bataty do rodzaj ziemniaka. Frytki z nich robi się bardzo szybko. Ja usmażyłam je na oleju rzepakowym. Są kruche, mają słodki smak. Do tego mieszanka sałat a do ozdoby świeże figi i granat. 

Uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy ich ukończenia. Wręczyła je wicedyrektor  MCK Paulina Broncel.  

                                                                                                  Anna Staniaszek

 

 

Organizator

Miasto Bełchatów