MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Wszystkie barwy jesieni

17 września odbył się pokaz florystyczny i wernisaż wystawy zbiorowej ,,Jesień’’. Pokaz w

wykonaniu florysty Mariusza Gosławskiego można było obejrzeć w dolnym foyer MCK PGE Giganty Mocy wraz ze wszystkimi pracami tylko do 20 września. Dlaczego tak krótko? Bo życie kwiatów jest krótkie. Pokaz florystyczny i wystawa pokazane zostały w ramach Dnia Otwartego Miejskiego Centrum Kultury.

To druga, po ,,Wiośnie’’ wystawa florystów i pasjonatów florystyki. Jesień jest bardzo interesująca oraz inspirująca dla artystów, bo to czas przejścia. Jest piękna i kolorowa, bogata w materiał i inspirująca do twórczej pracy. Wystawę otworzył dyrektor MCK Jakub Kołodziejczyk.

Wśród prezentowanych prac były bukiety, wianki, wieńce, kosze. Kompozycje nie tylko z kwiatów, traw i ziół, lecz także z warzyw i owoców.  Artysty według przyjętych przez grupę zasad nic nie może ograniczać.  Uczestnikami wystawy byli: Mariusz Gosławski, Agnieszka Gonicka, Zofia Janiczek, Justyna Kacprzak, Sylwia Krakowiak, Beata Krynke, Anna Maćkowiak, Magdalena Markiewicz, Dorota Słowińska, Joanna Świercz, Marzena Polak, Marianna Gleń.  Mariusz Gosławski w ramach prezentacji wykonał wieniec. Pokazał w nim całą paletę barw jesieni, wszystkie jej kolory, począwszy od cudownej żółci.

Na wystawie swoje prace pokazali tutejsi miłośnicy kwiatów,  pełni pasji do florystyki. Piękne układanie kwiatów wymaga  ogromnej wiedzy na ten temat. No i trzeba być artystą. Wolnym człowiekiem, którego nic i nikt nie ogranicza. Florystyka to nie pożyteczne bukieciarstwo. Floryści to także miłośnicy rzymskiej bogini kwiatów Flory z odrobiną wyobraźni i zmysłu artystycznego, dla których każda roślina jest cudem natury. Swoje dzieła do niedawna robili dla siebie, a teraz chcą się nimi pochwalić przed szerszą publicznością.

Mariusz Gosławski, opiekun grupy prowadzi zajęcia w szkole oraz warsztaty. To człowiek – orkiestra, znany bełchatowski plastyk. W trakcie pokazu krok po kroku zaprezentował, jak to się robi używając dostępnych materiałów. Poza tym maluje obrazy, szydełkuje, czasem „zbiera na statek kosmiczny”. Poznał języki starożytne: grekę, łacinę i hebrajski. Pasjonują go psychologia i parapsychologia, karty Tarota, medytacja, śpiew cerkiewny, muzyka filmowa, poważna,  architektura sakralna, medycyna niekonwencjonalna. Zafascynowany kulturą i sztuką Japonii. Znawca religii, kultów i sekt. W 2000 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli na wydziale wystawiennictwo. Kilka lat później o mały włos nie został księdzem. W 2007 r. w krakowskiej Papieskiej Akademii Teologicznej uzyskał tytuł magistra teologii moralnej, broniąc pracy: „Ruchy  kościelne jako odpowiedź duszpasterska na działalność sekt. Perspektywa teologiczno-moralna.”

Gosławski jest wszechstronnym artystą. Zajmuje się różnorodną twórczością: malarstwem sztalugowym i ściennym, grafiką, fotografią, rzemiosłem artystycznym – tworzy serwety i tkaninę artystyczną. Pisze ikony i wiersze. Każda kolejna wystawa jego prac jest więc zaskoczeniem dla widza. Czekamy na następne.

Anna Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów