Kultura jest dobra na wszystko
Popołudnie 17 września należało do Miejskiego Centrum Kultury. Wtedy bowiem odbył się Dzień Otwarty MCK. W czasie Dnia Otwartego można się było zapoznać z nową ofertą MCK na rozpoczynający się sezon kulturalny 2022/2023, a także zapisać na zajęcia artystyczne i zasięgnąć informacji u prowadzących je instruktorów. Bełchatowianie mogli też zwiedzić pracownie. Oprócz tego były dodatkowe atrakcje i wydarzenia towarzyszące. Sponsorem wydarzenia był Zakład Wodociągów i Kanalizacji "WOD.-KAN." Sp. z o. o. w Bełchatowie.
W Dniu Otwartym setka osób skorzystała z bezpłatnego zwiedzania ekspozycji w PGE Gigantach Mocy. W Kinie Kultura czekało zaproszenie na nieodpłatny seans filmu familijnego „Chłopiec zza szyby”. Jego bohater Pino, cierpiał na hemofilię. Całe dzieciństwo musiał na siebie uważać. Zabawom rówieśników najczęściej przyglądał się z okna swojego pokoju. Został nazwany ,,chłopcem zza szyby''. To była piękna nauka empatii.
Jak co roku bezpłatnie można było zwiedzić ekspozycję MCK PGE Giganty Mocy z audioprzewodnikiem i wziąć udział w kreatywnych warsztatach „Fizyka dla smyka”. Okazało się że fizyka jest fascynująca! Taką ocenę przedstawiły biorące udział w warsztatach dzieci. Przy wsparciu edukatorów można było sprawdzić, jak czysta jest woda, jak wygląda jej obieg w przyrodzie, poznać proces powstawania barw pochodnych, poeksperymentować z maszyną elektrostatyczną i magnesami sztabkowymi, przekonać się jak działa równia oraz pole magnetyczne. Na najmłodszych czekała zabawa z elementami sensoplastyki przy użyciu hydrożelowych kulek.
Animatorki z współpracującej z MCK Fundacji Rozwoju Nitka przeprowadziły ciekawe warsztaty z robotyki, zaś Aleksandra Lont malowała na buziach prawdziwe arcydzieła. Dzieci zaglądały też na stoisko z szachami, gdzie uczyły się grać w tę królewską grę.
W ramach dodatkowych atrakcji można było także zwiedzić wystawę florystyczną „Jesień” i w ten sposób poznać wszystkie barwy jesieni.
Wydarzeniu towarzyszył Piknik Rodzinny pod nazwą „Każdy rower jest dobry” zorganizowany przez Energetyczny Klub Sportowy Skra Bełchatów. W południe na bełchatowskim Placu Narutowicza pojawiali się rowerzyści. Dla pierwszego tysiąca uczestników rowerowej przejażdżki nie zabrakło bezpłatnych, okolicznościowych koszulek z logiem i hasłem imprezy. W wydarzeniu aktywnie wzięła udział Skra Bełchatów i Akademia GKS Bełchatów, które przygotowały sportowe strefy. W plenerowym miasteczku, zorganizowanym przez bełchatowską policję i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego można było wyrobić kartę rowerową, a najmłodsi mogli zajrzeć do wnętrza wozu strażackiego.
Głównym punktem pikniku była rowerowa parada, do udziału w której PGE GiEK zaprosiła wszystkich mieszkańców bez względu na wiek i kondycję fizyczną. O godzinie 15. rowerowy peleton w spokojnym tempie wyruszył w kilkunastokilometrową trasę ulicami Bełchatowa i okolicznych miejscowości. Wielki aplauz uczestników pikniku wzbudził Karol Okrasa, który zaprezentował swoje kulinarne umiejętności i częstował przygotowanym na wielkiej patelni energetycznym posiłkiem.
Na Placu Narutowicza były liczne atrakcje dla rodzin. A za sceną plenerową MCK PGE Giganty Mocy zaparkowały food trucki, gdzie serwowano pyszne i różnorodne dania z różnych regionów świata.
Warto dodać, że dla tych, którzy nie brali udziału w Dniu Otwartym, nie wszystko jest stracone. Są jeszcze wolne miejsca na zajęciach prowadzonych w MCK. Na zajęciach tanecznych, balet dla dzieci 7-8 letnich pozostało 5 miejsc, hip-hop dla dzieci od 7 lat – tam są jeszcze 4 miejsca, hip –hop dla młodzieży od 12 roku życia jest 5 miejsc. Studio tańca ,,Etiuda’’, Grupa Folklorystyczna ,,Rajka’’, chór ,,Promienie Bełchatowa’’, Chór Dziecięcy Cantabile dysponują prawie nieograniczoną ilością miejsc a zespół wokalny ,,A’Vista’’ 3 miejscami. Także pracownia mozaiki dysponuje 3 wolnymi miejscami. 12 wolnych miejsc, bez ograniczeń wiekowych jest na zajęciach recytatorskich. Należy podkreślić, że są to dane na 28 września a sytuacja jest płynna. Cały czas do sekretariatu MCK przychodzą zainteresowani różnorodnymi zajęciami.
Anna Staniaszek