MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Dzieci, które wróciły do siebie

Również 20 czerwca mogliśmy obejrzeć występ grupy teatralnej BAT- Minki. Młodzi aktorzy pokazali kultową „Alicję w krainie czarów” na podstawie powieści Lewisa Carrolla, który pisał pod  tym pseudonimem. Nazywał się Charles Lutwidge’a Dogson. Był nie tylko pisarzem ale i matematykiem. Urodził się w roku 1832, a więc prawie dwieście lat temu. Mimo to Alicja nadal jest ulubioną bohaterką wielu prawdziwych i dorosłych dzieci..

Alicja w poszukiwaniu króliczka, na niedługi czas trafia do zaczarowanego świata. Tak, szuka tego królika, jego krewnych i znajomych. Powiedzonka Alicji weszły jako idiomy do co najmniej kilku języków z angielskim na czele. To przecież konstrukcja językowa, której  nie daje się wyprowadzić ze znaczenia jej poszczególnych części składowych.

W ten sposób powstała bajka filozoficzna,  przeznaczona nie tylko dla dzieci.  Jest w niej opisana partia krokieta u królowej, zwariowany podwieczorek u Szalonego Kapelusznika, rozmowy z Kotem  Dziwakiem i Szarakiem Bez Piątej Klepki.

W cudownym świecie panują dezorientujące i nonsensowne zasady. Jest to świat dorosłych, którzy żyją według pewnych ustalonych reguł i rutyny, odcięci od swoich emocji, nierzadko niemili, nieempatyczni, dokuczliwi. Okazuje się jednak, że ci dorośli to schowane pod maskami, zagubione i doświadczone negatywnie dzieci, które w ciągu życia zatraciły siebie, swoją naturalność, uczuciowość, spontaniczność. Poprzez swoją delikatność, wiarę, naiwność i wrażliwość Alicja pomaga im oczyścić się i „wrócić do siebie”

Powieść Lewisa Carrolla uznawana jest za idealizującą okres dzieciństwa. Z perspektywy dziecka zasady panujące wśród dorosłych mogą być często nonsensowne lub trudne do wytłumaczenia. Jako powieść przełamującą konwencję umoralniających opowieści dla dzieci, mających wpoić im konkretny sposób myślenia, książka ta stała się przełomowa jako ukazująca przygody głównej bohaterki w celu rozrywkowym.

W spektaklu zagrali: Zuzanna Wróbel, Pola Bordowicz, Julia Matysiak, Gabriela Zasada, Maja Frączkowska, Wiktoria Kopańska, Blanka Kopańska, Patrycja Stępień, Amelia Chojnicka, Tatiana Wójcik, Dagmara Cichuta, Magdalena Cypel, Szymon Jankowski, Michał Kolanek, Bartosz Jamroży.
Reżyseria: Dominika Szwed

  1. A.Staniaszek

 

Organizator

Miasto Bełchatów