Uniwersytet Trzeciego Wieku, wizytówka miasta
Upłynął 16. rok akademicki. Zakończył się dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku 24 maja. W sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy przybyło wielu znamienitych gości: prezydent Mariola Czechowska i starosta Dorota Pędziwiatr. Warto przypomnieć że pani starosta była przez kilka lat dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury. Uniwersytet Trzeciego Wieku jest doceniany i bardzo ważny dla władz miasta ale i powiatu. Chór ,,Pasjonata’’ często reprezentuje Bełchatów na różnych uroczystościach, podobnie jak grupa taneczna Super Stars.
- Serdecznie gratuluję ukończenia kolejnego roku w UTW – powiedziała prezydent Mariola Czechowska. - Gratuluję pasji i zaangażowania. Gratuluję talentu i wielu inicjatyw - powiedziała. Pani prezydent widziała koncert ,,Kolory miłości’’, który był zachwycający. - Dziękuję wam za to, że zawsze mogę na was liczyć – mówiła zwracając się do słuchaczy UTW. - Współorganizujemy koncerty i spektakle, imprezy artystyczne. Pani prezydent przywołała m.in. wydarzenia organizowane na 11 listopada, 13 grudnia, koncert charytatywny dla Ukrainy. 28 maja odbędzie się koncert na Dzień Matki. Pani prezydent powiedziała, że sześć tygodni temu dołączyła do grona babć, więc ma nadzieję, że wspólnie z UTW zorganizują koncert na Dzień Babci.
Słuchaczom UTW gratulacje złożyła także pani starosta. Na dużym ekranie goście obejrzeli prezentację z działalności w minionym roku akademickim.
Rok akademicki 2021/2022 był czasem wypełnionym wyzwaniami artystycznymi, naukowymi, ale także poświęcony budowaniu pięknych relacji międzyludzkich. Na uroczystości zakończenia roku akademickiego i wręczaniu dyplomów byli nie tylko słuchacze UTW ale i osoby towarzyszące.
Przypomnę, że uniwersytety trzeciego wieku, placówki dydaktyczne dla osób ,,w wieku poprodukcyjnym’’ działają w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Celem działalności tych uczelni jest aktywizacja ludzi starszych, a także wykorzystanie ich potencjału na rynku pracy; ich wiedzy, umiejętności i doświadczenia życiowego, dla rozwoju gospodarczego i społecznego kraju.
Jednocześnie jest to inicjatywa, która się udała w Bełchatowie w sposób wyjątkowy. Bełchatowski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2005 roku. Od 2006 roku działał pod patronatem Bełchatowskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Od stycznia 2012 roku ideę Uniwersytetu kontynuuje Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie. Z ogromnym powodzeniem. Jego opiekunką jest Agnieszka Bielska, główna instruktor ds. animacji i imprez w MCK.
Było się czym pochwalić. 287 słuchaczy i długa lista rezerwowa, co roku poszerzana oferta, w oparciu o ich zapotrzebowanie. – Bilans uzmysławia nam, jaką drogę przeszedł nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku – mówiła Agnieszka Bielska. Pokazuje też ile wyzwań, inicjatyw społecznych, wydarzeń edukacyjnych jest przed UTW. Współpraca z Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi oraz członkostwo w Ogólnopolskim Porozumieniu Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest wielką nobilitacją dla placówki; pozwala optymistycznie kreować przestrzeń edukacyjno - naukową. Ważny jest patronat Społecznej Akademii Nauk w Bełchatowie oraz przyjaźń z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Studenci skorzystali z wielu form zajęć stałych . To lektoraty z języka angielskiego w ośmiu grupach, informatyka, turystyka, arteterapia połączona z psychologią, zajęcia z rozwoju osobistego, fotografia,, chór, klub artystyczny, taniec, joga, pilates, zdrowy kręgosłup z elementami gimnastyki korekcyjnej, basen z rehabilitacją wodną. Grupa Nordic Walking powstała z inicjatywy studentów. Z myślą o słuchaczach powstał filmowy klub seniora, który w każdą trzecią środę miesiąca gości pasjonatów kina. UTW to nie tylko miejsce, które zapewnia kształcenie ustawiczne. To przestrzeń do kreowania nowej, lepszej jakości życia na emeryturze; platforma wiedzy oraz wielkiej integracji społecznej. Dla wielu słuchaczy MCK stał się drugim domem. - Tu gościmy bardzo chętnie studentów UTW. Chcemy tworzyć rzeczywistość artystyczną i edukacyjną naszego miasta – mówi Agnieszka Bielska. – To jest dla nas priorytetem, że człowiek po ukończeniu pracy zawodowej nadal może być aktywny. Jesień życia nie musi kojarzyć się ze stagnacją, bawieniem wnuków i czekaniem nie wiadomo na co. Ja wraz z UTW chcę pokazać, że można wreszcie być szczęśliwym. Czasem ludzie muszą przeżyć prawie całe życie, by tu odnaleźć szczęście - dodaje.
Anna Staniaszek