I ty możesz zostać naukowcem
29 maja odbył się Festiwal Re: Aktor. Po raz kolejny gościł na placu koncertowym za Gigantami Mocy. Tematem przewodnim była woda a organizatorem festiwalu - miasto. Był on podzielony na strefy: kulturalną, gdzie atrakcją było przedstawienie ,,Dwa teatry’’. W Strefie małych podróżników można się było poczuć nurkiem, pobawić w małego żeglarza. W Strefie małych naukowców zostały zorganizowane przez MCK PGE Giganty Mocy warsztaty – laboratorium małego odkrywcy i botaniczne memo. Była też strefa małych sportowców z mini - boiskiem piłkarskim i kącikiem zabaw ruchowych ( przeciąganie liny). W Strefie małych i dużych odbywało się poszukiwanie skarbu. – Najcenniejsze było pokazanie nauki przez zabawę – mówi Karolina Oleksiewicz – Hoffer, główny specjalista ds. marketingu. – Tu dzieci mogły zaszczepić w sobie pasję do nauki - dodaje.
Atrakcje były tak zaplanowane, by każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Największą popularnością cieszyła się strefa małych naukowców, gdzie można było eksperymentować. Na odwiedzających czekały doświadczenia z kulkami hydrożelowymi, suchym lodem, lampą, kulą plazmową czy generatorem Van de Graffa. Dzieci same mogły sprawdzić co się stanie z suchym lodem wrzuconym do wody czy przekonać się, że owoce i warzywa wytwarzają prąd. Można było wziąć udział w pirackich animacjach, zabawach z alfabetem Morse’a, wyprawie w głąb oceanu, ale też zagrać w piłkę czy pobawić się w pianie.
Stoisko Miejskiego Centrum Kultury przygotowało także warsztaty origami. Z papieru dzieci wycinały zwierzątka. Było też stanowisko promujące interaktywne muzeum w Gigantach Mocy. Stoisko kina ,,Kultura’’ oferowało gadgety, plakaty filmowe. Było też stoisko partnera Gigantów, wydawnictwa Aleksander, które produkuje gry planszowe. Co miesiąc w Gigantach Mocy odbywa się ,,Sobota z planszówkami’’. Uczestnicy Re: Aktora mogli wejść do muzeum, zwiedzić ekspozycję oraz wziąć udział w warsztatach. Naukowy zawrót głowy. Każdy bowiem może zostać naukowcem.
A.Staniaszek